Arayüz renginiz, masaüstüyle eşleşsin!

Windows 10'un tüm arayüzünü, bu minik ayarla "akıllı" hale getirebileceğinizi biliyor musunuz?

Arayüz renginiz, masaüstüyle eşleşsin!

Windows 10'u yükleyip, onun temel özelliklerini öğrendikten sonra biraz daha derine gidip, yeni kişiselleştirme seçeneklerine göz atmak istiyorsunuz. Arayüz renginin seçtiğiniz duvar kağıdına göre otomatik olarak ayarlanması gibi.

Windows, arayüzü kişiselleştirme seçeneklerinin zenginliğiyle tanınan bir işletim sistemi. Yeni Windows 10 ise yalnızca masaüstü duvar kağıdını değiştirdiğinizde yepyeni bir görünüme geçmenize olanak tanıyan bir işlevle geliyor. Bu işleve Ayarlar uygulamasının Kişiselleştirme bölümünden ulaşabiliyorsunuz. Renkler'e tıklayın ve "Arka planımdan otomatik olarak tema rengi seç" seçeneğini etkin hale getirin. Rengin daha fazla alana uygulanması için hemen altındaki "Başlangıç, görev çubuğu ve hızlı işlem merkezinde renk göster" seçeneğini de etkin hale getirebilirsiniz.

Böylece masaüstünüzü sıkça görmeseniz bile, işletim sisteminize taze bir görünüm kazandırmış olacaksınız. Sırası gelmişken, soldaki Temalar bölümünü kullanarak duvar kağıtları, renkler ve hatta sistem seslerinden oluşan kişiselleştirme paketlerini indirebileceğinizi söyleyelim.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

daha yeni mi keşfettin chip :)

CHIP Online notu:
Hayır yeni keşfetmedik. Bilmeyenler de bilsin diye yazdık.

@17 Ekim 2015 19:53 Chip lafı koymuş :) Beğenenlerde kesin notu beğenmişlerdir.

@17 Ekim 2015 19:53 Chip editörü fena demiş ya la

@17 Ekim 2015 19:53 Chip Online lafı güzel koymuşsunuz tebrik ederim.kimse bilecek diye bişi yok.editörler burda bişi paylaşmış.beğenmiyorsan girmezsin

@17 Ekim 2015 19:53 Windows 10'u kişisel bilgisayarımda kullanmamamın en büyük nedeni. Kişiselleştirme sadece renkler için eğer karışık bir şekilde süreli masaüstü resimleri istiyorsanız böyle bir şey mümkün değil. Eskiden iki tıkla yapılan için şimdi regedit arka yolu veya programcılık bilgisi lazım. Linux'u bilmiyorum ama Mac'de mevcut. Zaten böyle bir şeyin neden tercih ettiklerini de anlamış değilim. Hakikaten Microsoft bu sürümde ne yapmış? Windows 8.1'den öyle ahım şahım bir farkı yok.

@17 Ekim 2015 19:53 mesela ben bilmiyordum

Çok büyük kişiselleştirme..Windows 7'den daha az kişiselleştirme özelliğine sahip bir işletim sistemidir Windows 10. Ayrıca hâlen pencere seçimindeki mantıkdışı ışıklandırma sistemini değiştirmemekte ısrar ediyorlar ! Seçilen pencere normal hâle gelir ve geri kalan pencerelerin kenar çubukları vb. karartılır ki dikkatinizi öndeki pencereye verebilesiniz.Gelin görün ki bu kural windows'ta kullanılmaz ve dikkat kaybına yol açar. Beyaz pencere=uzun süreli kullanımda göz yorgunluğudur. Bilge Baykuş

@17 Ekim 2015 23:53 hay başlıcam win 7 nize ya. Beğenmiyorsan kullanma birader. burada da boş boş zırvalama.....

@18 Ekim 2015 02:33 Ne kullandığını nereden biliyorsun kardeş ? Ayrıca adamın bunca söylediğinden bir tek windows7'yi aldıysan o da senin problemin.Ben söylediklerine harfiyen katılıyorum kendisinin.

@18 Ekim 2015 20:55 Windows 10 teknoloji tarihinin en büyük balonlarından biridir. Windows 8 de iki tane tuşun yerini değiştirip siz saflara yeni işletim sistemi diye yutturuyorlar. Windows 7 den gerçekte hiçbir üstün yani yok.

@19 Ekim 2015 01:04 nasıl yok kardesim..win 7 çok daha hantal ve sistem kaynaklarını sömüren bir os...win 10 u netbook a kurdum o bile calişmaya başladi...

Basit ama makele yazılacak kadar görsel.

Kişiselleştirme açısından windows linux'un eline su dökemez.

@18 Ekim 2015 02:13 Bir Windows kullanıcısı olarak fikrine tamamen katılıyorum.

Bu ayarın görsel açıdan varsayılan olarak etkin olması gerekirdi. Siyah siyah masaüstü görüntülerini görmekten içim karardı.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir