Android 5 şokuna hazırlanın!

Eğer bu iddia doğru çıkarsa, Android hayranlarını büyük bir şok bekliyor olabilir...

Android 5 şokuna hazırlanın!

Hüseyin Cem Köylü

Daha Android 4.0'a alışamamışken Android 5.0'ı konuşmaya başladık bile. Fakat bu sefer Google'ın farklı planları var gibi. Wall Street Journal'ın haberine göre, Google, Andorid'in gelecek sürümü 5.0 Jelly Bean'i sadece kendi Nexus cihazlarında (akıllı cep ve tablet) kullanmayı planlıyor.

Şu anda Google, Nexus cihazları çıkarmak için Samsung ile işbirliği yapıyor. Google, bu değişim ile birlikte yeni Android'in tanıtımının çok daha büyük etki yaratabileceğini ve güncellemelerin de daha istikrarlı olacağını düşünüyor olabilir.

Google'ın bu değişimi yapmak istemesinin bir başka sebebi de Motorola ile ilgili planları olabilir. Bununla birlikte Google, Nexus cihazları operatörlerin tekelinden de çıkarmak istiyor. Yani artık Google'ın sitesinden, Avrupa, Amerika ve Asya'daki mağazalardan SIM-kilitsiz Nexus cihazlar almak mümkün olacak.

Henüz Google bu iddialara resmi bir açıklama ile yanıt vermiş değil. Her şey, Haziran ayında yapılacak Google I/O konferansında açıklığa kavuşacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

buyur burdan yak :)

Yani bu google etiketli dışıncaki cihazları 5.0 dan mahrum kalacağı anlamına mı geliyor?

kendi ayağına kurşun sıkmış olur bu kadar basit

Çok saçma bir politika izliyorlar. Güya açık kaynak, güya özgürlükçü olacaktı Android. Apple tekeline karşı açık kaynakçıların işletim sistemi olacaktı. Peki ne oldu? Apple olmaya gittikçe daha çok yaklaşıyorlar. Marketteki uygulama özgürlüğünü de Apple gibi yapsınlar, tamamdır.

Saçma, Google kendini bitirir öyle bir şey yaparsa ki yapacağını hiç sanmıyorum.

çok iyi olur. fakat insanlar androidli telefonları ucuz olduğu için satın aldığından dolayı android %1lerde dolaşır.

bu durum microsoft'un işine gelir.

Çok riskli bir iş. Tutarsa google değerini ikiye katlar. Tutmazsa güvenilirliğini 10'a böler.

ben dedim, ta geçen yıldan dedim "google şirketleri kendine bağımlı edecek (örneğin htc, lg gibi) sonra da android'i sadece kendi cihazlarında kullanacak, sadece diğer cihazlara alt ve eski sürümlerini verecek" diye ama inanmadınız. ne oldu şimdi?

iyide android satılan birşey değilki açık kaynak kodlu bir işletim sistemi herkese açık isteyen firma istediği telefona yükler google'da açık kaynak yasalarına göre bütün kodları vermek zorundadır ve ayrıca destek vermek mecburiyetide vardır.

çok iyi olur. fakat insanlar androidli telefonları ucuz olduğu için satın aldığından dolayı android %1lerde dolaşır.
---------------------------------------------------------
Ucuz? güzel espri valla.ülkemizden bahsediyorum sagolsunlar 2100 2300 arası s3 fiyatlandırmaları. avrupaya göre konusma Türkiyede yasıyor isen.

Bu haberi kesin apple çalışanlarından biri atmıştır ortaya. Bu kadar saçma bir şirket politikası olabilir mi arkadaşlar. Bence korkmaya hiç ama hiç gerek yok, asıl korkulması gereken şey şu olmalı. "Acaba benim cihaz android 5' i kaldırabilecek mi ? " Benim korkum yok şahsen ama bence artık desire ya da galaxy ace kullanıcıları falan telefon parası biriktirmeye başlasın :D

ÇOĞU MARKALARDA KULLANILAN BİR İŞLETİM SİSTEMİNİ TERCİH EDERSENİZ BÖYLE OLUR İPHONE VEYA BLACKBERYY İSE BİR GÜNCELLEME ÇIKARDIĞINDA EN ESKİYLE EN YENİ TELEFONUNA YAZILIMSAL DESTEĞİ VERİYOR ANDROİD TUTKUNU MARKALAR İSE SADECE EN SON ÇIKARDIKLARI SAYILI ÜRÜNLERE GÜNCELLEME VERİYORLAR KULLANICILARIN BİLİNÇSİZLİĞİNDEN KAYNAKLI BİR UYGULAMA

Çok doğru bir karar vermişler. Bu sayede ios un en büyük avantajına sahip olacaklar. Elindeki donanımı bilerek yazılım geliştirecek ve elindeki yazılımı bilerek donanım geliştirecekler. Şimdikinden 100 kat daha kolay ilerleyebilecekler.

