Android'in yeni sürümü, bunları geliştirecek!

Android'in bir sonraki sürümü, bu yenilikle hız konusunda önemli bir aşama kaydedebilir!

Android'in yeni sürümü, bunları geliştirecek

Google, birkaç ay önce Android'e eklediği bir deneysel runtime seçeneği ile Android 4.4'te uygulamaların çalışma hızını artırma girişiminde bulunmuştu.

ART (Android Runtime) adındaki bu mod, görünüşe bakılırsa Android'in bir sonraki sürümünde (Android 4.5; belkide Android 5.0) varsayılan mod halini alacak. Geliştiricilerin Android'in kaynak kodlarında yaptığı keşifler, bu değişikliğin gerçekleşeceğine işaret ediyor.

Teknik detaylara çok fazla girmeden, ART'ın uygulamaları daha hızlı ve daha etkin bir biçimde çalıştırabildiğini; ancak bunun yanında uygulama boyutlarının biraz büyümesine ve yükleme sürelerinin uzamasına neden olduğunu söyleyebiliriz.

ART'ın bir sonraki Android sürümünde, şu an uygulamaları çalıştıran yazılım olan Dalvik'in yerini alması muhtemel. Ancak bu, Dalvik'in tamamen ortadan kalkacağı anlamına gelmiyor. ART'ın uygulama performansını artırmanın yanında, pil ömrüne de bir miktar katkıda bulunduğu söyleniyor.

Detayları birkaç gün sonra başlayacak olan Google I/O sayesinde öğrenebileceğiz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Hala android hız peşinde kasmayı nasıl engellerizin peşinde komik bi işletim sistemi gerçekten öncelikle Windows Phone u sonra da IOS u örnek alsın :)

@22 Haz 2014 11:18 kardeş sen çok biliyorsun sen daha iyisini yapta görelim

@22 Haz 2014 11:18 asıl kasan senin beynin... ikide birde tırt wp reklamı yapmayın dandios zaten facia...

yazınızın sonundaki "Ancak bu Dalvik'in tamamen kalkacağı anlamına gelmiyor" ibaresini silmenizi öneririm çünkü Dalvik artık yok tüm projeden silindi https://android-review.googlesource.com/#/c/98374/ Google'ın androidin başından beri geliştirdiği Dalvik'i 1-2 senelik ART'a değiştirmesi ART'ın ne artılar getireceğini birkez daha kanıtlıyor çarşamba gününü iple .çekiyorum :) sen çok yaşa google ve android (long live opensource)

Bu ozellik zaten var, test asamasinda.

sanal motorla bu işin yürümeyecegi en başından belliydi şimdi aslında olması gerekene dönüyor

art rahat alır. programların biran önce uyumluluk getirseler süper olucak hız konusunda çok fark oluyor gerçekten.

G2 ye gelir mi

G2 ye gelir mi

Chrome akici calismiyor. Eger düzeltilirse gecilebilir.

Nasıl etkinleştircez

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir