Açılmayan PC'nizin sorununu keşfedin!

PC'nizin düğmesine bastınız ancak tık yok. Panik yapmayın, sadece makalemizdeki ipuçlarını izleyin!

  • Zeynel A. Öztürk
Açılmayan PC'nizin sorununu keşfedin!
Paniğe gerek yok, tek yapmamız gereken sorun yaratan bileşeni bulmak.

Bilgisayarınızın güç düğmesine bastınız, ancak açılmıyor. Böyle bir PC'le karşılaştığınız zaman ilk yapmanız gereken şey sakin olmak. PC'ler birçok bileşenden meydana gelen modüler bir yapıya sahip olduğundan, sorunun bunlardan birinde olması muhtemeldir. Bu parçayı bulup onarmak veya değiştirmek PC'nizi hayata geri döndürecektir, ancak tüm mesele bu parçanın hangisi olduğunu bulmaktan geçiyor.

Soruna sistematik olarak yaklaşmanızı öneriyoruz: Gözlemleyerek başlayın ve bileşenleri eleyerek devam edin. Merak etmeyin, bir PC'yi onarmak için mühendis olmanıza gerek yok. Yapacaklarınız, muhtemelen beklediğinizden çok daha kolay olacak.

Makalemizde ciddi donanım sorunlarının üstesinden nasıl gelebileceğinizi sizlere anlatmaya çalışacağız. PC'nizi tekrar çalışır hale getirmek için büyük bir teknik bilgiye ihtiyacınız yok.

PC güç sorunları

Elektrik akımının PC'nize ulaştığından emin olun

PC güç sorunları

PC'nizin açılmamasına neden olan birçok sorun olabilir. Güç sorunları kulağa en kötüsü gibi gelebilir ancak bu tür sorunları anlamanın yolu kolaydır.

Bilgisayarınızı açtığınızda hiç bir ışık yanmıyor, fanlar dönmüyorsa ve açılış bip sesini duymuyorsanız güç PC'nize ulaşmıyor demektir. Bu yolu izleyin: Klavye, fare ve monitör dışındaki tüm çevre birimleri sökün ve bunların doğru olarak bağlandığından emin olun. Güç kablonuzun düzgün bir şekilde bağlandığından, prizde elektrik olduğundan ve PC'nizin güç anahtarının açık olduğundan emin olun.

Uzatma kablosu kullanıyorsanız, PC'nizi direkt olarak ana prize bağlamayı deneyin.

Evinizin ana sigorta kutusunu kontol edin ve sigortaların çalıştığından emin olun. Bazı PC'ler güç kaynağı ünitesinden önce, güç prizine yakın bir yerde bir sigortaya sahipler. Bunu da kontrol edin. Tüm zayıf noktaları gözden geçirdikten sonra PC'niz hala açılmıyorsa, bir sonraki adıma geçmelisiniz.

Güç kaynağı

Güç kaynağı

Dahili kablolarda meydana gelen sorunlar, PC'nizin açılmama sorununa sıklıkla yol açabilmektedir. Isının neden olduğu genleşme veya sarsıntılar, bağlantıları birbirinden ayırabilir.

PC'nizin kasasını açın ve güç kablolarının, özellikle de anakarta bağlı olan kabloların sağlam olarak takılı olduğundan emin olun. Kasanızın ön yüzündeki güç düğmesini anakarta bağlayan kabloyu da inceleyin. Bu kablonun hangisi olduğundan emin değilseniz, anakartınızın kılavuzunu gözden geçirin.

Kartlarınızın ve bellek modüllerinizin doğru bir şekilde takıldığından da emin olun. Yerinden oynayan kartlar PC'nizin açılmasına engel olabilir.

Bunun ardından CPU'nuzu koruyan heatsink ve fanı gözden geçirin, doğru bir şekilde hizalandığından emin olun. Heatsink, CPU'nuzun üzerine sıkı bir şekilde oturmuş durumda olmalıdır. Doğru bir şekilde takılmamış heatsink, PC'nizin açılmasını engelleyebilir.

Teşhis

PC'niz hala açılmıyorsa, onu farklı bir güç kaynağı ile açmayı deneyebilirsiniz

Teşhis

Bu ayarlamalar ve testlerden sonra PC'niz hala açılmıyorsa sıra potansiyel sorunları kontrol etmeye geliyor. Bozuk bir güç kaynağını denetlemenin iki yolu var. Varolan güç kaynağını çıkartıp farklı bir güç kaynağı deneyebilirsiniz. İkinci yol olarak bir güç kaynağı sınama cihazı satın alabilirsiniz.

Güç kaynağını değiştirmenize rağmen PC'niz çalışmadıysa, hala bir güç düğmesi sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda alternatif bir güç kaynağı anahtarı satın almanız gerekebilir.

Yukarıdaki tüm olasılıkları elediyseniz ve PC'niz hala açılmıyorsa anakartınızın veya CPU'nuzun yanmış olması muhtemeldir.

Bip sesleri ve yeni donanım

Eğer PC'nizi açtığınızda bip sesi/sesleri duyuyorsanız, bunların uzunluklarını bir yere not edin ve www.bioscentral.com adresinden bu seslerin anlamını araştırın

Bip seslerine dikkat edin

Makineniz açıldığında farklı bir davranış sergilediğini farkedebilisiniz. PC'niz açılabilir, ardından bir bip sesi çıkartıp hiçbir şey yapmaksızın kalabilir.

Anakartınız açıldığında kendini ve bağlı donanımları test eder. Eğer her şey yolundaysa kısa bir bip sesi gönderir ve sabit diskiniz dönmeye başlar, işletim sistemi devreye girer.

Eğer POST adı verilen bu testlerde sorun çıkarsa farklı uzunluklarda bip sesleri duyarsınız.

Yeni donanım

Beklenmedik bir bip sıralaması duyuyorsanız, bunun nedeni birkaç farklı şey olabilir. PC'nize son zamanlarda yeni bir donanım eklediyseniz, sorunun bu olması muhtemeldir. PC'nizin gücünü kesin ve tüm kabloları ve kartları yeniden takın. Yeni bileşeni PC'nize takarken bağlantılardan biri sökülmüş olabilir.

Bunu denediyseniz, bu kez yeni donanımı sökmeyi deneyin. Bu bileşen video kartı gibi PC'nizin çalışması için gerekli bir donanım ise, önceki çalışan bir donanımla değiştirin. Kasayı kapatın ve PC'yi çalıştırın.

Eğer PC'niz hala çalışmıyorsa, bileşenlerden biri zarar görmüş olabilir. BIOS üreticinizin ismini ve bip seslerinin uzunluklarını bir yere not edin. Örneğin video sisteminde meydana gelen bir sorun Award BIOS'da bir uzun ve iki kısa bip olarak temsil ediliyor.

POST bip kodlarının kapsamlı bir listesini BIOS Central'da bulabilirsiniz.

Grafik kartı sorunları

Grafik kartınızda oluşan bir sorun, tüm sisteminizin çalışmıyor gibi görünmesine neden olabilir

Grafik kartı sorunları

Video kartlarının bozulması, modern sistemlerde sıklıkla rastlanan bir durum. Video kartınız bozulduğunda tüm sisteminiz ölmüş gibi görünebilir.

Açılıştaki bip seslerini takip etmeniz bir sonuca varmanıza yardımcı olabilir, ancak sorunun video kartınızda olup olmadığını anlamak için başka yollar da var. Birçok durumda makineniz açılma sürecini tamamlayıp işletim sistemini yükleyecektir. PC'niz sizden bir kullanıcı adı ve parola girmenizi bekliyor olabilir.

Bu durumun üstesinden gelmek ise basit: Başka bir video kartı takın. Bunun son model bir kart olmasına gerek yok, eski PC'nizden söktüğünüz bir video kartını kullanabilirsiniz.

Sürücü sorunları, en sıkıcı bilgisayar sorunları arasında bulunuyor. Eğer doğru adımı doğru zamanda atmazsanız, bu sorunlar tekrar tekrar başınızı ağrıtabilirler. Birçok sürücü sorununda PC'niz açılacaktır ve POST testini geçecektir. Sorun işletim sisteminiz yüklenmeye başladığında ortaya çıkabilir. İşletim sistemi eğer hiç yüklenmiyorsa, bu bozuk bir boot sektörüne işaret etebilir.

Diğer şüphelenmeniz gereken noktalar

Sabit diskinizin sorunlu olduğunu düşünüyorsanız, derhal verilerinizi farklı bir depolama cihazına yedekleyin

İşletim sisteminiz yüklenmeye başlıyorsa ancak kilitleniyor veya sürekli PC'yi baştan başlatıyorsa bunun nedeni bozuk sürücüler, bozuk DLL'ler, kayıt defteri sorunları veya aygıt çakışması olabilir.

Son zamanlarda yeni bir donanım eklemediyseniz ve tüm dahili kartlarınız ve kablolarınız düzgün bir şekilde takılıysa, yazılımsal bir sorundan şüphe edebilirsiniz. Bu durumda yapacağınız ilk şey, sürücünüzden önemli verileri kurtarmanızdır.

Sabit diskinizde bir sorun varsa ve sorun verilerinizi bozacak kadar büyük boyutlu ise tüm sabit diskiniz hasar görmüş olabilir. Sürücünüzü biçimlendirip Windows'u yeniden yükleseniz bile, küçük bir çizik ileride birçok soruna yol açabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

bilgileriniz icin cok tesekkurler ama dizustu bilgisayar olsa ve normal kapatilip sonrada acilmasa o zaman ne yapmamiz gerektigi hakindada bilgiler verirseniz cok iyi olacak

Ayrıca ram'ler de pcnin hiç açılmamasına neden olabiliyor. Düğmeye bastığınızda hiçbir tepki alamayabilirsiniz. Saçma gelecek ama ram'lerin yerlerini değiştirip tekrar deneyin. Chip foruma yazmıştım sorunumu, saolsun arkadaşlar yardımcı oldular sorunum bu yolla çözüldü.

Geçenlerde başıma çok ilginç bir olay geldi ekran kartım bozulmuştu ve yaklaşık 1 senedir onboard ek kullanıyordum arkadaşımdan kullanmadığı ekran kartını aldım ve eve geldiğimde pc acılmıyordu neyse parçaladım pc yi çalışmayan ekran kartını anakart dışarıdayken takayım dedim bir baktım çalıştı herşey yerli yerinde anakartı monte edip kartı taktım çalışmadı ekranda çizgiler var görüntü bu çizgilerden ibaret diger kartı taktım çalıştı merak ettiğim nasıl olduda bozuk karttan görüntü alabildim bu arada dipnot casper almayın ben cektim sizde cekmeyin. Makinana ram takılı degilse tabi makina açılmaz hocam demekki taktıgınız ramları slotlara tam oturmamıs ki makina açılmamış tekinide görse ramların makina açılırdı.

Şu bilgimi paylaşırsam belki birine faydam olur:
PC DONDUĞU zaman şöyle çalıştırabilirsin:
(CTRL+WİNDOWS+ALT+HOME) Tuşlarının kombinasyonunu(aynı anda basmak) uygulamalısın.

bişe soracam bilgisayar açılmadıgında bunu nasıl görüntüleyecegiz?

bip seslerini dinleyip internetde araştırın. her bip sesinin ayrı bir anlamı vardır. 2 kısa 1 uzun. 1 kısa 1 uzun gibi

her şey güzel olsuncanım ama yok böyle yaaaaaaaaaaaaaa

Sen de yorum yaz