Android'li cebinizi root'lamak için 9 neden!

Android'li cebinizi root'lamak size ne kazandıracak? İşte root'lamak için 9 harika neden!

  • Zeynel A. Öztürk
Android'li cebinizi root'lamak için 9 neden!

Mobil işletim sistemleri arasında en çok modifiye edebileceğiniz platform, şüphesiz Android. Cebinizi veya tabletinizi baştan aşağı özelleştirmek için onu root'lamanız şart değil, ancak root'lamanız halinde daha fazla güce sahipsiniz demektir. İşte Android'li cihazınızı root'lamanız için 9 neden.

9. Gizli özellikleri açın: Android, yapısı itibariyle sizi fazla kısıtlamayan bir mobil platform. Ancak bazen mobil sağlayıcınız veya Android'in kendisi, bazı uygulamaları engelleyebilir. Ancak root'larak engellenmiş uygulamaları yükleyebilir, Android'in son sürümlerindeki uygulamalara erişebilir, uyumsuz uygulamaları uyumlu hale getirebilir, HTC'nin Beats Audio işlevini farklı ceplere getirebilirsiniz.

8. Otomatikleştirin: Telefonunuzda neredeyse her işlemi otomatik hale getirebilen Tasker'ı duymuşsunuzdur. Uygulama, root'suz ceplerde de çalıyor. Ancak root'lu ceplerde çok daha yetenekli. Root'luysanız 3G'yi ve GPS'i açıp kapatma, işlemci hızını değiştirme, ekranı açıp kapatma gibi işlemleri Tasker ile otomatikleştirebilirsiniz.

7. Telefonunuzu hızlandırın, pil ömrünüzü uzatın: Root'suz cebinizi hızlandırmak ve pil ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz çok şey var. Ancak root'lu ceplerde daha fazla güce sahipsiniz. Örneğin SetCPU gibi bir uygulamayla telefonunuzu overclock edebilir ve hızlandırabilir, veya pil ömrünü azaltmak için yavaşlatabilirsiniz. Greenify gibi bir uygulama ile arka plandaki uygulamaları "hazırda bekletebilirsiniz."

Uygulamalardaki reklamları engelleyin

6. Uygulamalardaki reklamları engelleyin: Reklamlar, uygulamaların para kazanmaları ve gelişebilmeleri için gerekli. Ancak reklamlar bazen pilinizin ve veri kotanızın daha çabuk tükenmesine yol açabilir. Belirli reklamları engellemek için en iyi yol, cihazınızı root'lamaktan ve AdFree, AdBlockPlus ve Ad Away gibi bir uygulama kurmaktan geçiyor. Root'lu değilseniz, uçak moduna geçmek de işe yarayabilir.

5. Uygulamalarınızı yedekleyin: Yeni bir Android'li cihaza geçerken veya ayarlarınızı sıfırlamak istediğinizde, önceden verilerinizi yedekleyerek işinizi büyük ölçüde kolaylaştırabilirsiniz. Titanium Backup, root'lu ceplerde en büyük yardımcınız olacak.

4. Ön-yüklü gelen çöpü kaldırın: Titanium Backup, sadece yedeklemekte değil, cebinizle beraber gelen ve kaynaklarınızı tüketen uygulamaları kaldırmakta da işinize yarayacak. Uygulama içerisindeki "dondur" işlevini kullanmanız yeterli.

3. Android'in ince ayarlarını değiştirin: İster yüzeysel olsun, ister arka plandaki ayarlar, sistemin her türlü ince ayarına ulaşmak istiyorsanız cihazınızı root'lamalısınız.

Yapabilecekleriniz arasında Keyboard Manager ile klavye düzenini değiştirebilmek, çoklu görev desteğini geliştirme, Pimp My ROM ile ek temalar yükleyebilme ve çok daha fazlası var.

2. Özel bir Kernel flaşlayın: Android'in derinliklerindeki ayarları değiştirmek için bazı durumlarda özel bir kernel yüklemeniz gerekebilir. Bu işlemi ise sadece root'lu bir cepte yapabilirsiniz. Kernel'i değiştirmek, size daha iyi performans ve daha iyi bir pil ömrü sağlayabildiği gibi Wi-Fi tethering desteklemeyen bir cebinizde tethering'i etkinleştirebilirsiniz.

1. Custom ROM kullanın: Bu olanağı muhtemelen zaten biliyorsunuz, ancak Custom ROM yükleyebilmek, root'lamanın en büyük faydalarından bir tanesi. Bazı Custom ROM'lar cihazınıza yeni ve eşsiz işlevler eklerken, bazıları işletim sisteminizi tepeden tırnağa değiştirebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

rootlamamak için tek neden en ufak bir problemde servise dünya kadar ücret ödememek :)

@14 Ağu 2013 02:28 orjinale çevrilebiliyor :)

@14 Ağustos 2013 02:28 ne problemi cikabilirki

Faydali bilgiler ....Teşekkürler

HTC HD2 EU kullanıyorum, winmobile 6.5 varken çok sıkıcı bir telefondu, şimdi her canım istediğind efarklı bir rom yüklüyorum ve her seferinde bambaşka bir telefon oluyor. xda developers forumunda onlarca rom var

Madem bu kadar güzel birşey Android bu özellikleri rootlamadan da yapilmasini sağlasa ya (acik sistem)

@14 Ağu 2013 07:17 android zaten açık bir sistem. onu kapatanlar üreticiler. samsung htc vs

root'lamak cebin garantisini etkiliyor mu?

@14 Ağu 2013 07:37 Evet garanti kapsam dışı bırakıyor Türkiye'de... Samsung Yardım Sayfasıya didiştim hatta sordum gelen cevap şu; "Samsung Türkiye yasadaşı işlemlerden (Sanki kara para akladım) oluşan hasarlar için garanti vermemektedir" Ama Unroot diye bir işlemde var bilddiğim kadarıyla Root'u kaldırıyor.

@14 Ağu 2013 07:37 Kimin yaptığına bağlı

@14 Ağu 2013 07:37 evet garanti kuşullarında yazıyor artık telefonlerın. tabi garantiye gitmeden önce hard reset yapabilirseniz sıkıntı olmaz :)

@14 Ağu 2013 08:59 evet Samsung telefonlarda bu işlem çok kolay. Sayaç sıfırlayarak ve orjinal firmware yükleyerek telefon kutudan ilk çıktığı hale gelebilir.

android 4.3 ile beraber rottlamanın bir anlamı kalmayacak diyen hatta root kesinlikle yapmayın diyen de siz değil miydiniz neyin kafası şimdi bu. http://www.chip.com.tr/haber/android-icin-root-artik-daha-tehlikeli_41793.html

Sırf stock rom ile gelen bir sürü gereksiz yazılımı kaldırmak için rootladım. Rootlamanın tek kötü yönü resmi FW güncellemesi geldiğinde herşeyi tekrar stock hale getirmek zorunda oluşumuz. Onun dışında 99% rootlanmalı telefon...

sayenizde root root diye dolaşan kelimeyi öğrenmiş oldum :) ama telefonun orjinalliğini hatta hiç bir elektronik eşyanın orjinalliğini bozma taraftarı değilim o bakımdan root bana ters :)

rootla felan uğraşmaya gerek yok rootlu halini bile sollar windows phone zaman kaybetmeden bi tane windows phonelu cep almaya bakın.

@14 Ağustos 2013 18:24 ya tamam iyi hoş bi sistem ama böyle her yerde şunun bahsini açmayın keramet sistemde değil senin istediğin şeyde

Garanti bittikten sonra. :)

Ne yapıyorsunuz siz chip insanlara Overclock yapmayı teşvik etmenin mantığı ne onun yerine Google uygulamalarını kaldırırın deseydiniz çok daha mantıklı olurdu ayrıca reklam engelleyici programların hepsi çöp Lucky Patcher ile kökten çözün reklamları

yemin ediyorum android kullanıyorum galaxy s den beri ipad mini aldım geçen bütün herşey yavaş gelmeye başladı bilgisayarım bile (:

Uzun süredir android kullanıyorum ve rootlamaya hic gerek duymadım. Ayrıca chip gibi bir sitenin overclock yapmaya teşvik etmesi beni üzdü. Arkadaşlar kesinlikle overclock olayından uzak durun heleki bu işte yeniyseniz

rot deyince öcü anlamıyla eşdeğer bir çağrışım algılayan cahil kimseler bilmelidirler ki insan bilmediğine düşman kesilir. rot adminliktir kısacası... üstelik yazılıma müdahale ile cihazı çöp yapmak diğer bir deyişle tuğla, nerdeyse imkansızdır. yazılımın kendisi yani işletim sistemi ve diğer başka veriler kişisel verileriniz filan zarar görebilir ama cihaz sağlam kalır windowsu çökertseniz bile pc sağlamdır bunun gibidir kısacası... her halukarda yedekleme bu için can alıcı noktasını teşkil eder ki zaten kişi önemsedi ği verilerini bir şekilde zaten yedekleyip güven altına almak istiyor.. rot_layın rom_layın korkmayın. ufak ufak işin içine girdikçe herşey basit hale gelecek ve cehalete rest çekeceksin.

roottan anlamayan ve korkan herkes kötülemiş korkmayın yav.işi anladıktan sonra çok kolay

Galaxy Y Root yaptığımdan beri hayatım değişti harika sonra tel değiştirip S4 aldım root yapmadım vallaha Galaxy Y yi özledim böyle bir şey mümkün olabileceğini hiç düşünme mistim

Lucky patcher neden yok

Telefonu rootladiltan sonra spoty de muzik dinleyemiyorum ses gelmiyo ve telefon kapaniyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play