Ekran kartınızdan en yüksek performansı alın!

CHIP Online ekran kartı sürücülerinizi doğru bir şekilde optimize etmenin yolunu gösteriyor.

Nvidia: Performans yönünde optimize etmek

Nvidia: Performans yönünde optimize etmek
Anti-Aliasing: Eğer takılmalara sebep oluyorsa kapatın.

Nvidia hem laptop hem de masaüstü ekran kartları için geniş bir ayarlama menüsü sunuyor. Üretici birkaç ay önce sürücü menülerinin yapısını değiştirdi. Biz klasik görünüme göre ayarlama örneği vereceğiz.

Menüye giden yol son derece basit. Masaüstünde boş alana sağ fare tuşuyla tıklayın ve "Özellikler" satırını seçin. Artık ekran ayarlarını düzenleyebilirsiniz. "Ayarlar" sekmesine geçin ve orada "Gelişmiş" butonuna basın. Burada grafik yongası üreticinizin ismini (örneğimizde Nvidia GeForce FX 5950) görebilirsiniz.

Her şey güncel mi?
Açılan menü eski Nvidia denetim masasını gösterir; sizi, ayarlama menüsünün yeni sürümüne yönelten bir botun gördüğünüz anda ona basın ve "View" ayarı altında "Switch to classic Nvidia Control Panel" satırını seçin. Seçtikten sonra başlangıç penceresinde GPU, sürücü sürümü, işletim sistemi ve kurulu DirectX sürümü hakkında bilgi alırsınız. DirectX hem Windows XP hem de Vista altında "DirectX 9.0 or higher" şeklinde gözükmelidir. Eğer böyle gözükmüyorsa ince ayara başlamadan önce en güncel paketi indirin.

Daha fazla performans
Sisteminiz en güncel seviyeye ulaştığında performans ayarı başlayabilir. "Performance & Quality Settings" noktasını işaretleyin ve listenin sonundaki "Anti-Aliasing Settings" seçin. Kenar yumuşatma için kullanılan terim Fullscreen-Anti-Aliasing'dir (FSAA). Bu özellikler oyunlarda 3D nesnelerin kenarlarının testere gibi değil de yuvarlatılmış bir biçimde gözükmesini sağlar. Problem ise FSAA'nın çok fazla performans çekmesi ve oyunlarda takılmaya sebep olmasıdır. Eğer tam anlamıyla üst seviye bir ekran kartınız yoksa bu özelliği genellikle kapalı tutmalısınız. Bu iş için "Application-controlled" yazısının yanındaki tiki kaldırın ve kaydıracı "Off" durumuna getirin. Sonrasında "Anisotropic Filter" kısmına geçin; bu ayar oyundaki dokuların netlik derinliğini ayarlar. Değer ne kadar yüksek ayarlanırsa uzaktaki doku ve kaplamalar o kadar daha güzel gözükür. Aynı FSAA gibi Anisotropic Filter da donanımınızı etkiler ve kare oranını düşürür.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

ATITool'un kullanımı ve optimal ayarların yapılışını da keşke belirtseydiniz.

ben rivatuner kullanıyorum, ama en yakın zamanda atitool programını deneyeceğim.

Sadece programlarla fazla bir gelişim olmuyor.Biraz para varsa yeni ve iyi bir ekran kartı almak en iyi çözüm.Birde ATI ekran kartı varsa crossfire yapılabilinir.O zaman harika sonuçlar elde edliyor.Ben ATITools programını kullandım.İyi bir program , işinizi fazlasıyla görür..

ben Windows XP için ATI Catalyst indirdim kurdum ve atinin CCC gitti ..
ne yapmalıyım .. geri cd sini takıp yükleyimmi yoksa yapabilecek birşey var mı ..

ben Windows XP için ATI Catalyst indirdim kurdum ve atinin CCC gitti ..
ne yapmalıyım .. geri cd sini takıp yükleyimmi yoksa yapabilecek birşey var mı ..

Süper bilgi bi oyunda gerçektende işime yaradı :D

bn vista sp1 çıktığında kurdum ve söylendiği gibi 'dxdiag' yazdığımda direct x sürümü 10 olarak görünüyor... ne yapmalıyım.?

bn vista sp1 çıktığında kurdum ve söylendiği gibi 'dxdiag' yazdığımda direct x sürümü 10 olarak görünüyor... ne yapmalıyım.?

ATI TOOL ati markalı e-kartları içindir,RivaTuner nVidia için.İsteyen istediğini kullanamaz.

nasıl ayarlama yapılıyor bu ? bende ekran kartı mevcut ama nasıl değerleri doğru ayarlıcam ki? nerden

"Anisotropic Filter" bölümünü "off" mu yapicam yoksa degerini en yüksegemi getirecegim ? anlamadim...

güzel bi paylaşım olmuş ama neden sadece ingilizce terimler kullanılmış benim driver ım tr ve burda denilenleri tam anlamıyla anlayamadım

cok tessekkur ederım elınıze saglık cok ısıme yaradı oyunda 15 fps den 60 fps ye kadar performansı yukseltım cok saolun

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir