Apple'dan sızan belgelere sansür talebi

Samsung'un "iPhone'u kopyalamadığını" iddia eden belgeleri sızdırması, ortalığı fena karıştırdı!

Samsung'un belgelerini sansürlemek istiyor
F700, iPhone'un aksine kızaklı klavyeye sahipti

Samsung'un devam eden patent davasıyla ilgili belgeleri basına sızdırmasının ardından Apple, bu belgeleri sansürlemek üzere yasal girişimde bulunacağını açıkladı. Samsung'un sızdırdığı belgeler, şirketin iPhone'dan kopya çekmediğini kantılamaya yönelik iPhone çıkmadan önceki tarihlerdeki tasarım çalışmalarını, bunun yanında Apple'ın iPhone'da Sony'den "ilham aldığını" gösteriyor.

Apple, ABD'deki yerel mahkemenin hakimi Lucy Koh'a yazdığı mektupta "gerekli zorlayıcı önlemlerin ve fazlasının" alınmasını istedi. Apple, Samsung'un belgeleri sızdırmasının davayı "kabul edilemez" ispatlarla etkileme amacı taşıdığını ve bunun hem uygunsuz, hem de etiğe aykırı olduğunu öne sürüyor.

Apple'a göre belgeler, Samsung'un iPhone duyurulmadan çok önce benzer bir tasarım üzerinde (F700 tasarımı) çalıştığını gösteriyor.

Samsung ise yaptığı açıklamada tüm belgelerin daha önce de herkese açık olduğunu, bu hamlelerinin jüriyi etkilemek gibi bir amaç taşımadığını söyledi.

Apple, Salı günü mahkemede yaptığı açılış konuşmasında Samsung'un iPhone piyasaya sürüldükten sonra telefon tasarımlarını ciddi bir biçimde değiştirdiğini iddia etmiş, yuvarlak kenarlı, siyah çerçeveli ve cam ekranlı tasarımlara geçtiğini söylemişti. Apple'a göre Samsung'un bu değişikliğinin nedeni, iPhone'u kopyalamasıydı. Samsung ise F700 adındaki telefonunun bu öğelere iPhone ortaya çıkmadan önce halihazırda sahip olduğunu öne sürüyor.

Samsung'un basına sızdırdığı, Apple'ı çok kızdıran belgeleri galerimizde yakından görebilirsiniz!

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

ben yanlış mı anladım yoksa epıl samsung'u kendi ürününü kopyacılıkla suçladığı davada haksız ve iddiasının gerçek dışı olduğunun kanıtı ortaya çıktı diye mi kızıyor? öyle ise samsung doğrusunu yapıyor ve güvenilir imajını pekiştiriyor. iyi olmuş.

@02 Ağu 2012 14:02 Evet sen yanlış anladın. Apple'ın kızdığı nokta kanıtların basına dağıtılarak jurinin etkilenme çabası. İşin ilginç yanı haberin devamının yer almaması. Haberin devamında yargıç bilgileri basına sızdıranın kim olduğu araştırılması için Samsung'a emir veriyor...

apple fanboylarin sesi solugu cikmiyo :))

burada esas konu tekelciliğe karşı verilen savaştır apple denilen nane şirket birçok şirketin önüne set çekmeye çalışıyor ben amlayamıyorum yani başkalarını kendi patentlerini çaldı diye engellemeye çalışan firma başka firma patentlerinide çalmış durumda an acı tarafıda ürettiği cihazları çok yüksek fiyatlarla satması kendini ayrıcalıklı sanan yada havalı gözükmeye çalışan bir kısım avam insanları bu fahiş fiyatlı ürünleri alarak nasıl bir oyuna geldiklerininde farkında deiller

buna komik ve yüzsüz samsungun son çırpınışları diyebiliriz. yakında yine sevgili Apple'ın kapısında ağlamaya başlarlar...

Bos Yere Adamlar Koreli Diye Engellenmis.Resmen Apple Samsung'dan Tasarim Calmis.Bu Belgeler Isiginda Apple Bu Saatten Sonra Alsa Alsa Nah Alir. Sevgili Apple Basligi Altnda Adice Yorumlar Yazan Arkadas Utanman Yoksa Buyur Bu Konuyuda Sevgilerinle Yorumla:)

Sansur Talep Ettiklerine Gore Sanirim Apple'da Haksiz Oldugunu Biliyor.Tuketiciler Apple'in Gercek Hirsiz Samsung'dan Kopya Cekdigini Cakmasin Diye Ugras Veriyor.Cok Komik Duruma Dustu Cok.Helal Samsung'a Bir Kere Daha:)

yuvarlak kenarlı, siyah çerçeveli ve cam ekranlı telefon kimse yapamıcakmı. böyle saçmalık olurmu. 10 mm kalınlığında telefon yapsın biri patentini alsın ozaman kimse bi daha 10mm telefon yapmasın.apple avukatlara verdiği parayı argesine verirse yenilikler yapabilir. 5 sene oldu telefondaki menü hala aynı

Resimlere Ve Detaylarina Bakinca Gercekten Apple'in Samsung'dan Kopya Cektigini Dusunmeye Basladim.Yorum Sizin.Apple Bu Sefer Sanirim Fena Zopayi Yutmus:)

Apple Zaten Ne Hikmetse Amerikan Mahkemelerine Samsung Icin Yaptirim Karari Aldirmaktadir.Tarafli Oldugunu Buradan Belirtmeme Gerekte Yok Sanirim.Birde Konusu Gecen Tasarimlara Bakinca Taraflida Olsa Amerikan Mahkemelerini Suan Zor Durumda (Samsung)'un Biraktigini Soylemek Abarti Kacmaz.

Apple'ı o kadar kızdırmış ki, Reuters'e göre az önce Apple mahkeme yargıcına başvurarak, bu belgelerin sızmasından dolayı asıl mahkemenin kendileri lehine verilmesini istedi. iRüşvet

başka firmaların ürünlerinden ilham almak suç değildir..bunu herkes yapıyor zaten..ama sanki apple ortada bir patent hırsızlığı varmış gibi davranıyor..davanın amacı hak aramak değil sadece samsung a zarar vermek..zaten apple tasarımının nesinden çalıntı olsunki..ikisinin tek ortak yanı dikdörtgen biçiminde olması..apple tasarımının çalınmasını istemiyorsa gitsin o zamn dikdörtgen şeklinde patentini alsın..o derece alçaldılar nede olsa..

Dün 17:41 Harbiden Utanman Sikilman Yokmus.Burayada Yas Siniri Getirmek Lazim.En Azindan Bebelerin Alakasiz Mantiksiz Yorumlarini Gormemis Oluruz.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir