Apple'ın yeni patent silahı!

Apple'ın aldığı bu yeni patent, patent savaşlarında daha çok canlar yanacağını gösteriyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple e-kitaplarda sayfa çevirmenin patentini aldı

Apple, patent portföyüne yeni bir tasarım patenti daha ekledi: ABD Patent ofisi (USPTO), Apple'a "ekranın veya ekranın bir bölümünün grafiksel kullanıcı arayüzünde animasyonlu olarak gösterilmesi"nin patentini verdi.

D670.713 numaralı patent, diğer patentlere göre şaşırtıcı biçimde kısa açıklanmış. Patentin açılama bölümünde bir ekranda (özellikle e-kitaplarda) sayfa çevirme işleminin nasıl gösterileceği anlatılıyor. Kısa olsa da son derece karmaşık patentin mucidi olarak Elizabeth Caroline Cranfill, Mikio Inose ve Stephen Lemay gösteriliyor. Patent başvurusu ise 19 Aralık 2011'de yapılmış.

Patent, bir sayfanın animasyonlu olarak döndürülmesini açıklıyor olsa da başka alanlara genişletilmesi de mümkün olabilir. Bir başka deyişle USPTO, Apple'ın rakiplerine karşı mahkemelerde kullanabileceği bir patent daha kazandırmış oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

İnternetde senelerdirdir e-dergilerde kullanılan bir özellik, bir akıllı daha önce patentini alamamış mı?

@16 Kas 2012 10:50 Alamaz. Baskasi gidip ben bunu animasyonlu yapicam dese vermezler ama isin ucunda Apple olunca havaya bile patent verir bu ..neler

kitabı ilk bulana ait sayfa çevirme hacı..kaç yüzyıl önce icad edilmiş şeyin patentini nasıl alıyor ilginç.Amerikalılarda apple'a herşeyin patentini verio...

Patent isleri iyiden iyiye rayindan cikip zararli bir hale gelmeye basladi. Devletler bir sure sonra islevi bir kac kisinin menfaatini korumak olan patentleri insanlik yararina olsun diye tanimamaya baslayabilir bi gidisle. 2011'de alinmkis bu patentten cok cok once bu animasyon kullanimdaydi. Kendileri calip kendileri oynuyorlar. Patent ve copyrigyht iyiden iyiye insanligin zararina olmaya basladi.

yuh yillardir var olan seye patent mi aliyorlar?

Yandas Amerikan Patent Ofisi Apple Yaramazina Bir Cakma Patent Daha Kazandirmis.Apple Parasi Bol Yandaslara Para Aktarimiyla Meskul.Aslinda Guzel Ulkemin Suanki Kaderide Ayni.

Bari tableti apple icat etti diye patent verinde toptan kurtilalim artik

Bu özellik benim eski 2003 de aldığım Sonyericsson P990 da var.hala duruyor.kullanmıyorum ama madem haber yapılmış banada bu patentin Sonyericsson a olduğunu gösteren videoyu youtube,face,tweet ve mynette paylaşmak düşer.çürükelma yine cuvalladı.

Ölen Steve Jobs mı, Apple mı?

Yapamayacagi seylerin bile patentini alaraktan diger firmalarin yapmasini engelliyor.

Cokta umurumda amerikadaki patentleri.Yaparim amerika haric her yerde satarim.Amerikalilarda illegal yoldan almaya ugrasirlar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play