Apple, Çin'in de etkisiyle beklentileri aştı!

Apple'ın açıkladığı son rakamlar, şirketin "durdurulamayacağını" bir kez daha kanıtlıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple, Çin'in de etkisiyle beklentileri aştı!

Apple, 2015'in dördüncü çeyreğinde beklentileri aşarak 51,5 milyar dolarlık satış yaptığını ve hisse başına 1,96 dolar kazandığını duyurdu.

Firmanın karı, beklentilerden önemli ölçüde yüksek çıksa da hisseleri, karın elde edilme şekline bağlı olarak durgun veya düşüş trendinde. Bunun nedeni kısmen Apple'ın iPhone ve iPad satışlarının, analistlerin beklentilerinin altında kalmış olması. Çin'deki satışların önceki seneye göre yüzde 99 artmasının ise Apple'ın başarılı rakamlarında büyük payı var. Ancak önceki yıla göre 12,52 milyar dolarlık artış, bir önceki çeyreğin gerisinde kalmış bulunuyor.

Apple CEO'su Tim Cook, Çin'deki sevkiyatların önceki seneye göre yüzde 87 arttığının altını önemle çizerken, Apple'ın Android'den yapılan geçişlerde şimdiye kadarki en yüksek oranı gördüğünü söyledi.

Apple'ın yeni verileri olumlu olsa da Samsung'un son çeyreklerde yaşadığı sorunun aynısını, akıllı telefon piyasasının doygunluğa ulaştığını ve hızlı büyümeyi sağlayacak yeni kullanıcı sayısının azaldığını göstermeye başlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

%20 nispetindeki karlılık muazzam bir rakam ama İntelin bilanço rakamları Apple de daha yüksek esas İntele dikkat etmek gerekir

@28 Ekim 2015 13:16 intel mobile işlemci yapmakta çok geç kaldı yoksa çok daha fazla kar sağlayabilirdi. aynı şekilde nvidia da gerekli performansı gösteremedi sönük kaldı.

gerçek kalite her daim zirvede yer alır....

1 numara bu kadar basit iOS 9'da çok harika olmuş herkesin yeri ayrı ms'da lazım Google'da ama onların ısı Ayri

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play