Aria davasını Turkcell kazandı

Aria'nın Turkcell aleyhine açtığı dolaşım konusundaki dava reddedildi. Detaylı bilgiler haberimizde

Aria davasını Turkcell kazandı

Turkcell, Aria (İŞ-TİM)'in hissedarları olan Telecom Italia SpA ve TIM International N.V'nin, ortağı oldukları Aria'ya ulusal dolaşım hakkı sağlamayarak firmayı zarara uğrattığı iddiası ile aleyhine açtıkları tazminat davasında, mahkeme tarafından haklı bulundu.

Aria'nın Turkcell'in altyapısını kullanmak isteği ulusal dolaşımda teknik ve ticari koşulların uygun olmaması nedeniyle Turkcell tarafından kabul görmemişti. Bunun üzerine, Aria'nın hissedarları Telecom Italia SpA ve TIM International N.V. 2001-2002 yılları için Aria'ya ulusal dolaşım sağlamadığı gerekçesiyle Turkcell aleyhine tazminat davası açmışlardı. Aria daha evvel aynı konuda Türkiye aleyhine de bir dava açmış ve o davada zararının 2,5 Milyar USD olduğunu ifade etmişti.

Aria'nın Turkcell aleyhine açtığı davada İstanbul Ticaret Mahkemesi 29.12.2008 tarihinde davanın reddine karar vermiş ve dava Turkcell lehine sonuçlanmıştı. Bu gelişmenin ardından, Telecom Italia SpA ve TIM International N.V.'nin mahkemenin kararını temyiz talebi 10.Mart.2011 tarihinde Yargıtay tarafından reddedilerek Turkcell iddiaları ve talebi doğrultusunda, davayı reddeden mahkeme kararı onandı.

Yine bu konuyla bağlantılı olarak, Aria'nın ulusal dolaşım talebini karşılamadığı gerekçesiyle, 2004 yılında Rekabet Kurumu ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından Turkcell hakkında, her biri 21.822.150 TL tutarında iki adet idari para cezası uygulanmıştı. Ancak Turkcell bu para cezalarının iptali talebiyle de davalar açmış ve bu davalarda Danıştay Turkcell'i haklı bulmuş ve her iki para cezasını da iptal etmişti.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

kötü olmuş keşke kaybetseydi

Ohooooo aria gitmiş, aycell ile birleşmiş (sırf bu sebepten dolayı) avea olmuş daha hala TİM "Vay ben çok kaybettim" yapıyor. Kardeşim ben mi verdim o kadar parayı lisans için. Pes!!!

Oh ne ala dünya, ne güzel yaa, Turkcell o kadar para döksün sistem kursun, İtalyan şirket gelsin kendi malı gibi kullansın. Yabancılar Türkiyede iş yapacaklarsa gelirler adam gibi ülkemizde yatırımını yaparlar. Öyle kurulu sistemin üzerine yapışıp kullanmak yok. Çok doğru bir karar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play