App Store'da sahte uygulama şoku!

Aylardır App Store'da cirit atan sahte uygulamaya Apple'ın ses çıkartmaması, herkesi şaşırttı!

  • Cem Şancı
App Store'da sahte uygulama şoku!

İnternette iz bırakmadan sörf yapmayı sağlayan Tor projesinin mobil uygulamasını taklit eden, sahte bir uygulama aylardır AppStore'da kendine kurban arıyor. Tor Projesi'nden yapılan açıklamada, AppStore'da yer alan uygulamanın kendilerine ait olmadığı vurgulandı.

Tor Projesi yöneticileri, Apple'ı konu hakkında defalarca uyarmalarına rağmen Apple'ın uygulamayı kaldırmadığı ve son başvuruda, uygulamanın yapımcısına kendisini savunması için bir fırsat vermek istedikleri cevabını aldıklarını da açıkladı. Böylece Apple'ın, muhtemelen kötü amaçları olan sahte bir uygulamayı aylardır AppStore'da tuttuğu anlaşıldı; en azından iddia bu şekilde.

Eğer siz de daha önce torbrowser isimli bu uygulamayı indirdiyseniz, dikkatli olmanızda fayda var zira uygulamanın gerçek Tor projesi ile hiçbir bağlantısı bulunmuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Apple Kalitesi İşte Bu. En Dandik Mağaza Olduğunu Kanıtladı.

@22 Mar 2014 19:51 evet, içerisinde android gibi milyonlarca virüs olmadığından bir tanesi insanın gözüne batıyor.

@aresblade Google Play Store'den Banane Oda App Store'yle Aynı En İyi Mağaza Windows Phone Mağazası , Artık Dandroidçiler ve Dandioscular Bırakın Şu Çöp Kutularını Windows Phone Mağazasıda Gelişiyor :)

@aresblade Google a uygulamanin sahte oldugunu ispatlarsan aninda kaldiriyor. Uretici kendisi basvurmus program sahte diye. BUna ragmen kaldirilmamasi Apple in kotu niyetli oldugunu, hatta program yazari ile bazi farkli amaclar icin anlasma halinde oldugunun ispatidir. Bu kadarini anlamak icin dahi olmaya gerek yok.

apple güvenliydi dimi ? hı hı ...

app store'de hani virüs yoktu?

@22 Mar 2014 20:43 Sahta uygulama diyor virüs demiyor

App Store'nin Play Store'den Farkı Yokmuş Demekki :)

O zaman en iyisi wp8 oda bitaz gelissin

@22 Mar 2014 22:07 kaç senedir gelişecek 2 sene önce lumia alıp gelişmesini bekleyen bugün pes edip androide geçti ne gelişmeymiş arkadaş...

Gereksiz uygulamalarınızla yaşayın ( Parmak izi tarayıcısı gibi) zavallı android kullanıcıları

@22 Mar 2014 22:17 gereksizlik konusunda kimse apstorla yarisamaz, ne kullandigin degil nasil kullandigin onemlidir, senin seviyenedeki cahillere bunu anlatmak mumkun degil ne yazikki.

Ne beyinsiz insanlar var play Store'da virüsler dolaşır app Store'da virüssüz bir uygulama sadece başkası yaptığı için burdan beyinsiz arkadaşlar yorum yapmaya çalışır böyle küçük şeyleri büyütmeye çalışır bu kadar acizsiniz siz.

google play mağaza konsunda bence app store a on basar hatta windows mağazası bile on basar app storea

Bu arada yazılımın viruslü olduğunu nereden çıkarttınız. Yazılım sahibi Tordan faydalanmış, tamam hoş değil lakin angry birds ün, flapy birds ün, twitter ın onlarca farklı yazılımcıya ait kopyaları var. Hemen atlayın sazan gibi...

sazanlar. sizin zeka seviyeniz yüzünden bu ülkede twitter yasaklanabiliyor

Android kullananlar gelip tek bir uygulama yuzunden apple guvensiz demeniz cok sacma. Google playi acsan bunun gibi binlerce vardir. +18 olayina girmiyorum bile.

TOR browserin kime hizmet ettigini bir anlasaniz donunuza ederdiniz

Programın tehlikeli olan kısmı TOR denen network'e erişmek için arayüz sağlarken sizin hassas bilgilerinizi kendine ait VPN sunucuları üzerinden geçirip sonradan TOR ağına vererek okuma program sahibinine okuma imkanı sağlamak olabilir. Sonuç olarak bir hizmeti kullanan 3. parti uygulamaları kullanırken kişisel güvenliğiniz tehlikeye girebilir. Chip online bu yazısında buna dikkat çekmek istemiş ancak insanların bu konuda bilgili olabileceğini düşünerek açıklama ihtiyacı hissetmeme gafletinde bulunmuş.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost