Artık daha fazla Netbook görmeyeceğiz

Bir döneme adını altın harflerle yazdıran bu bilgisayarlar, 2013 ile birlikte tamamen tarih oluyor!

  • Ertuğrul Süngü
Acer ve Asus ile her şey sona erecek...

Bundan birkaç sene önce bir anda ortaya çıkan Netbook'lar, kısa zamanda kat ettikleri uzun yolu, aynı hızla tüketmiş durumdalar...

2013 yılına geldiğimiz şu günlerde, artık teknoloji marketlerinin raflarında Netbook görmek bir hayli zor. Tayvanlı teknoloji sitesi "DigiTimes"ın yaptığı piyasa yoklamasının sonuçlarına göreyse, halen Netbook üreten Acer ve Asus'dan başka hiçbir marka kalmadı. Bu iki markanın hedeflediği bölgeler ise Güney Amerika ve Asya'nın Kuzey Doğusu...

DigiTimes'ın yayınladığı raporun devamına göreyse, an itibariyle satışta bulunan Netbook'ların ömürleri de kısa sürede sona erecek zira Acer'ın yaptığı bir açıklamaya göre firma gelecekte herhangi bir şekilde Netbook üretmeyi planlamıyor. Bir benzeri durum da Asus için geçerli; firma Eylül ayı içerisinde meşhur Eee PC serisini 2012 yılından sonra üretmeyeceğini zaten dile getirmişti.

Olayların bu noktaya gelmesinin en büyük sebebi, başlangıçta gayet taşınabilir olarak algılanan Netbook'ların, zaman içerisinde sahip oldukları Atom işlemcilerin yetersiz kalması, limitli ekran boyutları ve çözünürlükleri şeklinde sıralanabilir. Tabi en önemli faktör, tablet bilgisayarların çok farklı bir dünya yaratmış olmaları.

Tabletlerle savaşma sırası, 2013 yılında Ultrabook'lara geliyor. Bakalın Ultrabook konsepti tabletleri yenebilecek mi; yoksa onun kaderi de Netbook'lar gibi mi olacak?

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

aslında netbookların geleceği son derece parlaktı ama sebebi nedendir bilinmez işlemcide ısrarla via amd gibi ucuz alternatifler yerine pahalı yavaş işlemci intel atom`da seçiminde ısrarların üstüne birde 1100 dolardan satışa sunulması dizüstü rakiplerinin 1200 dolar olması durumu gibi saçma sapan mantık dışı acemice hatalar karşısında çok bile dayandı ! bu kadar hata uzaylıları bile çökertir!

İnsanlar hava-civayı bırakıp ihtiyaçlarına göre alışveriş yapsa bir çok ürün farklı satış grafikleri çizerdi bence. Bir ürün verdiğimiz paranın her kuruşuna değmeli, parayı çaydan sıyırmıyoruz ama popüler olan şeylere birden kapılıveriyoruz... Tabletlerin çoğunun donanımı kısa sürede önemini kaybedecek durumda ya da zaten başlangıçta çok zayıf.. Pili hiç takılmamış, fişten hiç çıkarılmamış laptop biliyorum..

doğru analiz

tablet çıktı netbook gitti.

bir notebooku tablete değişmem. Dokunmatik ekran ne kadar güzel olsada, ben klavye görselinin ekranın yarısını meşgul etmesinden hoşnut değilim. Bir mause ile metin seçmek var birde mausesiz dokunarak zulüm resmen. Heleki excel word programlarını kullanan iş dünyası için tabletlerin yeri yok. Tablet sadece eğlence amaçlıdır internette gezinmek facebook twit v.s. gerisi hikaye. Ve de şuan da bir i5 işlemcili çoğu notebook da üst seviye oyunlar rahatlıkla oynanabiliyor. Tablerde ise yavaş yavaş donanım güçlendirmesi yaparak ilerleyecek. Performanslı bir notebookun fiyatını performansız bir tablete vererek biz tüketicileri soyacaklar. Durum bundan ibarettir. Bunu yaparkende notebookları ortadan kaldırıyorlar ki siz zoraki tablet alın !!!

Apple teknolojiyi baştan sona değiştirdi .. teşekkürler Apple...

Apple teknolojiyi baştan sona değiştirdi .. teşekkürler Apple...

@Antiroid Evet açtığı gereksiz patent davalarıyla insanları Apple dan vede Teknolojiden soğuttu.

@Antiroid Haklısın teknolojiyi tamamen para tuzağına dönüştürerek değiştirdi. Tarihe bir ürünün servisinden başka bir yerde müdahale edilmemesi için vida sistemi icat ederek geçti. Halen de iphone pilini değiştiremiyorsun servisinden başka. Git bir teknoloji markete mac donanımlarıyla diğer bilgisayar donanımlarını karşılaştır. Aynı donanımlar 1.900 TL. Mac 3.299 TL. Neyse dediğim gibi haklısın iyi ki varsın Apple yoksa sarışınlar teknolojiyi nasıl kullanırdı?

@02 Oca 2013 11:30 40 yıldır şu dünyadayım. Beni " Neyse dediğim gibi haklısın iyi ki varsın Apple yoksa sarışınlar teknolojiyi nasıl kullanırdı? " bu cümle kadar etkileyen bir cümle daha olmadı. Tebrik ediyorum cidden. :D

650 liradan ucuz Netbook yoktu zaten, en çok 350 lira edecek Netbook'ların fiyatları normalin çok üzerindeydi. Üretimin sonlanması iyi olmuş, insanlar artık kazıklanmayacaklar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play