Apple'a "iPhone davası!"

Apple yine davalık oldu. Ama bu kez davacı Samsung değil, 2 iPhone kullanıcısı!

  • Ertuğrul Süngü
Apple'a "iPhone davası!"
Telefon kilit sistemi mahkemece yok edilecek mi?

Mahkeme duvarları artık hayatının önemli bir parçası haline gelen Apple, bu sefer de iki farklı kullanıcı tarafından dava edildi. Hali hazırda bulunan yasalara aykırı bir şekilde, AT&T üzerinden aldıkları telefonlarının kilitlenmesiyle başlayan olaylar sonucu ortaya çıkan durum, öyle görünüyor ki daha uzun süre konuşulacak.

Apple, 2007 yılında AT&T ile beş yıl boyunca geçerliliği olacak özel bir anlaşma yapmıştı. Nitekim telefonları firma tarafından kilitlenen iki kullanıcıya göre Apple pek de bu anlaşma çerçevesinde hareket etmiyor. Davacı tarafında yer alan Zach Ward ve Thomas Buchar, Apple'ın kendilerine yaptığı hareketin, "Sherman" yasalarına aykırı olduğunu iddia ediyor. Bununla da yetinmeyen ikili, Apple'ın iPhone'lara yüklediği ve telefonları tek bir hamleyle kilitlemesine olanak tanıyan uygulamanın, "Digital Millennium Copyright" yasasını tamamıyla ihlal ettiği üzerinde duruyor.

Dava tutanağında yer alan en önemli sözlerse; "Apple, iPhone kullanıcılarına telefon kilitlendiği zaman, cihazlarını istedikleri gibi geri açabilmelerine olanak tanıyan şifreyi vermiyor" şeklinde oldu. Dava içerisinde Apple'dan gerektiği zaman kullanıcılar tarafından da kullanılabilen, kilitli telefon açma şifresi talep ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Iyi olmuş android le tanışsın cahiller

@24 Eki 2012 15:47 İos vazgeçilmezdir :)

@24 Eki 2012 15:47 veya windows phonela

@24 Eki 2012 15:47 insallah tanisip da senin gibi olmazlar

haber olcak nitelikte olmayan, seviyesiz insanların ortaya çıkarmış olduğu bir olay. at&t ile kullanmazsanız kilitlenir sadece. o da sizin hatanız. kilitlendiğinde açacak şifre verilseydi herkes at&t dışındakilerle kullanabilirdi istediği gibi. anlaşma yapıyorsunuz sonuçta. çok basit bir dava olmuş...

@24 Eki 2012 15:57 bu ne gözü kapalılıktır? nasıl bir fanboyluktur senin yaptığın? 5 yıllık özel bir anlaşma yapılmış ve apple buna uymamış hala neyi savunuyosun yani

@24 Eki 2012 15:57 Zaten bes yil gecmis, AT&T ile olan sozlesme de sona ermis. Yani cihazlar adamlarin resmi mali. Kimse baskasinin mali uzerinde hak iddia edip kisitlama yapamaz. Apple nasil herkese patent diyorsa baskalarinin haklarina da saygi gostermeli.

@24 Eki 2012 15:57 aynen çok haklısınız....

@24 Eki 2012 15:57 kanunları öğren bence.

iki iphone kullanıcısı he? sakın komik android ergen fanboyu olmasın onlar :)

bu arada amerikan patent ofisi apple'in 20 kadar patentini iptal etmis aralarinda kaydirarak kilit acma patentide dahil.samsung''a karsi kazandigi 1m lik tazminatta tehlikeye girmis.yakinda chip sayfalarina duser.

hala amerikan mallarına itibar eden apple fan boyları var çok yazık

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play