Artık DVD için DVD'ye gerek yok!

Microsoft "sanal DVD"yi gururla sunar: Peki ama "DVD'siz DVD" nasıl çalışacak?

Artık DVD için DVD'ye gerek yok!
DVD olmadan DVD keyfi...

Microsoft ve Tesco geçtiğimiz günlerde resmi olarak "ev eğlence seyir keyfinin yeni nesli" olarak tanımladıkları "sanal DVD"yi duyurdular. Microsoft'un SilverLight teknolojisi üzerine geliştirilen bu sanal DVD konsepti aslında yeni çeşit bir dijital dosya ve bir DVD'nin tüm özelliklerine sahip.

Tüketicilerin tek yapmaları gereken şey internet üzerindeki sistemden bir DVD içeriğini satın almak. Daha sonra ilgili dosyaları indiren kullanıcılar bu sayede bir DVD'nin içeriğindeki her şeye sahip oluyorlar. Ayrıca sanal DVD internet bağlantısı ile DVD'nin içeriğini güncelleyerek fragman ve benzeri yeni içerikleri de ücretsiz olarak otomatik olarak indirebiliyor.

Konuyla ilgili olarak konuşan Tesco'dan Rob Salter şunları söyledi; "İlk kez olarak tüketiciler SilverLight'ın sunduğu olanaklar sayesinde DVD kalitesinde dijital filmlerinden çok daha fazlasını alabilecekler".

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

bu sayede bir nevi korsanın önüne geçmeye çalşıyorlar.

Onunda Korsanı Cıkar =)

da nerde bizde ohızda internet .

:D ttnet ile mümkün degil o

Ülkemizde tutması için öncelikle DVD içeriğini hızlıca indirebilecek internet bağlantılarının olması gerekir.

haberden hic bisi anlamadim,

Biz daha 8,5 GB lık DVD lere alışamadık. Elin oğlu fizikisini aştı, sanalını internete koydu. Ev kullanıcıları için sıklıkla ulaşılabilir hızın düşük ve pahalı olduğu ülkemizde bunu sağlıklı olarak hayata geçirmek çok zor.

Steam ın film sektöründeki hali.

Tabii bir şey anlamazsın bu haberin tam olması için, haberin başında ya da sonun kısaca "SilverLight" nedir, ne işe yarar açıklanması gerekirdi.

Editörün notu:
Site içi aramadan SilverLight haberlerine ulaşabilirsiniz. SilverLight özetle zengin medya içeriğin internet tarayıcı üzerinden sunulmasını sağlar. Adobe'un Flash'ına karşılık, Microsoft'un SilverLight'ı vardır.

onun yerine gerçekten dvdyi sanal bir disk olarak kaydedip problemsiz çalıştıracak bir program yayınlasalar da oyun ve program dvdlerini kullanılamaz hale gelmekten kurtarsalar. Özellikle taşınabilir sürücüler telef oluyor saatlerce çalışmaktan. Orjinal dik olmasına rağmen Daemon gibi araçlar bile çoğunlukla işe yaramıyor.
Ya da onların yapmadığını Chip yapsın ve bunun için bir dosya hazırlasın, biz de laptopla beraber disk taşımaktan kurtulalım.

Dvd'siz Dvd,
Yumurtasız omlet. Oo

bir tio: pc nize herhangi bir program kurun sonra kurulan buporogramı
yalnız dikkat dosya boyutu kesinlikle 512 mb yukarı olmamalıdır .
klosorunu kesip yapıstırın not: program yapıstırdıktan sonra pcnızdekı dosyayı kaldırın acaip sekılde calısıyor.

Silverlight, .Net Platformunun minisi diyebiliriz, 2.0 a kadar flashın rakibi idi, şimdi flashı kaydeye almayan ileri bir tekniktir, nedeni flashın çok fazla açığı olmasıdır, silverlighta henüz bir açıkyoktur, 3.0 versiyonu çıkmıştır. 2.0 versiyonu ile birlikte .Net Programlama dillerine tam destek vermiştir, Microsoftun yaptığı ve yapacağı en güzel şeydir .Net, Silverlight ta bu .Net'in bir parçasıdır

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir