Anti-virüs devlerinin savaşı!

En çok kullanılan anti-virüs markaları sizce hangileri? İşte şaşırtıcı sonuçlar...

  • Gökay Özbudak
Anti-virüs devlerinin savaşı!
Kullanıcılar bedava korumak varken para vermeyi tercih etmiyorlar...

Bundan birkaç yıl öncesine kadar paralı antivirüs programlarının egemen olduğu güvenlik piyasası artık bedava yazılımlarının liderliğinde. Özellikle Mart ve Mayıs 2011'de OPSWAT tarafından 43 bin bilgisayarda yapılan araştırma bunu doğrular nitelikte.

Yapılan araştırmada yüzde 12.3'le Avast en çok rastlanan marka olurken, AVG markası yüzde 12.2 gibi küçük bir farkla ikinci sırada. Microsoft 11.2 ile üçüncü ESET ise yüzde 10'un biraz altındaki oranıyla dördüncü. Güvenlik denilince yıllardır piyasada adı geçen firmaların durumu ise pek iyi değil, Symantec, McAfee ve Trend Micro'nun oranları sırasıyla 8.77, 4.5 ve 2.15.

Microsoft'un Security Essentials'ı özellikle Kuzey Amerika'daki yükselişiyle dikkat çekerken, bedava yazılımların yükselişi paralı olan güvenlik yazılımı firmalarını oldukça tedirgin ediyor. Özellikle bedava yazılımların kullanımının artmasıyla kullanıcılar artık güvenlik yazılımları için para ödememeyi tercih ediyor, bu da kendini güvenliğe adamış büyük firmaları zor durumda bırakabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Kötü bir durum büyük şirketler için, paralı güvenlik yazılımların devrim niteliğin de yenilikler yapmaları gerekiyor ki yeniden tercih edilmeye başlansınlar. Yoksa halimiz duman demeye başlarlar :)

Zaten internetin oldukça pahalı olduğu ülkemizde ücretsiz yazılımlar varken neden antivirüslere o kadar para vereyim.Bir AVG Free veya Microsoft Security Essentials işimi görür.

microsoft essentials kullanıyorum.Gerçekten başarılı bir program. şimdiye kadar kullanmadığım program kalmadı nod32 ve avast kadar yalan programlar görmedim ama essentials öyle değil.yakında 1. sırada göreceğimiz kesin

Microsoft bence en iyisi. Hem sistemle beraber stabil çalışıyor, hemde anında yakalıyor. Her gün kendini güncellemeside cabası :)

Antivir de çok kullanılıyor diye okumuştum yıllardır bedava

comodo yu tek geçiyorum 1 yıldır :)

Bu paralı şirketler yakında virüs doldurur ortalığa sonrada sadece bizim antivirüs yakalıyor derler..Maksat para kazanmak değilmi önce hasta yap sonra ilaç ver iyileştir..

ESET bedava değildir !

Bedava ürünlerini çektikleri zaman tıpış tıpış alırız.güvenlik bu ihmale gelmez..

comodo dan şaşmam. adamlar internet securty i ücretsiz veriyor.

Son fiyatlar şunlar;
Bit defender A.V.:23,48
Trend Micro :20,64
Mcafee:65,67
Panda :65,67
Norton :71,30
Kaspersky:34,90
Gdata:41,28
Esed:43,13
Bunların hepsi antivirüs ve lisans süresi 1 yıl .süre bittikten sonra tekrar lisansı aynı fiyatı almak zorundasın yada her yıl yenisini yani xxxxx 2012,2013.. bu şekilde yaptıkları için yeniden almak zorundasın. Kim alır bunları..

güvenlik yazılımı kullanmıyorum bilinçli sörf yapan kullanıcıya bişey olmaz.

microsoft securty essentials kullanıyorum çokta memnunum.

Microsoft Security Essentials başarlı bir program. Daha önceleri Eset nod32 kullanıyordum. Sistemi çok kasıyordu. Essentials çok daha iyi iş görüyor.

Usta nod32 bedava değilki varsa bedava sürümü link verinde faydalanalım :)

bende m security essentials güncellemedi uzun zamandırda avira kullanıyorum memnunum

avira neden yook Alman harikası bence en iyisi ama Türkçe dil yok ingilizce kullanımı çok basit deneyin görün kasmıyor :))

Microsoft'un Security Essentials'ı cok iyi bence. Ben de onu kullaniyorum. Windows'a birebir uyumlu. Sistem dosyalarini virus sanmiyor en azindan... Ayrica virus yakalama konusunda da cok basarili. Herkese tavsiye ederim....

bu sıralamada AVIRA ANTIVIR PERSONAL' den mi korkmuşlarda sırlamaya sokamamışlar...???

neden free kullanımda en üst seviyelerde olan bu yazılım yarış dışı...???

Antivir + Comodo Firewall veya Comodo Internet Security...
işte bu iki paketten biri yeter...!!!

saygılarrr.r.rrrr

saygılarrr.r.rr

microsoft antivirus harika bence eset in yapamadıklarını yapıyor neden para vereyim bakalım yakında mahkemeler başlar bunlardada tekelcilik unsuru bedava antivirusmu olurmus derler... : )

microsoft security essentials akar :)

Antivirüse verilen paraya yazık...

kaspersky nerede??????

eset nod32 en iyisi kasmıyor ve zırt pırt dosyalara virüs uyarısı vermiyor.

kaspersky kullanıyorum ama msse daha iyi.
kaspersky virüs yok diyor
msse 1 trojan buluyor (GoogleCrashHandler.exe'de)

Sen de yorum yaz