AeroMobil'in uçan otomobili 2017'de geliyor!

Yılların uçan otomobil hayali, test uçuşları yapan bu firmaya göre 2 sene içinde gerçek olacak!

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat AeroMobil'in uçan otomobili 2017'de geliyor! Yılların uçan otomobil hayali, test uçuşları yapan bu firmaya göre 2 sene içinde gerçek olacak!

AeroMobil'in yeni uçan otomobili, bir prototip olmaktan öteye geçip, 2017'de piyasada olma iddiasında. SXSW'de konuşan AeroMobil CEO'su Juraj Vaculik, aracın ilk modelinin "zengin süper-otomobil alıcıları" için satışa sunulacağını söylüyor.

Vaculik, modern dönemde insanları etkileyen üç çeşit "hapse" inanıyor: Trafik hapsi, havaalanı hapsi ve kötü altyapı hapsi. CEO, sürücüsüz otomobillerin sorunu "kısmen" çözdüğü, gerçek çözümün ise uçan otomobiller olduğu fikrinde.

Uçan otomobiller için henüz erken olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak Vaculik, onlar hakkında oldukça ciddi. Birkaç senedir geliştirilen aracın son sürümü, sadece uçak pistlerinden değil, çim arazilerden de havalanabiliyor veya çime iniş yapabiliyor. Vaculik'in hayalinde otoban ve benzin istasyonlarının yakınında çim alanlar oluşturulması var, bu sayede aracın kalkıp inebileceği alanlar artırılmış oluyor.

İki koltuk ve bir paraşüt içeren ilk ticari ürünün 2017'de piyasaya sürülmesi planlanıyor. AeroMobil'in bu hedefi tutturup tutturamayacağı belli değil, ancak firmanın prototipi çalışıyor gibi görünüyor. Araç, mevcut uçak ve otomobil kategorilerine gireceğinden onu kullanabilmek için hem sertifikalı bir pilot olmanız, hem de ehliyete sahip olmanız gerekecek.

Vaculik, aracın tam fiyatını açıklamasa da "birkaç yüz Euro" olacağının ipucunu veriyor. Firma uçan aracından sonra kendi kendine uçabilen bir araba satmayı da planlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

sonunda be !bıktım trafikten!

ışınlanma geldi zaten haberiniz yok mu? uçan araba teknolojisi biraz geride kaldı görünmezlik bile geldi hala uçan araba yok.

@17 Mar 2015 18:56 nereden geldi uzaydan mı?

kasko ve sigorta gideri çok fazla olur kimse kullanamaz

2 koltuk 1 paraşüt? Sıkıntılı sanki

O, iki sene hiç gelmiyor...

birkaç yüz euro ise 10-15 tane ben alayım eşe dosta da dağıtırdım

buna da şükür de çok kullanışlı değil yinede direk kalkan ve direk aşağı inen modeller olsa daha kullanışlı olurdu.

Açıkta duran pervane kesinlikle yanlış seçim. Çok güvensizleştirir aracı. Asıl yapılması gereken döt ila 6 pervaneli(kabinli pervaneler) elektrikli araçlar ama şimdilik güç sıkıntısı olduğunu da anlayabiliyorum.Bu yüzden en azından pervaneye kabin yapılmalı.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play