Apple'dan Google'a 1 dolar teklifi

Apple'dan, Google ve Motorola'ya garip bir teklif geldi: "Gelin size 1 dolar verelim; bu iş bitsin!"

  • Zeynel A. Öztürk
Apple'dan Google'a 1 dolar teklifi

Apple, Google ve Motorola ikilisine kablosuz patent teknolojisi için iPhone başına belirli bir miktar para ödemeyi kabul ettiğini açıkladı. Ancak Apple için bu rakamın 1 doları geçmemesi gerekiyor.

Apple, ilgili başvuruyu patent lisanslama davasının başlamasına 1 hafta kala Wisconsin'deki mahkemeye yapmış bulunuyor. Apple, iPhone başına 1 dolarlık oranın "bu tür durumlar için uygun olduğunu" düşünüyor ve davadaki uzmanlar tarafından desteklenecek tek oran olduğunu söylüyor. Şirket, mahkemenin bu oranı birim başına 1 dolardan fazla olarak belirlemesi durumunda, ihlal davalarına yönelme hakkını saklı tuttuğunu söylüyor.

Apple, cep rakibi ile savaşmak istmediğini, ancak mahkemenin lisans ücretini Motorola'ya ürün gelirinin örneğin yüzde 2.25 seviyesinde ayarlamasına izin vermesi durumunda, davayı devam ettireceğini söylüyor.

Apple dava belgelerinde şunları da vurguluyor: "Apple'ın beklentisi, tarafların anlaşmaya varmadan önce daha çok müzakere yapılması yönündedir. Apple'ın çapraz lisansının FRAND değeri, Apple'ın varolan lisansının Motorola'nın portföyündeki rolü ve geçmiş satışlara yapılacak muamele gibi."

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Apple'nin başındaki zeka küpüne söylüyorum gelen geçene en az 3.500 TL sokuyorsun şimdi gidip 1 dolar vereceğiz diyorsun . Tim Cook sen bi öl gel olur mu?

aklı sıra çakallık yapıyo..samsunga ne diye dava açarsın be dinkdonk

tim cook hazıra konduğu için biraz havalandı bence. steve ide fazla sevmezdim ama en azından çocuk çocuk hareketler yapmazdı. bunlar iyice saçmaladı. dandik dandik adamları ceo yapıyolar anlamıyorum bu apple gittikçe saçmaladı

80 milyar dolar cash paramız var diyen apple ceosu nerde :D

noldu apple bak adam adam akıllı bi patent yapmıs senıde para ödemeye mahkum bıraztı senin gibi yanları yuvarlakmış cercevesı darmış gibi saçma patentlerle gelmedı

apple da herkesle savaş içinde samsunglada öyle yakında htc yede açar savaş

ahaha sen tutup google'a atar tutar kaldırmaya kalkarsan google bir kaldırır kendin oturursun :D adamlar bilişim patentlernin yarısına sahipler! kendi icatları bile olmadan teknoloji olmazdı bilişim = google

haha ne güldüm ya. ulen apple ne köfte horsun sen. 1 dolar demek adamlar iphone ne güveniyor be :)

valla olmaz öyle 1 dolar falan apple madem o kadar kar yapıyosun vereceksin adama hakkı olanı!!

ne alaka gerizekalı apple? hem motorolanın patentli özelliğini kullanmışsın hem de savaşmaya mı çalışıyorsun?

ha haa :) epıl yine güzel kafaya almış bunları :)

Apple iyki Hollanda`ya gitmiyor yoksa orada da yel değirmenlerine savaş açardı herhalde!

Steve döneminde bu kadar saçmalıklar yapmazdı "apple". Bunun Steve-den mi kaynaklandığını ya şirketin kendi salaklığı mı olduğunu anlayamıyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play