Angry Birds bile ABD casusu çıktı!

Kızgın ama bir o kadar sevimli olan efsane kuşlar bile, meğer arkamızdan iş çeviriyormuş!

  • Cem Şancı
Angry Birds bile ABD casusu çıktı!

NSA'nın dünyayı dinlediğini açığa çıkaran eski NSA ajanı Edward Snowden'in yayınladığı belgelerdeki skandallar bitmiyor. Belgelerin arasında şimdi de Angry Birds, Google Maps, Facebook ve Twitter uygulamalarının NSA tarafından bilgi toplamak için kullanıldığı bilgisi ortaya çıktı.

Angry Birds çok popüler bir oyun olarak milyarlarca kez indirilerek bir dünya rekoru kırmıştı. Bu da onu mükemmel bir casus yazılım yapmak için yeterli olmuş. NSA, Angry Birds'in reklam pazarlamak amacıyla kullanıcıların telefonlarından topladığı bilgileri de almış. Bu bilgiler arasında kullanıcıların kimlikleri, özel bilgileri, bağlantıları, web aramaları, gezindiği siteler gibi veriler de var.

Ayrıca NSA'nın sadece Angry Birds ile sınırlı kalmadığı, Google Maps'i kullanarak herkesin coğrafi bilgilerini, GPS verilerini anı anına kaydettiği de anlaşıldı. Daha da ötesi, NSA, Facebook ve Twitter uygulamalarındaki verileri de depolayarak insanların tüm özel yazışmalarına kadar her türlü kişisel verisini fişleme için kullanmış.

Oyunlar konusunda Angry Birds bir istisna değil, NSA popüler olan tüm oyunlara el atmış. Farmville, Call of Duty, ya da aklınıza gelebilecek diğer ABD şirketlerinin popüler oyunları da NSA için casusluk yapmış. Ayrıca bu bilgilere İngiliz ulusal güvenlik ajansı GCHQ da ulaşmış. Yani ABD ve İngiltere el ele verip patlamış mısır yerken herkesin telefonunu dinlemiş. 

NSA ve GCHQ, tüm bu işlemlerin yasal görevleri çerçevesinde yapıldığını iddia etse de, dinlenen ülkeler için bu açıklamaların hiçbir itibarı yok ve artık müttefikleri bile ABD'ye karşı bu casusluk girişimleri nedeniyle diş bilemeye başlamış durumda zira telefonları dinlenen kişiler arasında müttefik ülkelerin liderleri de yer alıyor. Skandal her geçen gün biraz daha büyüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Rovio ABD şirketi değil diye biliyorum.

Savaş çıkartırsa hiç şaşırmam...

sana katılıyorum çok haklısın bencede savaş çıkabilir.Allah korusun

Finlandiyalı Rovio'dan beklenmedik olay! Rovio resmi açıklama: http://t.co/wUvBBPhBz6

Vay bee ne güzel dünya

NSA her şeyi yapar... Apple gibi kuklaları bile kullanır...

Vay anam vay neler dönmüş serhat ya

Tamer Şahin konuşuyorda boşa konuşmuyor!

yaşasın özgür yazılım

Sadece Rovio olsa iyi, NSA'in bilmediği şey mi var?

özgür yazılım PARDUS

Canım angry biiiiiiiiirdss!Ben öyle böyle sevmem tam 7 oyunum angry biiiirds!

Sen de yorum yaz