AMD'nin Windows 7'ye hazırlık turları

AMD Win 7'yi yeni işlemcileriyle karşılıyor: İşlemci devi rakibi Intel'e Win 7 çelmesi takabilir mi?

  • Ali Güngör
AMD'nin Windows 7'ye hazırlık turları
Yeni Athlon II işlemciler Windows 7 için hazırlandı

AMD, Windows 7 için tamamen optimize edilmiş Athlon II işlemciler çıkarttı. AMD sözcüsü Brent Barry'e göre Athlon II ailesinin bu en son üyeleri, üreticilerin geniş bir yelpazeye yayılmış zarif bilgisayarlar tasarlamasına imkan tanıyacak. Özellikle de Small Form Factor PC denilen, her şeyin bir arada olduğu mini PC'ler için düşünülmüş.

Pek çok evde farklı aile üyelerinin değişik ihtiyaçlarına yönelik olarak ikinci ve üçüncü bir bilgisayar alındığını belirten Barry, bu yeni işlemcileri durumu göz önüne alarak geliştirdiklerini belirtti. "AMD Athlon II işlemci ailesi şimdi yüksek performans, düşük güç tüketimi, çift, üçlü ve dört çekirdekli olarak farklı bilgisayar ihtiyaçlarını karşılıyor" diyen Barry, sözlerinin devamında hedeflerinin bütün platformlarda hesaplı ve kapsamlı bir PC tecrübesi sunmak olduğunu belirtti.

AMD'nin ekonomik sistemlerde bile sunmayı amaçladığı özelliklerden birisi de donanım destekli hızlandırılmış HD video gösterimi. Athlon II çiplerin de rakiplerine göre çok daha ucuza bu konuda daha iyi performans sunduğunu sözlerine ekleyen Barry AMD işlemcilerin özelliklerini övmeye ve güçlü yanlarını vurgulamaya devam etti.

AMD ve Intel işlemcilerin kıyaslaması

AMD'ye göre kendi işlemcileri Intel rakiplerinden yüzde 70 güçlü, yüzlerce dolar daha ucuz

Barry, bir AMD ve Intel kıyaslaması yaparak AMD Athlon II X2 240E işlemcinin medya ve eğlence testlerinde Intel Core 2 Duo E7400 işlemciye göre yüzde 70'e varan performans farkı ve üstüne üstlük 400 dolar tasarruf sunduğunu söyledi. İkinci kıyaslamayı ise AMD Athlon II X3 435 ile Intel Core 2 Duo E8500 arasında yaptı. Medya ve eğlencede performans farkının yüzde 75'e vardığını, 1005 dolar da fiyat farkı olduğunu belirtti.

Bütün bunların üzerine genel bir değerlendirme yaparak AMD'nin Windows 7'nin resmi çıkışı için iyi bir pozisyonda olduğunu söyledi. "AMD'nin Windows 7'nin çıkışı için sürünün önüne geçmesi önemliydi. Hızlandırma ve sanallaştırma desteği, sürücüler hazır, CPU ve grafik açısından Intel'den daha iyi bir başlangıç yapıyoruz." Diyen Barry, Vista'yla Windows 7'nin farklı olacağını ve bilgisayar satışlarını arttıracağını söyledi.

Barry'e göre Vista PC'leri harekete geçirmeye pek yardımcı olmadı. Ancak Windows 7 doğru bir noktaya parmak bastı ve tüketicilerin güvenini kazandı, bu da daha sağlıklı satışlar demek. Barry Windows 7 ile birlikte düşük güçlü ve yüksek güçlü bilgisayarların da doğru bir dengeye oturduğuna inanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

kel alakaya bak yaw...!!!

amd beceriksizi senelerdir aynı şeyleri söyler durur ama her nedense büyük çoğunluk gider INTEL alır ve rahatına bakar!.

eğer amd daha iyi olsaydı senelerdir süren bu pazar savaşında INTEL' DEN daha önde olurdu, ama hiçbir zaman olamadı...!!!

hiç çevresinde ANKA KUŞU gören varmı? ama hep masallarda anlatılır be kardeşim... İŞTE amd nin de masalı aynı buna benziyor...

hele hele birde son ürettiği 3 çekirdek hikayesinin aslı astarı aslında bozuk işlemcinin 1 çekirdeğini kapatma olayıdır.

artık daha ne söyleyeyim?

INTEL PC WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Intel test etse kendi işlemcileri daha iyi performans verir, en iyisi bunlara bakmadan tarafsız inceleme sitelerindeki performansları göz önünde bulundurmak.

adam heralde kendi şirketini övecek intele güzel diyecek deil ya ancak intelin fiyatları amd gibi olsun bakayım amd yi daha nasıl överler ama inmez işte

dedikleri tamamen doğru bu işlemciler hakkında ama sağlam bir psu olmadıkça tamamen bir hayal kırıklığı oluyor psu zayıf ise % 89 performans düşüşü ve çok aşırı ısınma sorunları söz konusu. güç tüketimine gelince normalda çalışma frakansı 650 mhz olan bir işlemcinin ne kadar güç tüketebileceği ap açık ortada. maksimum işlemci kullanımınada çok zor ulaşıyor oyunlarda bile yatıyor demek normaldir need for speed shift gibi bir oyunda bile bazen tek çekirdek tavan yapıyor ama genelde %50 ila 65 arası işlemci kullanımının seyri 2 çekirdeğinde.

en az 550 wat kaliteli bir psu takılarak çok güzel bir performans vede hız elde edilebiliyor program kurulumları bile çok hızlı office 2007 enterprise ful kurulum ve tüm sp ve yamalar entegre edilmiş şekilde sadece 1.5 dk gibi zamanda kullanıma hazır oluyor.

herkese karşı saygıda kusur etmemek lazım , hepimiz insanız değil mi

AMD nin pazar payının bu kadar düşük olması aşağıda gördüğünüz gibi fanatik İntelciler sayesindedir. İntel sanki babalarının malı.

Ya aklım almıyor adam Bilgisayar ile içli dışlı ama halen farkına varmamış bilgisayar sektöründe fanatiklik Olmaz.

Ben bugüne kadar belki 50 tane masa ustu bilgisayar 15 tane notebook alınmasında tercihi berliledim. Masa ustulerin hepsi AMD işlemci Notebook lar ise bir tanesi hariç hepsi İntel işlemcili.

Şuan bir masa ustu toplayacak olsam gidip yine AMD ye yapışmam bakarım fiyat performans oranına. hangisi iyiyse onu alırım Her defasında da masa ustu bilgisayarda AMD en iyi paraya en iyi performansı vermiştir.

Çok bilmiş arakdaşım AMD 4 çekirdekli işlemcinin çekirdeğinin birini kapatıpta yok 3 çekirdek yapmışmış . Tamam doğru ama bunu neden yaptığını sen anlamıyacak kadar cahilsen ben ne yapayım. Git biraz Chip dergisini oku yalnızca siteye girip fantik yorumlar yapma.

Ona bakarsan da İntelin ilk çift çekirdek deneyimi olan Pentium D lerin halini herkes biliyor.

Cebinize koyun 400$ şimdi o paraya alabileceğiniz İntel işlemci ile AMD işlemciyi yan yana koyun.

edipciftci arkadaşımızın hep yorumlarına denk geliyorum ve düşünmeden edemiyorum bu arkadaş acaba intel ve windowsdan paramı alıyor. sen ilk önce amd işlemci kullan sonra amd ye laf at maksadını tam olarak çözemedim. bence işlemci taihini okumanda fayda var amd intelin peşini hiç bir zaman bırakmadı datta şundan 2 sene önce intelin hiçbir işlemcisi amd ile rekabet edemiyordu şu anda gördügün 64 bit mimari bile amd ye ait ilk 64 bit işlemciyi ilk gerçek çift çeğirdeği amd üretmiştir ve her zaman fiyatları makul olmuştur. ben marka takıntısı olan biri degilim ve ambleme para vermem ne zamanki intel fiyatına göre para istedi o zaman geçiş yaparım. 3 çekirdek olayını bence tam oku senin içinde anlamlı cümleler olduguna inanıyorum mimarisi bildigin üç çekirdek olmadıgını senin düşündüğün gibi 4 çeğirdegin kapatılmış hali olmadıgını görürsün aslında burada oturup sana teknik terimler ile amd nin işlemcileri anlatmak isterdim de anlayacagından şüpeli oldugum için hiç kendimi kasmıyorum

Şaçmalığa bakar mısınız? Arkadaşlar bu kadar fanatik olmayın lütfen, bırakın şu Intel fanatikliğini. Adamlar sizlere paramı veriyor anlamadım ki? Ben her zaman şunu söylerim '' Evet Intel en iyisi, ancak bu pazar payı bakımından ele alınırsa sorun ortaya çıkar, çünkü AMD alan fiyat konusunda sıkıntılı olduğundan AMD alıyor. Intel 400 TL işlemci yapmış AMD 200 TL işlemci yapmış aradaki performans farkı %10-%15. Yani bırakın şu fanatikliği diyorum başka bir şey de demiyorum.

Performans: Intel - Fiyat: AMD.

XP kullanırsanız intel iyidir ama AMD daha iyidir, 7 kullanırsanız intelin çoğu sistemi sürünüyor, AMD XP gibi çalıştırıyor 7'yi de. Adamlar Smarter choose demiş, anlayana artık..

herkes az parayla kendi işine yarayanı alsın.. oentium 4 ler varken amd intele performans anlamında çok fark atmıştı ve işlemcileri 1000 dolar seviyesinden satıyordu. şimdi core duo çıkınca ibre intele döndü ve aynısını intel yapıyor. bunlar basit ticari işler, hepsine giden para yurt dışına gidiyor, ülkemizin kazandığı birşey yok. diyeceğim o ki en az parayla işini görmesini sağlayacak performans veren benim için iyidir. şu anda da bunu amd sağlıyor.. saygılar..

@22 Eki 2009 13:15 İşte bilgisayardan anlayan bir insan, fanboyluk yapmadan, cebindeki paraya göre en iyiyi seçmenin derdinde olan bir arkadaşımız. Keşke herkes senin gibi olsada bir araştırma yapmaya kalktığımızda gerçekleri daha net görebilsek.

Sen de yorum yaz