Android için tehlike çanları çalıyor!

Cep telefonu pazarında büyük üstünlük kuran Android için işler, her alanda bu kadar iyi gitmiyor...

  • Cenk Atlı
Android tablet tarafında zor durumda!

IDC tarafından tablet pazarına dair yayınlanan son verilere göre, tablet satışında belirgin bir düşüş yaşanıyor. Diğer yandan hem tablet hem de dizüstü bilgisayar işlevi gören 2'si bir arada modellerin satışlarında ise daha önce tahmin edildiği üzere bir artış söz konusu.

2016'nın ikinci çeyreğindeki tablet ve 2'si bir arada cihaz satışı 38.7 milyon olarak gerçekleşti. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre toplam satışlarda yüzde 12.3'lük bir düşüş yaşandığı anlamına geliyor.

IDC bünyesindeki uzman pazar analisti Jitesh Ubrani TechRadar'a yaptığı açıklamada "Android'in iOS ya da Windows 2'si bir arada ürünlerle rekabet etmesinin oldukça zor olduğunu" söyledi, fakat "sonraki 12 ve 18 ay arasındaki dönemde Google'ın Android'in daha etkili bir çoklu görev olanağı sunan yeni sürümünü sunarak önemli bir avantaj elde edebileceğini" belirtti.

Öte yandan verilere göre Android pazarda yüzde 65'lik bir oranla halen aslan payını almayı sürdürüyor. Yüzde 26'da kalan iOS'u yüzde 9'la Windows takip ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Android tablet ve diz üstü olarak windows, ios hatta linx'ün eline su dökemez.

Windows lu 2 si 1 arada pc yi kimse durduramaz. Dandik andrid tablet alacak değiliz. O yüzde 65 te zaten samsung tur.

Windows tablet almak bence çılgınlık

Böyle haberlerle sektöre yön vermeye çalışmak genelde Microsoft'un işi oluyor. Tabletlerle 2si 1arada ürünler aynı sınıfta dahi sayılmaz. Baktın bariz bir yenilgi var, toplumun algısını değiştirmeye çalış.

İnsanlar gerçek bilgisayar istiyor artık. Her evde bir tablet var neredeyse...ama statüsü "çocuğun oyuncağı". İpad'de tarayıcıda form doldurmak falan işkence.

Android tabletlerin satışlarının düşmesinde birazda üreticiler kendine pay biçse. Bir iki marka dışında nasıl satıyorlarsa tablet; ölene kadar o sürümle devam ediyor. En ufak bir düzeltme, güncelleme ya da yenilik gelmiyor.

Tablet ile ikisi bir arada pc arasında zaten kullanım amacı farkı var. Yani, gerçekten kullanıyorsanız, tablet vb. teknolojik not defteri aracıdır. Taşıması kolay, verimli ve tutumlu bir işlemci ile yanınızda rahatlıkla taşıyabilirsiniz. 2si1 ise daha çok defter gibidir. Yani üzerinde her türlü işi yapabilirsiniz, kısaca ofisinizi yanınızda taşıyorsunuz. Ama şöyle bir durum var, Continuum gibi sistemler ortalığı karıştırabilir (ama daha çok uzun yolu var gidilecek).

200 liralık bir Windows tablet(hometech vs gibi, donanım çok düşük bile olsa) pc modunda tam bir bilgisayar gibi çalışabiliyor, birde 2si 1 arada mantığıyla donanım olarakta desteklendiğinde şuan en iyisi, windowstan sağlam bir atak gelecek gibi görünüyor.

Sen de yorum yaz