Amazon'un cebi böyle kontrol edilecek!

Amazon'un çok konuşulan telefonunu dokunmaktan yerine, işte böyle kontrol edeceğiz!

Dokunmayı unutun!

Amazon'un çok konuşulan akıllı telefonunun Kinect'e rakip olacak kadar çok sensörle geleceğini, kullanıcılarının onunla alışmadığımız biçimlerde etkileşimde bulunmasına izin vereceğini duymuştuk. Ancak hepsi bu kadarla sınırlı olmayabilir.

BGR'nin "güvenilir kaynaklarına" göre Amazon'un cebi, ön tarafındaki dört kızılötesi kamerayla kullanıcısının ekrana karşı nasıl durduğunu belirleyecek. Asıl devrimsel olan yenilik ise cebi hareket ettirerek kontrol edebilmeniz olacak. Böylece 4.7 inç'lik "büyük boyutlu" cebi tek elle kullanmanız daha kolay bir hal alacak.

Telefonu eğerek kontrol etme, sadece varolan temel işlevlerin yerine geçmeyecek, dokunmaya gerek bırakmayan yeni işlevler de ortaya çıkaracak. Örneğin haritadayken telefonu eğerek görüş alanındaki restoranlar hakkında Yelp puanlarını görmek mümkün olacak. Veya eğerek uygulamaların simgelerinin altındaki etiketleri görünür hale getirebileceksiniz.

Kaynaklara göre Amazon telefonu, özel optik karakter okuma yazılımı sayesinde arka kamerayla yakaladığı karelerdeki metinleri dönüştürüp yorumlayabilecek. Bu sayede örneğin yabancı dildeki bir yol işaretini tercüme edebileceksiniz.

Amazon'un cebi henüz resmi olarak duyurulmadı, ancak sızıntıların hızına bakarak tanıtıma yaklaşmış olduğumuzu tahmin edebiliriz.

Okuyucu Yorumları