Apple'ın yeni işletim sistemi yok satıyor!

Herkes Win 7'nin ne kadar satacağını tartışırken, büyük rakibi ilk 2 haftada bakın ne kadar sattı?

Apple'ın yeni işletim sistemi yok satıyor!
Leopar karda yürüyor ama izi belli..

Apple'ın merakla beklenen yeni işletim sistemi Snow Leopard, yeni özellikler konusunda bazı eksiklikleri nedeniyle eleştiriliyordu. Fakat piyasaya çıkışının ilk iki haftasına bakıldığında satış rakamları Mac'çilerin bu durumdan hiç de şikayetçi olmadığını ortaya koyuyor. Sadece iki haftalık satışlara göre Snow Leopard, Leopard'ın iki ve Tiger'ın dört katı fazla satmayı başardı bile.

Üstelik satışlar hızla devam ediyor. İlk haftadan sonra ikinci haftaya girildiğinde satışların sadece %25 düşmüş olmasının Apple'ın başarısını sürdüreceği şeklinde yorumlanıyor. Hem Leopard hem de Tiger ikinci hafta satışlarında %60 düşüş yaşamışlardı.

Snow Leopard'ın bu başarısının iki sebebi göze çarpıyor. Bunlardan ilki yeni işletim sistemine yükseltme sürecinin son derece kolay ve sorunsuz gidiyor olması. İkinci sebep ise küresel kriz döneminde Apple'ın daha agresif bir satış stratejisi izlemiş olması. Apple, Snow Leopard'a geçmek isteyen kullanıcılara 100 doların üzerinde bir indirim imkanı sundu ve bu sayede kararsız kullanıcıların bile yeni sisteme geçmesini sağladı.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

MS de vistadan dan win7'ye geçiş için 15-30 dolarlık seçeneği sunsa para verip alırdım....

Para konusunda Apple'a çok kızılıyor bu sefer de Microsoftu eleştirelim....

win7'nin kesinlikle daha fazla satacağına eminim çünkü elimiz mahkum gibi birşey :)

nede olsa cebi delik keriz çooook...!!!

iş yapabilir bir sisteme yatırım yapılabilir ama ekranda 2 kaydırak, 2 renkli ikon için para ödemem - HEMDE yeni sisteme geçenler ellerindeki esk photoshopları ne yapacaklar? yeni sistemde performanslı çalışmıyor ki?

ayrıca entegre gelen güvenlik yazılımı da bayat çıktı, yeni işletim sisteminde adamlar sadece kendi yazılım hatalarını düzelttiler ve bunuda millete sabunladılar, siz aslında yamaya para ödemiş oldunuz...!!!

kusura bakmayı ama MICROSOFT bu özellikleri ancak yamalarında sunuyor ve beleşe sunuyor...!!!

INTEL PC VE MICROSOFT KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Windows 7 de Vista'nın yamanmış hali değil mi? Microsoft bu yamayı da hayli pahalı sunuyor... Kimse Windows 7'nin yepyeni bir işletim sistemi olduğunu savunmasın - bütün altyapı Vista'dan geliyor. Hiçbir yenilik de getirmiyor - ballandıra ballandıra anlatılan WinFS dosya sistemi nerede...

Vistadan win7 ye geçmek ücretsiz zaten:)

WinFS yi iyi araştır.

arkadaşlar aramızda hala vista' dan win 7 ' ye geçişin ücretsiz olduğunu bilmeyenler var, lütfen bu ücretsiz beleş geçişi değerlendirerek sistemizi daha performanslı ve hızlı kullanablirsiniz

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Yüzdeleri boşver bugüne kadar kaç adet macos satılmış, kaç adet xp/vista satılmış? Sen onu söyle.

Yeni sistemde yazılım hatalarını düzeltme filan diye birşey olmadı, yazılım hatası yoktu zaten.

Yeni sistem, windowsun windows 95 ile windows 7 arasındaki farklarından daha işe yarar farklar içeriyor.
2kat hızlı açılma, 2 kat hızlı çalışma gibi. Windows tarihinde bu kadar iyi bir update olmadı.

