"Apple'dan daha iyisini yaparız!"

Teknoloji devi, iPhone 5S'in parmak izi sensörü ile çok ses getiren Apple'a meydan okudu!

"Apple'dan daha iyisini yaparız!"

Motorola'nın yıllar önce Atrix modeli Android telefonlarında başarıyla parmak izi sensörü kullanmasına rağmen akıllı telefon kullanıcılarının parmak izi sensörünün önemini iPhone 5S ile fark etmesi büyük bir ironidir. Ancak piyasadaki trendleri Apple'ın ve iPhone'un belirlemesi şaşırılacak bir durum değil.

Diz üstü bilgisayarların touch-pad'lerinden tandığımız Synaptics firması da şimdi parmak izi sensörü konusuyla gündeme geldi. Parmak izi sensörü üreten Validity firmasını 225 milyon dolara satın alan Synaptics yaptığı açıklamada, Apple'ın parmak izi sensöründen çok daha başarılı sensörler üreteceklerini iddia ediyor.

Telefonların dokunmatik ekranları üzerine yerleştirilecek parmak izi sensörlerinin, kullanıcı telefonun ekranındaki kilidi açmak için ekrandaki butonu kenara çekerken parmak izini otomatik olarak algılayacağını söyleyen Synaptics'in başkanı böylece telefonların ön veya arka yüzeyinde ayrıca bir buton bulundurma zorunluluğunun da ortadan kalkacağını anlattı.

Apple da kısa süre önce dokunmatik ekran üzerine yerleştirilecek bir parmak izi sensörü teknolojisinin patentini almıştı. Öyle görünüyor ki yakında telefon üreticileri dokunmatik ekrana ayrıca parmak izi sensörü yeteneği de ekleyerek rekabet edecekler.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Synaptics güldürdün ya la :)

Samsungun ve atrix in sensörleri daha klasik olan parmağı sensöre sürme ve bu sürüşi belli bir açıyla yapmak neticesinde çalışıyor. Apple'ın yönteminde home tuşuna dokunmak yeterli ekstra bir parmak harelketi yapmaya gerek yok bu da telefonu hareket halinde veya bakmadan açmayı sorunsuz hale getiriyor çünkü farklı bir hareket yapmıyorsunuz. Sistemin bu kadar tutmasının sebebi bu. Herkes çıkıp bu daha önce yapıldı deniyor ancak iki parmak izi sensörü arasında dağlar kadar fark var farklı bir teknoloji dahi denilebilir. Bu açoüıdan apple'ın bu önemi farkettirmesi ironi değil son derece doğaldır. Öte yandan ekranda tamamen görünmez bir sensör iki tip sensörden de başarılı ve yerinde olacaktır.

@CagdasCizer o şekildede kolayca kopyalanıyor... uyanda balığa çıkalım... Motorola niye o yöntemi kullanmadı sanıyorsun?

ben lafa değil icraate bakarım :D

yaparız demekle olmuyor bu işler, yapın da görelim o zaman, adamlar 1 sene önce yaptı ve bütün dünya kullanıyor şimdi

Boş konuşuyorsunuz, Synaptics tarayıcımız var mı, ben pcmde kullanıyorum, son derce rahat ve kullanışlı, yok biri tarıyormuş, biri bakıyormuş, alan tasarrıfu dene bişi var, ıslak elle dokun bakalım 5s e okuyormu. Yılların tecrübesi. Access kontrolde bile halen onun nimetlerinden yararlanıyor. Yparız derlerse yaparlar. Bu not burda kalır, kapak olarak konuşanların çenesine yapışır.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir