Açıklar tarayıcıların suçu değilmiş!

Sürekli internet tarayıcılarını suçluyoruz ama asıl suçlu Firefox, IE ya da Chrome değilmiş...

  • Gökay Özbudak
Eski eklentiler açıkları tetikliyor!
Chrome çözümü bulmuş gibi görünüyor...

Güvenlik açığı dendiğinde akla ilk gelenler her zaman tarayıcılar oluyor. İnternetten gelen her tehlikede sürekli tarayıcıları suçluyoruz. Hangi tarayıcı daha güvenli sorusuna cevap aramaktan bıkmıyoruz. Ama görünen o ki tarayıcılar, aslında bu dağının sadece görünen kısmı; asıl tehlike çok farklı bir noktada bizi bekliyor.

İnternet güvenlik firması Qualys'in yaptığı araştırmaya göre internetteki risklerinin yalnızca yüzde 20'si tarayıcılar nedeniyle ortaya çıkıyor. Güvenlik risklerini oluşturan geri kalan yüzde 80'den ise eski, güncellenmemiş ya da artık geliştirilmeyen minik eklentiler sorumlu.

Özellikle Adobe Flash, Apple Quicktime, Shocwave, Windows Media Player, PDF Okuyucu ve Java'nın başta geldiği listede, bu eklentileri tehlikeli yapan aslında güncellemelerin yapılmaması.

İşte dikkat etmeniz gereken eklentiler...

Listenin açıklara karşı en savunmasızı ise araştırılan bilgisayarların yüzde 80'inde bulunan Java. Kullanıcıların yüzde 40'ı Java'nın eski sürümlerini kullanıyor. İkinci sıradaki Adobe Okuyucu yine tarayıcıların yüzde 80'inde bulunuyor. Flash, tarayıcıların yüzde 95'inde bulunmasına rağmen savunmasızlık oranı yüzde 20.

Qualys'ten Wolfgang Kandek sorunun, bütün eklentilerinin ayrı ayrı güncelleme mekaniklerinin olmasına bağlıyor. Kandek sorunun, Google Chrome'un yaptığı gibi tarayıcının güncellenmesi sırasında eklentilerin de güncellemesi ile büyük ölçüde çözülebileceğini düşünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Chrome arka planda kendini ve eklentileri ne kadar güncellese de o eklentilerin kendi güvenliğini nasıl bir kaliteye getirmiş ona bakmak lazım. Hele ki firefox sayısız eklenti sundu artık çoğu aynı standart kalıplaşmışları kullanıyor.

Bu haber eklentisiz tarayıcınız güvenlidir manası taşımıyor. Çünkü java ve flashsız bir tarayıcı kullanmayacağınız için yine de tehlike var görünüyor.

Ben bilgisayarimdaki butun programlari her zaman guncel tutarim. Ama bu eklentilerden yine de muzdaribim. Sorun sadece guvenlik degil. Ayrica performans anlaminda ciddi dusus oluyor. Tanri, bu flashi icat edenlerin belasini versin. Flashli reklamlar yuzunden internette gezemez rahat gezemez olduk. Hele Adobenin pdf eklentisi tam bir rezalet. Digerleri saymiyorum bile. Bence tarayicilar herseyi otomatik desteklerse bu eklentiler belasindan kurtulur. Pdf kullanmak icin Adobe reader, divx icin divx web player derken onlarca eklentiyle tarayicilar sisiyor, kullanilmaz hale geliyor. Bence artik ciddi bir bicimde bu sorun cozulmelidir...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play