Apple'ın tarayıcısı Safari 6'dan beklenenler!

Firefox, Chrome ve IE'nin gölgesinde kalan Safari, yeni sürümü ile iddialı geliyor. İşte Safari 6!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple'ın web tarayıcısı Safari 6'dan beklenenler!
Yeni Safari'de bir site kilitlendiğinde tüm tarayıcıyı kapatmanız gerekmeyecek

Google'ın tarayıcı yağmuru devam ediyor, Microsoft ve Mozilla ise tarayıcı geliştirme süreçlerini hızlandırıyor. Apple'ın web tarayıcısı Safari 5 ise birçok faydalı işlevle beraber gelmişti. Şirket şimdi ise Safari 6'yı geliştirmekle meşgul. Peki Safari 6'dan beklenenler neler? İşte Safari 6 hakkında bilinenler, çıkış tarihi ve bazı söylentiler.

Safari 6 tam ekran moduna ve Webkit 2'ye sahip olacak: Wikipedia'ya göre Safari'nin yeni sürümü bir tam ekran moduna ve WebKit 2 düzen motoruna sahip olacak. WebKit 2, uygulamalar ve web içeriği arasında Chrome stili bir ayrımla daha iyi bir internet deneyimi sunacak. Bu sayede işler yolunda gitmediğinde tüm tarayıcıyı kapatmadan sadece sorunlu sekmeyi kapatmak mümkün olacak.

Safari 6 iOS stili hareketleri destekleyecek: Dokunarak yaklaşma, çimdikleme ve kaydırma gibi haretler Safari'nin OS X Lion sürümünde yerini alabilir.

Safari 6'da beklenen diğer geliştirmeler

Safari'nin HTML5 desteği üzerindeki çalışmalar devam ediyor

Ücretsiz MobileMe eşitleme: MobileMe'nin yeni, geliştirilmiş ve ücretsiz bir sürümünün Safari 6.0'da bulunacağı, yapılan dedikodular arasında.

Yayın tarihi: OS X Lion'un bu yaz çıkması bekleniyor. Dolayısıyla Safari'nin de aynı tarihte yayınlanacağını bekleyebiliriz.

Safari 6.0 iTunes'u içerebilir: Eğer bulut tabanlı iTunes hizmeti dedikoduları doğru ise, iTunes tarayıcıya entegre olarak gelebilir.

Safari 6.0 entegre arama ve adres çubuğuna sahip olabilir: Safari URL çubuğu ile arama çubuğu bir araya getirilebilir ve URL çubuğundan arama yapılması sağlanabilir.

Safari 6.0'da Reader ayarları: Reader modunda yazı tipini, renkleri ve satır aralığı boyutunu değiştirebilmek oldukça hoş bir değişiklik olabilir.

Safari 6.0 daha iyi HTML5 desteğine sahip olacak: HTML5 ile Adobe'un canını sıkmayı seven Apple'ın HTML5 desteğini geliştireceğine kesin gözle bakabiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Çok geri kaldı benim bu Tarayıcım gelişsin piyasadaki en iyi trayıcı olur..

kasmadan çalışması için 2 çekirdekli işlemci isteyen tarayıcı mı olur :D
pentium 4 3.60 ghzde kasıp kasıp duruyor.
yani bu demek ki ben bu tarayıcıyı kullanmak için 2 çekirdekli bir işlemci almam lazım. 6 yı adam akıllı yaparlarsa kullanabilirim belki. chrome'den vazgeçersem tabii..

Hangisini kullanacağımızı şaştık!! :r

Türkçe olmadan kesinlikle kullanmam. İngilizce biliyorum ama kendi dilimde görmek istiyorum !! Onunki inatsa benimki de inat

Safari 6.0 entegre arama ve adres çubuğuna sahip olabilir: Safari URL çubuğu ile arama çubuğu bir araya getirilebilir ve URL çubuğundan arama yapılması sağlanabilir.

bu zaten operada var. galiba bu tarayıcıdan beni operadan koparamayacak.

Türkçe olmadan kesinlikle kullanmam. İngilizce biliyorum ama kendi dilimde görmek istiyorum !! Onunki inatsa benimki de inat
--------------------------------------------------------------------------------
Bunu inatla bir alakasi yok! Apple resmi olarak kendi ofisini acmadigi yerlere dogal olarak tam destek vermiyorum. Ama duydugum kadari ile bu yaz sonuna kadar Apple Turkiye'ye girip bizi su lanet Bilkom'dan kurtaracakmis... Umarim gerceklesir...

Önce açıkları kapatsınlar.
IE9 da çökme olduğunda bir tab bile kaybetmiyorsunuz apple'ın yeni aklına gelmiş

chrome varken dierlerine yan gözle bile bakmam

bakalım operadan başka neleri kopyalayacak bu sefer

olabilir olabilir olabilir... Bence Chip kendi isteklerini dile getirmiş. Bu arada tam ekran modunu iyi akıl etmişler. Apple için büyük hamle (!) :) Aferim Apple. Büyüksün :D Biraz geç oldu ama...

en güzel tarayıcı opera hepsi operadan gördüğünü yapıyor
bir kez operayı deneyin bir daha vazgeçemeyeceksiniz

safari Mac kullanıcıları için uygun fakat gerçekten yavaş bir tarayıcı.

Görünüm iyi olsa da hala çok yavaş ve pek çok özelliği hala yok..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play