Sayın hargun kusura bakmayın ama hiçte elimiz mahkum değil. Microsoft'u ve bilgisayar donanım üreticilerini ortaklaşa zengin etmekten başka birşey yapmıyoruz. Allah aşkına XP ile vistanın ne farkı var? Win 7 imiş eminim onunda çok bir farkı olmıyacak(okuduğum yorumlar hep o yönde) o zaman ne den hem yeni yazılım alıp bir sürü para vereceğiz hemde yeni donanım alıp bir sürü para vereceğiz. Bütün bunlar insanların daha fazla zenginleşmesine yarıyor. Başak bir şey yok. Ben MS Office 7 ile MS Office 2003 arasında hiç dişe dokunur bir fark göremedim(Kendi kullandığım proğramlarında) 2007 ise sadece daha gösterişli o kadar. Fonksiyon aynı. O yüzden kusura bakmayın ama hiçte elimiz mahkum değil....

"Yüzdeleri boşver bugüne kadar kaç adet macos satılmış, kaç adet xp/vista satılmış? Sen onu söyle."

önemli olan yüzdelerdir. 1 mac satılmış olsa ve upgrade yapmış, sayı az olsa bile, %100 başarıdır. sayı ve yüzde olarak konuşacaksak, kaç kişi xp/vistadan win 7 geçiş yaptı?. ms düşünükleri yavaş yavaş eriyor. her geçen gün kullanıcı kaybediyor, tekelciliği azalıyor. halbu ki win fanatik taraftarlarının beğenemedikleri diğer işletim sistemlerinin kullanıcı sayıları gün geçtikçe artıyor. bir debian kullanıcısı olarak, mac'ı tebrik ediyorum. diğer işletim sistemleri kullanıcılar tarafından desteklenmelidir.

En iyi işletim sistemi windows xp versiyon 2002 sp 2 dır

Diğer Windowslar sadece Sistemi Sömürür

mac işletim sistemi + 2000 dolar yada euroluk birde mac sistem gereksinimi o kadar ucuzki vallahi günlük ekmek param olan 3 liranın 2 lirasınlan mac alır gibi hissettim kendimi. şişirmece vede saçma birşey çok satılıyor ama arkasındaki gerçekler belirtilmiyor hiçbir zaman bi selçuk bey daha öncede belirtmişti mac en saçma vede pahalı sistem. o fiyata çok lüx bir ms ürünlü pc kullanmak mümkün office 2007 lisansı ve antivirüs lisansı da dahil bu işin içine.

Bugün Windowsun ayakta kalmasının tek sebebi, onun için yazılan oyunların fazla olması. Bir windows kullanıcısı olarak Mac'ın satışlarını destekliyorum. Pazar payında ne kdar denge olursai o kadar kullanıcılar kazanıyor.

MAC'lere pahalı diyen arkadaşlara bir açıklama göstereyim örnekle de bu iş kapansın artık:
SİZE MAC ÖZELLİKLERİNDE BİLGİSAYARI TOPLUYORUM AMAZONDAN

24inch ''LED'' EKRAN £277.13
DVDCOMBO DRIVER £30(ucuz kızaklı fiyat slot in değil)
nvidia12MB ekran kartı £85
1TB WD INTERNAL £70
5GB RAM £50
Core2DUO 3.06ghz £124.75
Mohterboard £150
windows 7 ult. £160
Çevre birimler £250 (webcam speakers bluetooth keyboardmouse etc.)
Kasa+ups £50
________________________________________
Bu bilgisayar £1247
IMAC £1494(apple.com)

Arada bu kadar fark var 200 euro ile yukarıdaki sistemi saçma ve pahalı dediğiniz Imac'in ne kadar üstüne çıkaracaksınız bilemem ....

Bu Apple neden hep kaplan, leopar gibi isimler koyuyor? Aynı bizim Tofaş'ın kuş serisine benzer ama bu kedigiller serisi. :)

arkadaşlar ben de linux ubuntu maça falan mı geçeyim çünkü ara yüzü çok hoşuma gidiyor sadelik hoşuma gidiyor eskiden sadec windows var sanmıştım ama bi dergiden okumuştum sun linux maç falan bişiler yazıyodu yıllar geçti takip ettim ve nokia telefonlar acaba niye bu kadar rahat diye düşündüm acaba linux arayüz benzerliğimi var diye düşünüyordum hatta linuxlü bir kaç telefonu var windows sınırsız eğlence ve seçeneği var ama yaş ilerleyince bazen insanın zevkide değişiyor artık linux daha hoş geliyor bana ama hayatımda hiç kullanmadım...

bu arada windows yüklenen kasalara bir yöntemle linux yüklemek mümkün mü ?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir