Android 4.3 güncellemesinde ilk sorun!

Android 4.3, ulaştığı ilk akıllı cebe yaşattığı sorunla fena halde can sıkıyor!

  • Cem Şancı
Android 4.3 güncellemesinde ilk sorun!

Android'in yeni yayınlanan 4.3 sürümü aslında sadece küçük düzeltmeler içeriyor. Bazı grafik düzeltmeleri ve profil detaylarında iyileştirmeler gibi güncellemeler yapan Andorid 4.3'ün ne yazık ki, Google'ın telefonu Nexus 4 üzerinde beklenmeyen etkileri olduğu ortaya çıktı.

Nexus 4, Google markasını taşıyan ve LG tarafından üretilen bir telefon. Google'ın forumlarında pek çok kullanıcı, telefona 4.3 güncellemesi indikten sonra sorunların baş gösterdiğini anlatıp, telefonun kullanılamaz hale geldiğinden şikayet etmeye başladılar. Telefonun tamamen kilitlendiğini veya bazı işlemler sonunda hiç bitmeyen bir loop'a girdiğini vurgulayan kullanıcıların sayısı gün geçtikçe artıyor.

Sorun için kullanıcıların önerdiği tek çözüm ise, şimdilik, fabrika ayarlarına geri dönüş. Bazı kullanıcılar ise Android'in eski sürümüne geri dönme yolunu seçmişler.

Ayrıca, güncellemenin Netflix uygulamasında da soruna yol açtığı rapor ediliyor. Google, Netflix'teki sorunun farkında olduklarını ve bir düzeltme üzerinde çalıştıklarını blog'unda duyurdu. Google Nexus 4 telefonu sahiplerinin, bu sorunlar çözülene kadar Android 4.3 güncellemesini indirmemeleri tavsiye ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

Arkadaş tabiki de hatalar çıkacak sonuçta yazılım bu adamlar güncelliyor zaten sürekli

Ahaha Google'ın kendi imzasının olduğu telefonda bu sorunları çıkarttıysa diğerlerini düşünemiyorum yazık :) Hep demişimdir Android, Linux sürümlerinin en büyük faciasıdır diye...

Sen hep demişsin ama tikleyen olmamış. Demek ki var bi bildikleri eğer yok diyorsan. Gidip yeni bir işletim sistemi yapıp android'i devire bilirsin seni tutan yok ;)

@04 Ağu 2013 11:29 bir apple fanboyu daha .laf sokacak ya android'e

@04 Ağu 2013 11:29 Çürük elmacılar sanki I phone çok mu iyi harita saorununu ne çabuk unuttunuz.Ya patlayan veya şarj sırasında elektrik çarpan Iphonelara ne demeli.Daha düne kadar Steve Jobs çekmeyen teller için üstünden tutmayın demiyor muydu?Android şu anda 1 numara çatlasanız da patlasanız da böyle yazılım sorunları her zaman olmuştur.Iphone da bile..

@04 Ağu 2013 15:40 Bilmem farkettiniz mi, Android şu anda pek çok markanın pek çok modelinde kullanılmasına karşın Apple sadece tek 1 telefon ile pazarın yarısına sahip ve çıkardığı cihaz ile tüm markaların tüm mobil cihazlarına karşı tek başına kafa tutuyor. Neyin liderliğinden söz ediyorsunuz? :)

@04 Ağu 2013 11:29 atma cahil android özelleştirilmiş Linux kerneli kullanıyor diye Linux dağıtımı olmuyor... Linux dağıtımı kullananların çoğuda androidi sevmez...

Ben indirdim herhangi bir sorunum yok.

Bende herhangi bir PC problem olmadı. Nexuslarda bootloopa girse bile çok kolay kurtarılabiliyor zaten

2tane nexus4 kullanıyorum hiç öyle bir sorunum yok,.. Yaşayan kullanıcılarda tamamen kendi beceriksizliklerinden yaşıyor...En azından nexusu diğer telefonlardan farklı kılan ne olursa olsun brick olmaması...

harbi rezillikti yani bu bende s3 kulalnıyıom ama android hakkatende dandik imajı ciziyor

@04 Ağu 2013 13:08 Bende S3 kullanıyorum ve sorunsuz güncelleme aldım.Yiğidi öldür ama hakkını yeme demişler.S3 hala üst düzey bi telefon sadece ram 1gb olduğu için seyrek de olsa kasma yapabiliyor.

@04 Ağu 2013 15:36 sorunda burada 1 gb ram zaten az bir rakkam değil :) bu bile yetmiyor. android kötü olmasının nedeni piyadaki mobil os'lara göre memory adresleme yeteneğinin berbat olması zaten.

@04 Ağu 2013 15:36 Seyrek ? Şaka mısın Bendede S3 gayet çok sık kasıyor

Galaxy Nexus ile bile sorunsuz kullanıyorum 4.3ü. Kurulum aşamasında hata yapmış olabilirler.

Bende sorun yok çok şükür.

tam komedi bunlar ya :))

cahil Apple fanbotları hemen çamur atma yarışına girişmiş... ezikler...

@grezimonk Sorun olduğu gerçeğini görmezden gelerek sen ne olmuş oluyorsun peki?

@04 Ağu 2013 17:09 ortada sorun yok diyenler sizden fazla ise problem yok demektir...

Android duraklama dönemine girdi. Sürümler boş geliyor artık fazla yenilik yok.

bazen arama ekranından çıkamıyor geri tuşuyla.ve o zaman kasma başlıyor.home tuşu ile çıkıp telefonu kapatıp açıyorum mecburen

4.3 tek yenilik trim özelliği gerisi boş

Dandroidin kendisi sorun zaten normaldir :D

@04 Ağu 2013 17:38 ilgi ve merak ile takipetmesini biliyorsun ama " Dandroidi"

Bilginiz olsun. Nexuslar birazda test amaçlı telefonlar. 4.2 veya 4.3 gibi sürümler Nexuslara geldi sadece. Sonrasında farkedilen hatalar düzeltilip 4.2.2 çıktı ve diğer üreticiler de bu sürümü sundu telefonlarında. Hata olması çok normal çünkü 4.3 te belli etmese de değişen birçok önemli detay var. Programların buna uyumlu olması gerekiyor. Mx player sorunluydu mesela hemen güncelleme yaptı 4.3 için. Google her türlü olanağı sağlıyor bu cihazlar için. İster indir ilk sen test et. İster stabil olana kadar bir süre bekle.

Telefon ve tablet üreticileri, şu güncellemeleri biraz hızlandırın! Ürünü satana kadar mı sizin verdiğiniz destek :P

Yazılım hataları olabilir bu çok önemli değil düzeltilir ama optimizasyon androidin temel problemi. Bir android kullanıcısı olarak söylüyorum bunu. Dört çekirdekli, 1 GB ramli S3 kasarken iphone 5 çift çekirdekle kasmıyor. Telefonu hızlı ve stabil kullanamayacaksak o kadar teknik ve yazılımsal özelliğin ve kişiselleştirme olanaklarının ne anlamı var? Ayrıca androidin güncellemeleri de büyük sorun. Yani söyleceğim şu android veya apple fanboyluğu yapmanın bir anlamı yok, satışları bize yaramıyor, bizim markalarımız değil, niye birbirimizi bu ürünler için yiyoruz ki?. Ancak şunu da kabul etmek lazım androidin bu kadar popüler olmasının asıl nedeni yazılım iyiliği veya olanaklarından öte yaygınlığı ve apple istemeyenler için en iyi alternatif olması.

bende sorun yok ilk güncelleme alanlardanım enteresan

kesinlikle 4.2.2 de ki memnuniyetim yok 4.3 de. telefonla konusurken reset atıyor, donuyor sacma sapan hareketler yapıyor, ınstagramda fotolara golgelendırme koydugunda fosforlu yesıl bır renk ortaya cıkıyor.. programların calısmasını gectım telefon garıplestı. eskı akıcılık yok.

4.3 yayınlandıktan sonra hemn yükledim hiç bir sorunda yaşaamdım şuana kadar, gözle görünür de bi yenilik yok zaten 4.2 kullansanda aynı..

Gülüyorum şu yorumlara. Nexus tan başta cihazlar almadı ya 4.3 ü hemen sataşmaya başlamışlar. Kullandıktan sonra yorum yapın diyeceğim ama nasıl kullansınlar daha 4.2 kullanıyorlar. Beyaz nexus 4 telefonuma yükledim 1 haftadır da kullanıyorum hiç bir sorun yok. üstelik belki bilmezsiniz ama google 4.3 ü düzeltmek için 1.8 mb bir 4.3 güncellemesi daha gönderdi zaten sorun yoktu ama tabi siz bu 1.8 mb dosyayı da gönderdiğini bilmiyorsunuz tabiki yazık

android 4.3'ü cyanogenmod 10.2 ile galaxy s3 cihazımda kullanıyorum ve herkese tavsiye ediyorum. Gözle görülür bir değişim yok ancak konu performans hıza gelince ufak da olsa bir artış var. en önemlisi de güvenlik açıklarının giderek kapatılıyor olması. Tabi cyanogenmod gibi özel romlar kurarak samsung'un bazı özelliklerini kaybedeceksiniz ama rehberi açarken 5 sn bekletmeyen, ana sayfa tuşuna basınca boş anasayfa gösterip 1-2 sn yüklenmesi için sizi bekletmeyen bir telefonunuz olur. Bu bahsettiklerim cyanogenmod10.1'de de geçerlidir çünkü bu kasma touchwiz kaynaklı.

Telefonun pil performansı düştü. Şimdi 4.2.2 ye geri dönme yollarına bakıyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play