AMD Phenom II'de dördüncü çekirdeği açın!

Üç çekirdekli AMD işlemcilerin dördüncü çekirdeğini açtık, performans farkını test ettik...

Dört dörtlük bir işlem!
AMD Phenom II X3 işlemcilerde büyük potansiyel var

AMD ilk üç çekirdekli işlemcisini çıkarttığında kullanıcıları oldukça şaşırtmıştı. Aslında dört çekirdekli olan bu işlemcilerin dördüncü çekirdekleri sadece kapalıydı. İşte bu rehberde sizlere dördüncü çekirdeği de açarak işlemcinizin performansını sonuna kadar kullanmanın yolunu anlatıyoruz. Elbette bu riskli bir iş ve işlemcinizi bozabileceğinizi aklınızdan çıkartmamalısınız. Biz denenmiş yolu paylaşıyoruz ancak sizin karşılaşabileceğiniz bir sorun için sorumluluk alamayız.

İlk üç çekirdekli işlemcilerin aksine Phenom II işlemciler oldukça hızlı ve ekonomik. Saat hızı kendisinden öncekilerden çok daha yüksek bir seri ve hız aşırtmaya (Overclock) da izin veriyor. Elbette Intel'in Core i7 serisiyle rekabet edecek düzeyde değil; ancak verdiğiniz paraya büyük bir karşılık alabiliyorsunuz. Hele ki dördüncü çekirdeği açar ve hız aşırtma yaparsanız...

Hangi modellerde oluyor?

AMD Phenom II X3 işlemcilerde büyük potansiyel var

Bu dördüncü çekirdeği açmak ne yazık ki bütün üç çekirdekli Phenom II işlemcilerde mümkün değil. Ancak belli serideki işlemcilerde kapatılan dördüncü çekirdeği açmak mümkün.

AMD'nin bu dördüncü çekirdeği kapatmasının sebebi sadece işlemci özelliklerini kısarak aynı işlemciyi daha ucuza satmak istemesi değil. Bu kararın alınmasındaki sebep dördüncü çekirdekte oluşan bir üretim sorunu. Ancak bu sorun da her zaman yok. Eğer sorunsuz ve doğru seriden bir Phenom II alacak kadar şanslıysanız birlikte bu şansınızı katlayacağız.

İşlemcinin üzerindeki seri numarası resimdeki gibi 0904 ile başlıyorsa aradığımız işlemciye sahipsiniz demektir.

Doğru güney köprüsü hangisi?

AMD Phenom II X3 işlemcilerde büyük potansiyel var

Bu işlem için 790FX çipsetli biranakarta ihtiyaç duyacaksınız. AMD SB750 güney köprüsüne sahip bu anakartın BIOS'u bize gereken Advanced Clock Calibration kısmına erişim sağlayarak işlemi mümkün hale getirecek.

Bu işlemde örnek olarak Phenom II X3 720 ile Gigabyte MA790FXT-UD5P anakart seçtik. Biostar ve ASRock 790FX çipsetli anakartlar da aynı işi görecektir. Ancak ne yazık ki Gigabyte en son F3L BIOS güncellemesiyle bu seçeneği kapatıyor. Bu yüzden F3B BIOS'u geri yüklememeiz gerekti. Bu ilk kez Phenom II X3 desteği sunan BIOS sürümü. Bu sayede dördüncü çekirdeğe erişebilrdik.

BIOS ayarı

Eğer BIOS'unuzu değiştirmeniz gerekirse boot edilebilir bir USB hazırlamanıza veya Floppy disk ile uğraşmanıza gerek yok. BIOS ve BAT dosyalarını bir USB'ye atıp BIOS tabanlı QFlash uygulamasıyla gerekeni yapabilirsiniz.

BIOS'la işiniz bittiğide Load Optimised Defaults seçeneğini seçin. Bundan sonra BIOS'ta Advanced Clock Calibration (ACC) seçeneğine gelmeniz gerekiyor. Auto'yu seçip kaydedip çıkın ve sisteminizi yeniden başlatın.

AMD Phenom II X3 işlemcilerde büyük potansiyel varŞimdi başlangıç ekranında işlemcinin Phenom II X4 olarak tanımlandığını görmeniz gerekiyor. Başarılı olduysanız sistem artık işlemcinizi 4 çekirdek olarak görecektir.

Windows'tan kontrol

Windows'a girdiğinizde de işlemciyi bu şekilde Phenom II X4 olarak görmeniz gerekiyor. Zaten Windows düzgün bir şekilde yüklendiyse büyük olasılıkla başarılı olmuşsunuz demektir. Yoksa yükleme ekranını geçemezdiniz.

Test:
Windows işlemcinizi tanıdıysa düzgün bir şekilde çalışıyor demektir.X.264 ve Far Cry 2 ile yapılan istikrar testleri başarılı oluyor. Özellikle X.264 testi dört çekirdeği birden uzun süre yüzde yüz kullandığı için önemli ve güvenilir bir test. Tamamen emin olmak için aynı testi tekrarlayabilirsiniz.

Üzerine bir de overclock

Dördüncü çekirdeği açmakla yetinmeyip hız aşırtma da yaptığınızda muhteşem sonuçlarla karşılaşacaksınız. AMD'nin Overdrive 3.0 yazılımını kullandığınızda 2.8GHz olan hızı istikrarlı bir şekilde 3.4GHz'ye voltajla ve oranlarla oynayarak çıkabilirsiniz. Resimde örnek bir testin sonuçları görebilirsiniz.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

güzel bir inceleme olmuş chip teşekkür ederim. Voltaj vermeden kaç ghz'e çıktınız acaba? Voltajlı overclock'ta yapılabilir ama voltajlı olanı işlemcinin ömrünü baya bir kısaltıyor.

Amatör bir overclock'cu olarak şunu söylüyebilirim; Si Soft Sandra yada muadil bir yazılımla işlemcinin sarf ettiği güce bakın ona göre hızı arttırın yoksa işlemcinin ömrü ciddi derede kısalabiliyor.

zaten işlmeci anadan doğma spastik :D --- yakında 2,5 çekirdek yok 3,5 çekirdek --- yok kabak çekirdeği modelleri falan çıkartırlarsa hiç şaşırmayın

amd utanmasa çekirdek çekirdek değil transistör sayısıyla satacak nerdeyse :D

kardeşim intelle rekabet edeceksen yok yeşil işlemci yok tasarrflu işlemci gibi laga lugaları bırakıp onun bir adım ilerisine geçip bir adım gerideki fiyatlarla satacaksın böyle 3 çekirdekli bri guest işlemci olmaz hem zaten türk vatandaşı tek sayıları sevmez

AMD Phenom 2 işlemcilerle çok iyi iş çıkarttı.Tam fiyat/performans ürünleri.İntel almak için enayi olmak lazım.AMD ye hem az para veriyosun hem de iyi performans alıyosun.Daha ne yapsın AMD.

"zaten işlmeci anadan doğma spastik :D --- yakında 2,5 çekirdek yok 3,5 çekirdek ---"

Bak işte buna rağmen intel'in bazı modellerinin performansını sizin beğenmediğiniz AMD'nin ürettiği işlemciler; daha ucuz bir işlemci olmalarına rağmen yakalıyabiliyor.

daha yeni mi yapıyorsunuz bu testi?

seri numarası ile alakası yok diye biliyorum öyle bir genelleme yapılamadığını okumuştum

Editörün notu:
Doğru işlemciyle işlemi yaptığınızdan emin olmak için seri numarası kontrolü gerekli.

Arkadaşın birisi AMD'ye eğer İntelle rekabet etmek istiyorsan onun önüne geçmelisin demiş.Peki AMD İntel i7lere gereken cevabı versydi bu durumda kaç kişi alırdı?Çünkü geçmişte Athlon x2lerle öndeydi ama yine satışları İntel kadar olmadı.Çünkü insanlarda ön yargı var. Benim kullandığım sistem x2 5600 ve memnunum.Yeni sistem alırsam yine AMD.Bi de i7 extreme işlemcilerine cevap olacak işlemci üretseydi belki intel kadar pahalı olmayacaktı ama yine de bizlerin alamayacağı kadar pahalı olacaktı.Bunun yerine AMD herkesin rahatça alaabileceği işlemciler üretmektedir.Biraz mantıklı olun.

bu 4. işlemciyi zevklerinden kapatmadılar o parça bozuk. sadece ne yaptığınızı biliyosanız deneyin. AMD 7750+ BE kullanıcısı ;)

bizim forumda 4şekirdeği açan biide stabil olmadığını yazmıştı PII x2550 be de 2çekirdek açılabiliyor ama stabilmi.

editöre soru: siz bu cpu pc marketen kendinizmi aldınız yoksa amd mi test amaçlı gönderdi.

aynı seri numaraya sahip işlemcilerin bazıları açılmışdı, bazıları açılmamışdı. Yani iş aynı seri numarada değil.

Ve bunu yapabilmek için 790FX'li bir anakart değil, sadece SB750'ye sahip bir anakart yeterli. Çoğu 785G ve 790GX'ler böyle.

Editörün notu:
İtiraz ettiğiniz bütün noktalar yazıda yer alıyor, dikkatli okuyun.

İşte yazıdan alıntılar:
"...hangi güney köprüsü?..." "...SB750 güney köprüsüne sahip bu anakartın..." "...dördüncü çekirdekte oluşan bir üretim sorunu. Ancak bu sorun da her zaman yok. Eğer sorunsuz ve doğru seriden bir Phenom II alacak kadar şanslıysanız birlikte bu şansınızı katlayacağız...."

bende bu işlemciden almayı düşünüyorum inşallah talih kuşu bana da konar :D

Adamlar her yerde bas bas bağırıyor SB750 Güney Köprüsü gerekli diye siz işi 790FX serisine uçurdunuz bu nasıl oluyor? Ayrıca X2 550'de de ayrıyetten iki çekirdek bulunmakta ancak bu çekirdek açmalarda süreklü sorun yaşanıyor çünkü sabit performans vermiyorlar. X3 720'de zaten 3 çekirdek sabit açık. 4. yü açmak istersen açarsın performans arttırırsa arttırır. Bence fiyat performans açısından X3 720 tercih edilebilecek bir ürün her ne kadar 3.0 Ghz ve 2.8 Ghz olayını anlamasamda. Çift çekirdek işlemci 3.0 Ghz; 3 çekirdek işlemci 2.8 Ghz enterasan...

Ben laptopumla mutluyum intel napabilirm hediye geldi xD bende idare ediyorum zaten 3d oyun da çok oynamıyorum sistemimi kasmayıp 1 haftada felan bazen 1 ay oluyor format atıyorum xD hiç bir problem yok şimdilik xD Bende AMD seviyorum intel Kullanıyorum xD (mecburen)

790FX anakart almışsa biri x3 almaz x4 alır zaten :D

çekirdeğin birisini yemişler xD

amd de 15 çekirdek olsada amd amd dir ne zaman sistemlerimizde amd kullansak hep problem oldu 1 yılda hurdaya çıkıyor. ama intel makinalarımız p3 ler bile hala çalışıyor artık işe yaramadığı için hurdaya çıkardık. siz siz olun eğer kurumsal ve ciddi bir işte kullanacağınız bilgisayar alacaksanız amd işlemciden uzak durun derim ;)

"amd de 15 çekirdek olsada amd amd dir ne zaman sistemlerimizde amd kullansak hep problem oldu 1 yılda hurdaya çıkıyor. ama intel makinalarımız p3 ler bile hala çalışıyor artık işe yaramadığı için hurdaya çıkardık. siz siz olun eğer kurumsal ve ciddi bir işte kullanacağınız bilgisayar alacaksanız amd işlemciden uzak durun derim ;) "

demiş arkadas.

Hurdayamı cıkıyor ilginç ilginç oldugu kadar komik
hayırdır Amd işlemcilerine kendı kendını yoketme sıstemı ekledıde bızımmı haberimiz yok.

kurumsal olarak kullanılan pc ler dogru duzgun gunde sadece mesai saatlerınde en fazla kullanılmasına ragmen demekkı kullanıcıya dayalı ve kullanılan bılesenlere dayalı olarak pörtlemektedir. İşlemciyle beraber kullandıgını bileşenler 5para etmez ise pörtlemesi normaldir.
bu durum intel içinde geçerli amd içinde gecerlı bır durumdur.2 senedir kullandıgım amd ıslemcım tık demezken kı 24 saat acık kalan kullanılan bir pc ye sahibim su zamana kadar bas agrıtan bır sorun cıkarmazken.

insanlara bu sekilde yanıltıcı söylemlerde bulunmanız cok yanlış.

amd de 15 çekirdek olsada amd amd dir ne zaman sistemlerimizde amd kullansak hep problem oldu 1 yılda hurdaya çıkıyor. ama intel makinalarımız p3 ler bile hala çalışıyor artık işe yaramadığı için hurdaya çıkardık. siz siz olun eğer kurumsal ve ciddi bir işte kullanacağınız bilgisayar alacaksanız amd işlemciden uzak durun derim ;)
2003 yılından beri AMD kullanıyorum sorun yok sen çok biliyorsun kurumsal firmaymış işi öğren öyle gel

eğer amd olmazsa intel işlemcileri 3000 -4000 bin dolara almaya başlarız üstüne rekabette ortadan kalkacağı için teknolojik bir taş devrimi yaşanmaya başlanır AMD ÇOK CİDDİ BİR İŞLEMCİDİR BİR ÇOK YENİLİK ONUNLA GELDİ 64 BİT GİBİ TABİİ KULLANAMAMANIZIN SEBEBİNİ YAZILIM DESTEĞİNDE ARAMAK LAZIM bu teknoloji devinin batmaması için DUA EDİN DERİM!...

burada yorum yaparken teknik detaylara da yer vermek gerekiyor. takım tutar gibi intel iyidir amd yaramaz ne demek. neye göre kötüdür. ya da iyidir. işlemcilerle ilgili bişey bilmeden üfürmeyin. ayrıca amd'yi kullanmasan da kötüleme çünkü intel tekel olursa o zaman görürüm 3 kuruşluk işlemcileri kaç paraya alıyosunuz rekabet kullanıcılar açısından iyidir. bunu unutmayın

Donanımda uyumsuzluk olmadığı sürece, amd işlemcilerin sorun çıkarttığını neredeyse hiç görmedim. Yaklaşık 15 yıldır bilgisayar kullanıyorum ve herhalde 10a yakın bilgisayar değiştirmişimdir. Yalnızca ikisi Intel işlemciydi ve ikisini de aldığıma pişman oldum. Belki göreceli olarak performansı % 7-8 daha iyi olabilir. Ama bunun için Intel işlemciye % 50 fazla para ödemenin ne anlamı var ki.

AMD hep göz nurum olmuştur elimden en az 100 pc geçti ve evimdeki canavar bir amd işlemciyle çalışıyor doğuştan takım tutmayın arkadaşlar alın görün kullanın o zaman amd - intel karşılaştırması yapın fiyat faktörünü gözden asla cıkarmayın amd olmasa valla kimse adam akıllı işlemci değiştiremez oyle Bence AMD

Ben bilgisayar alıyorum tost makinası almaya karar verince amd yi düşünürüm. :) Amd işlemcili bütün pc ler çok fazla ses yapıyor ve çok sık sorun çıkarıyor. Son kullanıcıya amd işlemcili pc vermek çok büyük bir hatadır. Tamam rekabet için savunabiliriz ama kalite istiyorum diyorsanız amd den uzak durun. Çayda dem işlemcide intel. :))) Aa aklıma gelmişken yazayım bizim alt bayilerimiz e ziyarete gitmiştik o arada satış yapan bir elemano müşterisine şöyle söyledi. "Bu bilgisayarı çocuğunuza (amd) bunuda kendinize (intel) alabilirsiniz" dedi o anda gülme krizine tutuldum ve amd nin ismini vermiş oldum çocuk işlemcisi :))))) Herneyse yinede herkes seçimlerinde özgürdür.

"shinigami"

shinigami arkadaşım biraz geri kalmışsın sanırım. amd anakarttaki firewalldan işlemcisine kadar tam uyumludur. fiyat performans aklına ne gelir ise ses her pc yapar. (Hp, Dell vb. de dahil) fanını değiştir bakalım ses duyuyor musun ve amd işlemci fanlarıda intel kadar hızlı çalışmazlar bunuda bir incele. Yiğidi öldür ama hakkını yeme. İntel mi amd de mi dersen. Amd intele her daiam atakla attırır. i7 serisi için ise bişe diyemiyorum. Her şeyi geç amd farkı ATI ekran kartlerında bile farkediyor. Intel gibi pahalı ama verimsiz NVidia gibi değil. AMD her daim mükemmeldir ezelden beri. Intel pazar kendi elinde olduğundan at koşturuyor isteidği gibi sadece fark bu.

Cümleten Selamlar

Şimdi yıllardır intel işlemci kullanan biri olarak zamanın da amd işlemciler bildiğiniz gibi çok fazla ısınma sorunu oluyodu ve amd işlemcilerin üzerinde metal kılıf yoktu çekirdek açıktaydı hatırlarsanız fan takarken problem oluyodu zarar verilebiliyodu işlemciye ozamanlardan kalma bir ön yargı var açıkçası neyse gelelim günümüze bir arkadaşım amd aldı en son topladığım iki pc birini core 2 duo diğerini amd phenom II x3 720BE olarak aldım serisini bilmiyorum ozaman daha bu 4. çekirdek olayı yoktu ortada neyse ilk olarak amd li sistemi topladım sistemi kurdum ilk pc açıldığında şaşırtıcı bir performans ile karşılaştım core2duodan daha hızlı geldi bu arada core2duonun model e8400 ancak şimdilerde amd kullanan arkadaş sistemin çok fazla kasmaya başladığını söyledi ama bu arada amdli sistemi kullanan arkadaş baya bi acemi diyebilirim muhtemelen kendi yaptığı hatalardan sistem ağırlaşmıştır neyse işin özeti aslında iki firmanında birbirlerine üstün oldukları taraflar var örneğin intel çoklu işlemlerde ve multimedia uygulamalarda daha performanslı gibi amdninde benzer artıları var birde burda ilk olarak x84 mimarisini intelin geliştirmesi ve yazılımlarında buna göre yazılmasında intelin avantajları oldu bilmeyen arkadaşlar sanmasınlar amd de x84 mimarisi yok amd intele telif ödüyor x84 mimarisinde olamyan işlemcilerde bildiğiniz yaızlımları kullanamazsınız işletim sistemi dahil :) aslında iki firmada iyiki var rekabet sayesinde ucuza alıyoruz ve yine rekabet olmasaydı bugün bu kadar performanslı işlemcilerimizde olmazdı.

Butun olay L2 Bellek oraninda gizli AMD de intel gibi L2 ye 12 24 48 mb ram koysun ondan sonra ayni hizdaki ayni bellekteki islemcileri karsilastirin bakalim kim daha hizli. Cok sacma tartismalar bunlar.

Athlonlarda L3 bellek yok performans dusuk. Phenomlarda L3 bellek var i7 lere kafa tutmaya calisiyor.

AMD'yi kotuleyenler neden butun overclockcularin AMD kullandigini aciklayabilir mi bana? Cunku intel islemciler overclocka kapali mi yoksa Intel islemciler zaten overclocklu olarak satildigi icin daha fazlasina izin mi vermiyor?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir