Apple'ın çok gizli kuralları!

Apple'da nasıl "dahi" olunur? İşte Apple'ın çok gizli, bir o kadar da ilginç kuralları...

Satış taktikleri

Satış taktikleri

Satış taktikleri

Apple, kılavuzun 39. sayfasında satış işinin bir bilim olduğunu şu kelimelerle anlatıyor: (A)pproach (yaklaşın), (P)robe (araştırın), (P)resent (sunun), (L)isten (dinleyin), (E)nd (bitirin). Şirketin amacı, müşterinin isteklerini, güvensizliklerini ve ihtiyaçlarını dinlemek ve onlara satın alabilecekleri seçenekler sunmak. Ardından tüketiciye seçimi kendisi yapmış gibi hissettirmek. Kılavuz, zorlayıcılığı tavsiye ediyor ancak tüketicilerin kendini güçlü hissetmesini sağlamanızı istiyor.

Empati

"Empati" kelimesi Apple kılavuzunda çok kez tekrarlanıyor. Buradaki amaç, Apple Store çalışanlarına karşılarındaki insanları iyice anlamalarını öğretmek. Bunun yanında kılavuz, teknoloji için kullanıcıdan özür dilenmemesini telkin ediyor. Bunun yerine müşterinin duygularını paylaşmak tavsiye ediliyor: "Başınıza gelen bu durumdan dolayı üzgünüm" gibi. Dahilere "hissetmek" ve "bulmak" kelimelerini sıkça kullanmaları söyleniyor. Örneğin:

"Müşteri: Bu Mac bence çok pahalı.
Dahi: Neden böyle hissettiğinizi anlıyorum. Ben de fiyatın çok yüksek olduğunu hissettim, ancak beraber sunulan yazılım ve işlevleri görünce cihazın gerçek değerini anladım."

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Ve beyinler yikaniyorr.. :)

@04 Eyl 2012 00:55 kesinlikle haklısın.dandik iphoneu nasıl bu fiyata sattıklarını şimdi anladım muahaaha

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir