Android'in yeni kabusu SpyNote!

Kendisini ücretsiz bir uygulama olarak gösteren SpyNote, tüm Android kullanıcılarına kabus yaşatmaya başladı...

  • Cenk Atlı
Android'in yeni kabusu SpyNote!

İnternetteki çeşitli yeraltı forumlarda ortaya çıkan yeni bir Android Truva Atı ücretsiz olarak kullanılabildiği için siber suçlular tarafından saldırılarda kullanılmak için özellikle tercih ediliyor.

SpyNote adı verilen bu Truva Atı uygulaması hacker'ların kullanıcıların mesajlarını ve rehberlerindeki kişileri çalabiliyor, telefonlarını dinleyebiliyor, cihazın dahili mikrofonunu kullanarak ses kaydedebiliyor, cihaz kamerasını kontrol edebiliyor ve rastgele aramalar yapabiliyor.

Palo Alto Networks bünyesindeki araştırmacılara göre SpyNote bir cihaza bağlanmak için root erişime gerek duymuyor fakat uzun bir indirme yetkisi listesi üzerinden kullanıcıları yönlendiriyor. Truva atının ayrıca kendisini güncelleyebildiği ve cihaza diğer zararlı uygulamaları yükleyebildiği belirtiliyor.

Palo Alto Networks araştırmacıları söz konusu zararlıyla ilgili yaptıkları açıklamada kullanıcıları oldukça riskli olabilecek üçüncü parti kaynaklardan uygulama indirmemeleri konusunda bir kez daha uyarıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

"Bilinmeyen kaynaklardan uygulama yükleme" seçeneği sürekli kapalı dursun... Uygulama yükleneceği zaman, açıp yeniden kaparsınız...

SpyNote uygulamanın adı mı?

Yakında google play e e de gelir. Google uygulamaları daha iyi kontrol etmesi gerekiyor. Tıpkı app store gibi. Google anca reklam yapsın google play de zararlılar cirit atıyor ve reklam dolu. Birde boş boş uygulamalar var. Google ın bunlara el atması gerekiyor ama google anca reklam yapar ama bunu yapmaz.

Sen de yorum yaz