Bütün yorumlara negatif oy veren fanatiği merak ediyorum?
Bence de yaparsa böyle bir şeyi uzun vadede piyasasının yarısını kaybeder android. Daha fazla para kazanır orası ayrı.

"Ucuz? güzel espri valla.ülkemizden bahsediyorum sagolsunlar 2100 2300 arası s3 fiyatlandırmaları. avrupaya göre konusma Türkiyede yasıyor isen."
o yorumu yazan bendim. galaxy s3 toplam android telefonların % kaçı acaba arkadaşım? sanki tüm androidler 2000 üzeri gibi konuşuyorsun. emin ol ucuz olduğu için alıyorlar.

"Benim korkum yok şahsen ama bence artık desire ya da galaxy ace kullanıcıları falan telefon parası biriktirmeye başlasın :D"
arkadaşım komik misin ace veya desire dışındakiler 4.0 güncellemesini bile alacak mı sanıyorsun? 1000 tane android telefon var 3 5 tanesi 4.0 ı aldı. çıkalı 6 ay oldu sözde.

"iyide android satılan birşey değilki açık kaynak kodlu bir işletim sistemi herkese açık isteyen firma istediği telefona yükler google'da açık kaynak yasalarına göre bütün kodları vermek zorundadır ve ayrıca destek vermek mecburiyetide vardır."
google destek vermek zorunda olsaydı böyle olurmuydu sence? samsung kendi kafasına göre eski politikasına devam ediyor (gerçi eski dediğim 1-2 yıllık e250leri hatırlayın iğrenç telefonlar)

"çok iyi olur. fakat insanlar androidli telefonları ucuz olduğu için satın aldığından dolayı android %1lerde dolaşır."

bu yorumu beğenmeyenlerin android kullanıcısı olduğuna EMİNİM.kendi kullandıklarına laf ettirmeyen çok bilmiş tipler.

"Yani bu google etiketli dışıncaki cihazları 5.0 dan mahrum kalacağı anlamına mı geliyor?"

zaten %99u android 4.0dan mahrum kalıyor. 5.0 dan da mahrum kalsın bi zahmet. gerçi cyanogenmod falan ile yüklenir diye düşünüyorum 4.0 gibi.

bu da demektir ki android öldü,yaşasın yeni kral windows

Isin icinde samsung ve google varsa sorun yok. Hem calisacaklari cihaz sayisi azalacagi icin stabilite cok daha iyi olur.

gitsin bosver ortalık mozilla boottogecko ya kalır (B2G) inşallah :)

Android'in sonunu getirecek yanlış bir adım, dilerim ki bu haber yanlıştır, Android'in beli bir kırılırsa bir daha kolay kolay düzelemez.

sadece tek bir sürümü böyle yapar .. zaten çoğu telefon eski sürümlerle geliyor ..

başkası yapar nassolsa diye dert bile etmiyorum

çok iyi olur. fakat insanlar androidli telefonları ucuz olduğu için satın aldığından dolayı android %1lerde dolaşır."
-----------------------------------------------------------------------
S3 2000-2300 HTC one x 2000 :D arası cok ucuz androidli telefonlar harbiden.

windows 8'e yol açmış olur. htc hemen ucuz windows 8 telefonlar çıkarır. eğer microsoft'da fırsatı iyi değerlendirirse microsoft payını %20'lere kadar çıkartır

windows 8'e yol açmış olur. htc hemen ucuz windows 8 telefonlar çıkarır. eğer microsoft'da fırsatı iyi değerlendirirse microsoft payını %20'lere kadar çıkartır
...
Bence de doğru bir öngörü ancak Windows alanlar ne kadar büyük bir yanlış yaptılarını ancak satın alıp kullandıktan sonra anlayabilecekler ne yazık ki? Android bu kafayla giderse Windows'a gün doğar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir