Amatör telsizci astronotlarla konuştu!

Uzaydaki astronotlarla bağlantı kurmak ister miydiniz? Bunun için bir yol var!

Amatör telsizci astronotlarla konuştu!

Amatör telsizcilik meraklısı Adrian Lane, Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) astronotları ile temas kurmayı başardı.

Telegraph'a konuşan 52 yaşındaki Lane, Amerikan UUİ mürettebatının sürpriz bir şekilde çağrısını yanıtladığını ve teması kaybetmeden yaklaşık olarak 50 saniye boyunca konuştuklarını söyledi.

Uluslararası Uzay İstasyonu (International Space Station) web sitesinde amatör radyo için kullandığı frekansları yayınlayarak, herkesi UUİ ile temas kurmaya davet ediyor. Astronotların bu şekilde amatör telsizcilerle bağlantı kurabildikleri ifade ediliyor. 

Siz de astronotlarla bağlantı kurmak isterseniz, bunun için ihtiyacınız olan tek şey 2 metrelik bir radyo kulesi ve bol zaman. Şansınız varsa siz de bir Uluslararası Uzay İstasyonu mürettebat üyesi ile bağlantı kurabilirsiniz.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Evet arkadaşlar bugün kartondan süt yapıcaz :D

eminim onlarda oturmuş bizi bekliyolardır..

@10 Ağustos 2015 22:16 belkide uçuyorlardır :)

Selam dünyalı, Ben Aydan Şener

Evet arkadaşlar onlarda oturmuş sizleri beklediği zamanlar var , konuyu bilmeden muhalefet olmak için boş yorumlar yapmayınız.

evet benimde böyle bir çalışmam var.şimdilik türkiye üzerinden geçişlerini takip ediyorum.yakın zamanda inşallah,bir türk amatör telsizcisi olarak bende görüşme yapacam. zonguldak'tan sevgiler.çağrı işaretim TA2IRB.

2m'lik radyo kulesi degil, 2m bandinda bir radyo istasyonu olacak. Vhf el telsizi ve nispeten elde tasinabilir bu yagi antenle bile yapmak mumkun. Internetten iss'in ne zaman tepemizde oldugunu takip etmek, gece saatlerine denk getirmek ve bulutsuz acik bir gokyuzunde 5Watt'la bile erismek mumkun.

bunu yapmak çok zor bişey değil, 35 dolarlık bir el telsizi ile yapılabiliyor

Turkiyede de ISS le konusan insanlar var. Bende vok denememe ragmen basaramadim. Biraz zor bir olay ama basarilamayacak degil. 73 de TA4ACV

Ta2icm bende deniyorum umarım konuşurum

2 sefer uçaktaki pilotla konuştum.biri 27.085 ten pilotta telsiz hastasıymış benim gibi.bu sefer uçak değil uzay aracı olacak hedef.ama frekansı iyi bilmek önemli. HHH

yedek 2 metrelik bir radyo kulesi olan var mı ? :D

Chip.com.tr bu ilk kez yapılan birşey değil ki? Daha önce ve defalarca konuşuldu. Üstelik bu görüşmeleri Türkiye'den de yapan radyo amatörleri mevcut.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir