Android'iniz tehlikede mi? Test edin!

Stagefright açığı, sizin Android'li cebinizi de vurdu mu? Bunu anlamanın en basit yolunu açıklıyoruz

Android'iniz tehlikede mi? Test edin!

Son zamanlarda Android üzerindeki açıklar çok sık gündeme geliyor. Ama bunlardan belki de en önemlisi, 950 milyondan fazla cihazı etkilediği söylenen Stagefright açığı. Bu açık nedeniyle hacker'lar, sadece bir multimedya mesajı göndererek cihaza erişim sağlayabiliyor. Siz mesajı açmasınız bile, hacker cihazınızdan video veya fotoğraf kaydı yapabiliyor. Bu sayede tüm bilgilerinize ulaşılabiliyor ve telefonunuzla yaptığınız her şey takip edilebiliyor.

Şu ana kadar, açık için yayınlanan yama sadece Nexus cihazlara ulaşmış durumda. Diğer üreticilerin ise, halen yama üzerinde çalıştığı konuşuluyor.

Peki ama sizin telefonunuz bu açıktan etkileniyor mu? Bunu anlamanın yolu, açığı ortaya çıkartan Zimperium zLabs'ın yayınladığı uygulamayı çalıştırmak. Öncelikle Google Play'den Stagefright Detector uygulamasını indirin. Uygulamayı çalıştırın ve "Begin Test" seçeneğine dokunun. Eğer cihazınızın risk altında olduğunu görürseniz, yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin.

Muhtemelen üreticiniz (eğer Nexus kullanmıyorsanız) henüz güncellemeyi yayınlamamış olacak. Bu durumda bilmediğiniz kaynaklardan gelen MMS mesajlarını açmayın. Eğer SMS uygulaması olarak Hangouts'u kullanıyorsanız, "SMS'leri otomatik olarak al" seçeneğini kapatın.

Şimdilik yapabilecekleriniz bu kadarla sınırlı. Kesin çözüm için, üreticinizin gerekli güncellemeyi yayınlamasını beklemeniz gerekecek.

Biz, yaptığımız testlerde LG G4 ve HTC One M9'un bu açıktan etkilendiğini gördük.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Operatörden mms alımını kapattım hangouts kullanmıyorum bu açık bana bulaşacağını hiçmi hiç sanmıyorum.

Textra SMS uygulaması kullanıyorum. Geçen gün gelen güncelleme ile bu açıktan koruma aktifleştirilmiş. İsteyen Google Play'den indirip kullanabilir.

Certifi-Gate de var :D :D ve certifi-gate in kapatılması Stagefright a göre daha zor ;)

Benim kafam rahat Windows Phone kullanıyorum.

@07 Ağustos 2015 21:36 Android kullanmiyorsan niye burayi okuma ihtiyaci hissetin ki? Biz de WP kullanmiyoruz cunku uygulama yok. Cop. Baska?

Omeplus one kullanıyorum sorun yok :) Tank maşşallah tank.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir