Apple yönetiminde deprem: Forstall ayrılıyor

Apple, belki de uzun zamandır hiç yaşamadığı sarsıcı depremi, şimdi yaşıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple yönetiminde deprem: Forstall ayrılıyor

Apple, iOS bölümünün başkan vekili Scott Forstall'ın ve satış bölümü başkanı John Browett'in 2013'de şirketten ayrılacağını açıkladı. Bu ayrılıklar, şirketi önemli ölçüde sarsacak gibi görünüyor.

1997'den bu yana Apple'da çalışan Scott Forstall'ın Apple'dan ayrıldığı, şirket tarafından yapılan bir basın duyurusuyla açıklandı. Hatta bir iddiaya göre Forstall işten ayrılmadı, kovuldu!

Bu değişiklikle beraber yazılım ve donanım kullanıcı deneyiminden Jony Ive sorumlu olacak. Ive'nin ünvanı ise "İnsan Arayüzü direktörü" olacak. Bob Mansfield, Apple'da "teknolojiler" adında yeni bir grubun başına geçecek. Mansfield'in bu bölümdeki görevi, "Apple'ın tüm kablosuz takımlarını yönetmek ve yeniliği yeni, daha yüksek bir seviyeye çıkarmak" olacak.

Eddy Cue, Siri ve Maps'in başına geçecek, Craig Federighi ise iOS ve OS X'ten sorumlu olacak. Apple, bu hamlenin yazılım stratejisini iki platform arasında birleştirmeye yardımcı olacağını düşünüyor.

Forstall'ın neden Apple'dan ayrıldığına dair bir bilgi verilmese de, bunun Apple Maps'de meydana gelen sorunlarla ilgili olması muhtemel.

Bazı kaynaklara göre ayrılan diğer yönetici Browett'in gidişi, Apple'da sevinçle karşılandı. Satış bölümü başkanı Browett'in şirkette genellikle sevilmediği söyleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

yahu ne depremi ya :) adam kovulmadı kendisi ayrılmak istiyor ve kendi şirketini kurmak istiyor ama teknoloji alanında değil telekominikasyon alanında olacak ayrıca sir ünvanlı sayın jonathan ive'nin bu bölüme getirilmesi harikulade bir şekilde tam isabet olmuş. böylelikle sevgili Apple satışlarda daha büyük patlamalar yapacaktır....

Apple bu adami kaybetmemeliydi. Steve gitti apple parcalanmaya basladi...

google işe alsın yada samsung. Eminim dinsizin hakkından imansız gelir.

Apple daha çok adam kaybedecek.

Bakalim ios 7 nasil olacak

Aslında daha iyi olmuş. Ive Apple'nın tasarımlarını yapan adam. Kesinlikle Apple için çok iyi bir gelişme bu. Ive'nin CEO bile olmasını isterim çünkü gerçekten çok yaratıcı bir insan.

@30 Eki 2012 18:40 Apple da Steve Jobs kafasına en yakın insan diye düşünüyorum.

scott forstall blackberry e gelecek diye duyumlar var.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play