Almanya, İlk Elektrikli Karayolunu Test Ediyor

Almanya, elektrikli kamyonlarını elektrikli karayollarında test etmeye başlayarak, dünyadaki ilklerden birine imza atmayı başardı!

  • Ercan Uğurlu
Almanya, İlk Elektrikli Karayolunu Test Ediyor

Almanya, çevre dostu kamyon taşımacılığını teşvik etme amacıyla "elektrikli otoyolu" hayata geçiriyor. İlk testler başlamış bile. Test için Frankfurt ve Darmstadt arasında 5.1 kilometrelik karayolu tercih edilmiş.

Almanya'da testine başlanan elektrikli karayolu, her ne kadar Almanya için ilk olsa da, eHighway adı verilen sistem, ilk olarak 2016 yılında İsveç'te kullanıma sunuldu. Kamyonlar üzerinde uygulanan testler, Almanya'da da şimdi karayoluna can verecek.

Uygulanan konsept proje, kamyonların üzerinde yer alan elektrik kablolarıyla bağlantı sağlamak için kullanılan pantografları temel alıyor. Bu pantograflar vasıtasıyla "havadaki" elektrik hatlarından güç sağlayan karayolunda seyahat halindeki elektrikli kamyonlar, bu sayede şarj için herhangi bir şarj istasyonuna gerek duymuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Nedense bende 1970'lerde Ankara şehir merkezinde kullanılan elektrikle çalışan o kırmızı Troleybüsleri hatırlattı. 50 yıl sonra otobanlara döşüyor batı çünkü fosil enerji bitiyor, eko-sistem mahvoldu, sıfır emisyom çevre bilici vs gerekçeleriyle ve biz bunu innovasyon diye burdan okuyoruz! Bu kadar başarılı bir sistemden vazgeçildi ve yeniden keşfedildi! İnsanoğlu akıllı mı aptal mı halen bir muamma olarak kalacak.

niye hala kablo kullanıyorlar? kablosuz olarak iletseler çok daha iyi olurdu...

Daha önceden de böyle girişimler görmüştüm. Açıkcası, tamamen doğal bir teknoloji elimizin altındayken diğerlerini ilerletmek dünyamız için de bizim için de pek iyi olmazdı. Evet, havai kablolar her yere döşendiğinden çirkin durduğu söylenebilir. Fakat umarım, bunun da çözümünü bulurlar. Sonuca da gelirsek; troleybüsleri bilirim de bunlar da troleytır olacak sanırım <D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play