Artırılmış gerçeklik tehlikesi için uyarı!

Artırılmış gerçeklik hayatımıza girdikçe, farkında olmadığımız önemli tehlikeler de ortaya çıkıyor!

  • Onur Seven
Artırılmış gerçeklik tehlikesi için uyarı!

Dijital verileri gerçek dünya üzerine "kaplayabilen" artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi, hızlıca geleceğin vazgeçilmez bir parçası haline geliyor. Ancak artırılmış gerçeklik başlıklarının yaygın kullanımı ile dünya bugünden çok farklı bir hal alabilir. Washington Üniversitesi teknoloji politikası araştırmacıları bu konuda kendi bulgularını özetleyen bilimsel bir makale yayınladı.

Doküman, artırılmış gerçeklik kavramının gelişimiyle birlikte, hızla sorun haline gelecek siyasi ve hukuki birçok problemi tanımlayarak gözetim, gizlilik, fikri mülkiyet, dikkat dağılması ve ayrımcılık gibi birçok soruna işaret ediyor.

Kısaca özetlenecek olursa, araştırmacılar artırılmış gerçeklik sistemlerinin teknolojik ve kültürel değişiklikleri yansıtabilmek için esnek ve yetenekli olacak şekilde güncellenebilmesi gerektiğini söylüyor. Üretici ve geliştiricilerin fiziksel zararlara neden olabilecek güvenlik ihlallerini önlemek adına "tehdit modelleme" egzersizleri yapmaları gerektiği de belirtiliyor.

Ayrıca, tasarımcıların her türden kullanıcı grubunu düşünerek akıllıca karar ve politikalar üzerine çalışmaları gerektiği, hack'lenebilirlik ve güvenlik kavramlarının da en başından göz önünde bulundurulması gerektiği ifade ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Geldi, ucuzladı, satıldı. şimdide güvenliği kaldı. bu zamanda daha akıllı telefon ve pc güvenliği tam olarak sağlanamıyorken şimdiden bunların konuşulması komik.

Engellenemez asla bu ilerleyiş! Buna müsaade etmeyeceğiz. Güçlü balık güçsüz balığı Y-İ-Y-E-C-E-K!!!

İki yorum gördüm ama ikisi de saçma. Arkadaş adamlar gelecekteki oluşabilecek muhtemel sorunların da ele alınıp , topyekün gelişime gidilmesi gerektiğini "hatırlatmış"lar. Bizimkiler nelerden bahsediyor. E şimdi ne dersin bunalara... Gülüyoruz ağlanacak hálimize :/

@10 Kasım 2015 20:02 Kıskanma, paran yok diye!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play