Apple, Sensörleri Kulaklıklara Sokuyor!

Apple, iPhone ve Apple Watch'a yerleştirdiği sensörleri şimdi bambaşka bir cihaza adapte etmenin peşinde!

Apple'ın yeni sensör planları!

Apple, kulaklık ve bilek cihazları için biyometrik algılayıcıları üzerinde çalışmaya ilk olarak 2007 yılında iPhone'un ilk tanıtılması ile beraber başlamıştı. Apple'ın patent başvuruları ise Nisan 2009 tarihinde ortaya çıkmıştı ve Şubat 2014 tarihinde patentler kabul edilmişti. Aynı yıl içerisinde de Intel, benzer bir şekilde Jarvis dijital asistan ile kontrol edilebilen akıllı kulaklık fikrini tanıtmıştı.

Apple'ın patent başvurusu, bir PPG (photoplethysmogram - fotopletismogram) algılayıcısının nasıl kulaklığa eklenebileceğini ve kulağın "tragus" adı verilen kıkırdak bölgesine nasıl yerleştirilebileceğini; biyometrik verileri toplayabileceğini anlatıyor. Algılayıcı, ışık yansıtarak ve yansıyan ışığı ölçerek veri topluyor.

Apple, aynı yöntemi Apple Watch'ta da kullanıyor. Ancak kulaklıklarda temas süresi ve yüzey özellikleri çok daha farklı olduğu için sistem biraz daha farklı çalışmakta. Apple'ın patenti, bu problemin çözümünü detaylı bir şekilde anlatıyor.

Ayrıca bu kulaklıklar, bir veya daha fazla mikrofonun kullanımı ile ses engellemesi de sağlayabiliyor. Apple, bazı kullanımlarda sadece 10-20 derece aralığındaki seslerin geçmesine imkan tanıyan seçici engellemesi yapabildiğini ve diğer türevlerde de tüm sesi engelleyebildiğini belirtiyor. 

Cihaz ile ilgili algılayıcıların arasında kalp ritmi algılayıcısı, VO2, GSR, EKG, ICG algılayıcıları ve ısı algılayıcısı bulunuyor.

Apple'ın 16 Eylül 2015 tarihinde sunduğu üç yeni patent başvurusu da, yeni cihazlar öneriyor. Ancak bunların henüz sadece patent başvurusu olduğu düşünülürse, yeni bir cihazın yakın bir zamanda karşımıza çıkacağını söylemek doğru olmayabilir. Apple'ın bu alanda çalışmalarına devam ettiğini söylemek ise mümkün...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir