Apple, Developer Center'ı kapattı!

Apple, bu önemli birimine yapılan saldırıyı farkettiği gibi onu kapattı! İşte yaşananlar...

  • Cem Şancı
Apple, Developer Center'ı kapattı!

Apple, uygulama geliştiricilerine hizmet veren Developer Center'a bir saldırı tespit ettiklerini ve güvenlik amacıyla hizmeti bir süreliğine durdurduklarını açıkladı.

Hafta sonu boyunca merkezin açılması için güncelleme tuşuna basarak bekleyen uygulama geliştiricileri gittikçe sinirlenirken, Apple, kaynağı belirsiz bir saldırı tespit ettiklerini, saldırganın şifreli kişisel verilere ulaşamadığını ama güvenlik önlemlerini gözden geçirene kadar servisin kapalı kalacağının altını çizdi.

Apple uygulamaları geliştirerek hayatlarını kazanan uygulama geliştiriciler ise, Apple'ın bu kararına tepki gösterdiler. Apple'ın müşteri odaklı bir firma olduğunu vurgulayan geliştiriciler, kendilerinin ise müşteri olmadığını bu yüzden Apple'ın odak noktası olmadıklarını dile getirerek tepkilerini ortaya koydular.

Apple, merkezin kapalı kaldığı süre boyunca üyeliğini yenileme zamanı gelen geliştiricilerin hesaplarının otomatik olarak yenileceğini açıkladı.

 

 

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

sayın chip yönetimi bu bir saldırı değildi ibrahim baliç twitterinda yazdı sadece sitedeki bugları apple gostermek istedi bunun videosunu zaten appleda paylaştı bence siz araştırın sonra haber yapın ..

@22 Tem 2013 14:47 Apple fanboyuna bak hemen Apple avukatı gibi savunma yazısı yazmış...

@grezimonk yalnız burada apple i savunmadım türk hackerin niyetinin kötü olmadığını söyledim :)

@23 Tem 2013 09:13 Apple fanboyunun gözünden bak...

"Apple, merkezin kapalı kaldığı süre boyunca üyeliğini yenileme zamanı gelen geliştiricilerin hesaplarının otomatik olarak yenileceğini açıkladı." Hesaplar otomatik olarak yenilenmeyecek, bu süre boyunca developer hesabının süresi bitenlerin uygulamaları app store'dan kaldırılmayacak deniyor orada. Türk hacker yaptı diye söyleniyor, bakalım ne olacak :)

Ya adam akkılı proje üretin adamlar yapıyor siz ne yapıyorsunuz hadi kendi işletim sisteminin yaz o zaman ? Artis !

Burada kanun çerçevesinden bakacak olursak; 100,000+ müşteri bilgileri alınmış ve İbrahim Baliç'in Apple ile her hangi bir anlaşması ve ya bağlantısı bulunmamış olaması, güvenlik açıklarını tespit edenlere geçmişte ve günümüzde herhangi bir vaat veya ödül vermemiş olması çok büyük bir olasılıkla ZORUNLU dava sürecini tetikler. Balic muhtemelen hükün giyecektir.

Sen de yorum yaz