Android'de "büyük" değişim!

Google Android Market'i Google Play yaptı ama asıl değişiklik çok farklı bir yerden geliyor!

Android uygulama boyutu sınırı büyütüldü!
APK'ler 4GB'lık ek içerik indirebilecek, bu dosyalar Android Market'te depolanacak

Google, Android uygulama geliştiricilerine sunduğu uygulama boyutunu büyütmeye karar verdi.

APK dosyalarında izin verilen en büyük boyut 50MB idi. Bu boyut hala aynı olsa da resmi blog'a göre artık 4GB'lık boyutlar için destek veriliyor. Bu sayede uygulamalar, her biri 2GB'lık iki genişleme dosyası indirebiliyorlar. Bu sayede oyun geliştiricilerinin kendi kataloglarını Android'e taşımasına olanak verileceği düşünülüyor.

Genişleme dosyaları, ZIP dosyası dahil birçok biçime sahip olabiliyor. Bunun amacı ise geliştiricilerin işlerini kolaylaştırmak. Android SDK Manager, bununla ilgili bazı örnekler de içeriyor. Google Market'in (yeni ismiyle Google Play) bu genişleme dosyalarını kendi sunucuları üzerinde saklayacağı da bildiriliyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

google play store ismi kötü olmuş bence. 4gb olması da birşeyi değiştirmez geliştiriciler 50mb olduğundan değil uygulamalarını satamadıkları için market'e gelmiyorlar.

Playstation, Xbox ve Wii. Tüm piyasayı ellerinde tutuyorlar. Google'ın yaptığı bu hamle ile beraber özellikle Android tabletleri oyun konsolu olarak kullanabiliriz. Tabii ki bu tabletler yüksek donanımlı olacaklar. Hem tablet hem oyun konsolu. Aklımı seveyim. Bu projeye bayıldım...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir