Apple'ın "Samsung planı!"

Apple, iPhone konusunda Samsung'a bağımlı olmaktan kurtulmaya kararlı. İşte attığı son adım!

  • Cem Şancı
Apple'ın "Samsung planı!"

Samsung'u sürekli yargıya şikayet ederek ceza kesilmesini isteyen Apple'ın aslında var olmak için Samsung'a muhtaç olduğunu bilmek herkesi şaşırtıyor. Apple'ın şu anda rakipsiz olduğunu iddia ettiği 64-Bit mobil işlemcisi A7 gibi pek çok donanım bileşenini Samsung üretiyor ve Apple'a satıyor. Appla daha sonra bu parçaları Çin'deki Foxconn fabrikasında birleştirerek bildiğimiz iOS cihazlarını üretiyor.

Ancak Apple ve Samsung arasındaki sert davalar ve milyar dolarlık tazminatlar bu "mutlu" evliliğin arasına bir kara kedi gibi girdi. Apple gelecekte Samsung'a daha az bağımlı olmak için yeni planlar yapıyor. Bu amaçla, Tayvanlı işlemci üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) ile Apple işlemcileri üretmek üzere anlaştılar. Buna göre, Apple'ın gelecekteki işlemcilerini Samsung'un yanında TSMC de üretecek. TSMC 14/16 nm teknolojili işlemcileri üretecek ve şimdiden deneme üretimlerine başlamış durumda. Yani Apple Samsung'u "şimdilik" tamamen terk etmiyor ama alternatifini hazırlamaya çoktan başladı bile. Bu sayede, Samsung'la yaşanacak büyük krizlerde elinde alternatif bir üretim kanalı bulundurmanın rahatlığı ile Samsung'a daha büyük davalar açarsa kimse şaşırmamalı... 

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Apple fanboy'ların hiç hoşuna gitmeyecek gerçekler bunlar :)

iphone 5 s3ten bile düşük

Apple'ın şu anda rakipsiz olduğunu iddia ettiği 64-Bit mobil işlemcisi A7 gibi pek çok donanım bileşenini Samsung üretiyor ve Apple'a satıyor. şu cümleye kadar okuyordum ve cümlenin bu denli yanlı ve yanlış yazılmasından dolayı gerisini okuma isteği kalmadı.

@23 Ara 2013 23:22 çok merak ediyorum arkadaş, akşam kursağından giren ekmeği almak için çalıştığın işine, mesleğine ve şirketine de bu kadar hayranlık/saygı/sadakat duyuyor musun?

Apple ne kadar çok telefon sattım diye sevinirse bir o kadarda Samsung seviniyor yani

ben olsam hiç satmam bi anda keserim işlemci tedariğini hop baş aşşağı. sonrada apple dan boşalan yere kendi telefonlarımı koyar keyfime bakarım

artık işlemci için ne idüğü belirsiz şirketle çalışıyor yani garip sorunlara hazır olun...

Bu olay aynı şeye benzedi. Android'in ilk çıktığı zamanlar. Ama Google iOS işletim sistemi sayesinde daha fazla kazanıyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost