Arama motoru savaşına tanınmış yeni isim...

Devler artık birbirlerinin uzmanlık alanlarına giriyor: Arama motoru savaşının son ismi sizce kim?

Arama motoru savaşına tanınmış yeni isim...
Apple arama motoru piyasalarında söz sahibi olmak istiyor mu?

Günümüzde başarılı firmalar hızını kesmemek ve piyasaya yeni bir soluk getirebilmek adına farklı kategorilerde çalışmalar başlatıyor. Bunlara en büyük örnek de Google'ın ilk önce arama motoru, sonra mobil işletim sistemi, web tarayıcısı ve şimdi de kullanıcılara birçok özelliği vaat ettiği işletim sistemi Chrome OS.

Fakat bütün yenilikleri Google'dan beklememek gerekiyor. Microsoft; Yahoo ile anlaşarak, Bing ile adeta Sokullu Mehmet Paşa'nın ünlü sözü "...Kesilmiş kol yerine gelmez; lâkin tıraş edilmiş sakal daha gür çıkar." imajını yaratmak istiyor.

Fakat bu seferki tahminler Apple üzerinde yoğunlaşıyor. Çünkü arama motoru piyasasında henüz ciddi bir adım atamamış olan Apple'ın bu alana girerek sesini daha fazla çıkarması bekleniyor. Mac'lerde yapılan arama işlemleri, Apple'ın reklamları sayesinde direkt olarak kullanıcıları kendi web sitelerine yönlendirmesi ile sonuçlanıyor. Böylece herhangi bir aracıya ekstra bir bedel ödenmiyor.

Google CEO'su Eric Schmidt'in de Apple'daki koltuğunu terk etmesi, iki firma arasında işlerin giderek kötüleştiğini ve birbirlerini zayıflatmak istedikleri anlamına geliyor.

Şüphesiz ki böyle bir söylentini gerçekleşmesi ile biz kullanıcılar daha verimli çalışabileceğiz. Sizce de Apple'ın arama motoru piyasasına girmesi eğlenceli olmaz mı?

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Bütün firmalar birbirine rakip olsun da arada biz faydalanalım. Rekabet olursa en iyi olmak için uğraşırlar herhalde...

Olmaz,
iStore gibi yapar az gelissin, hatta sonuclardan bile para alirlar.

AppLe hep kendi kuLLanıcıLarına ayrıLk tanıyor.

harika görüntsüde güzel olur aşkw apple im :D

Türkçe olmayacağı için bize göre hava hoş ne yaparsa yapsın

apple tamam iyice kafayı yedi. geçmiş olsun.

Kambersiz düğün olmaz demiş birileri ama hala Google'ın bu konuda bir numara olduğunu kabullenemeyenlere sözüm yok !

Max_Real Qnx

evet her bulduğu site için 1 tl keser apple

bu paragöz Apple'da arama yapmak bile paralı olur, kesin!!!

tamam bi işinde suyu çıktı artık rekabet etcez diye bunlar saçma sapan şeylere kalkışırlarsa hiç şaşırmayın

Apple eksikdi bi oda gelsin,arama motoru konusunda google ı geçemeyeceklerini hala anlayamadılar ben ona halen hayret etmekteyim.

Apple eksikdi bi oda gelsin,arama motoru konusunda google ı geçemeyeceklerini hala anlayamadılar ben ona halen hayret etmekteyim.
--------------------------------------------------------------------------
tamam bi işinde suyu çıktı artık rekabet etcez diye bunlar saçma sapan şeylere kalkışırlarsa hiç şaşırmayın
--------------------------------------------------------------------------
Kambersiz düğün olmaz demiş birileri ama hala Google'ın bu konuda bir numara olduğunu kabullenemeyenlere sözüm yok !
-----------------------------------------------------------------------------

hayır apple`da gelsin başkasıda gelsin arama motoru 4 tane olsun hatta 100 tane olsun! bir insan neden bundan rahatsızlık duyarki? google`ı seviyorsan ve başka bir arama motoruna ihtiyacın yoksa sadece google kullanırsın burada bu yorumlarda bulunmanın anlamı varmı?

genelde firmalar rekabeti hiç sevmez rekabeti desteklediklerini iddia ederler ama aslında sevmezler ama rekaberi daha çok sevmeyen hatta rekabetten ölümüne nefret eden birileri varsa oda bizim türk milletimizdir çok kullandıkları bir ortamda rekabet ortamı olacak diye akılları yerinden çıkıyor
ve ayrıca kraldan çok kralcı bir milletizdir bu yüzden aslında genelde popülerlğinden gelen başarısı yüzünden çok iyi bildiğimiz firmaları kendi malımız gibi savunuruz (google,intel,playstation) mesela google`ın patronuna sorun google mükemmelmi diye size büyük ihtimal hayır ama sistemi geliştiriyoruz diyecektir ama bizim millete sorun google mükemmeldir ve hatta geliştirilmesine bile gerek yoktur çünkü her aradıklarını bulduklarına iddia ederler (nasıl oluyorsa o? :) )ve ayrıca google gerçek rekabet istiyor ve eminimki apple`ın bu işe girdiğine sevinmiştir mesela yahoo`nun bu işten çekilmesine google üzülürken
http://www.chip.com.tr/konu/ms-yahoo-anlasmasina-google-i-neden-uzuldu_14316.html

bunun yerine bizim millet kim google karşısına hangi rakip çıksa söylemediğini bırakmıyor sizi bilmem ama firmanın kendisinden çok bizim milletin o firmayı savunması ve firmanın kendisinin rekabetten rahatsızlık duymayıp tam tersine rerekabet ortamını isterken bizim milletin o tarafını tuttuğu firmanın karşısına rakip çıkmasından sanki kendi ülkesine savaş açılmışçasına bu durumdan nefret etmesi bana baya bir garip gelen bir durum bu

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir