Atom: Intel efsanesinin sonu geldi!

İşlemci devi Intel, bir döneme damgasını vuran efsane işlemci modelini öldürmeye hazırlanıyor!

Atom: Intel efsanesinin sonu geldi!

Dizüstü bilgisayar alanında ilk başlarda "Daha İnce & Daha Hafif" olarak başlayan esinti daha sonra bir anda adeta fırtınaya dönüşerek, ince ve hafif ama aynı zamanda performansı ve mobil kullanım özellikleriyle birlikte yepyeni bir trend yaratan "Ultra" dizüstü bilgisayarların bulunduğu Ultrabook gibi yepyeni bir kategori altında toplandı. Hal böyle olunca bildiğiniz gibi ilk darbeyi de, taşınabilirlikleri ve uzun pil ömürleri ile dizüstü bilgisayarın yanında cazip duran Netbook'lar yedi.

Her ne kadar Intel bu kötü gidişatın önünü, yeni modellerde Cedar Trail ve Bay Trail kod adlı yeni Atom işlemcilerine yer vermeye başlayarak kesmeye çalışsa da, pek başarılı olamadığını hep beraber görebiliyoruz. Artık Intel de bunu tamamen anlamış gibi görünüyor.

Zira Intel, bu kötü gidişatı durduramayacağını anlayarak, çok yakında Netbook'lar için Atom üretimine son vereceğini açıkladı. Atom işlemciyi kullanan akıllı telefonlar, tablet ve sunucular içinse üretim büyük ihtimalle devam edecek.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Masaüstü bilgisayarımda pentium 4 işlemci var.Resmen tarih yatıyor..

sunucu mu ??? şaka herhalde daha exelde hesaplama yapmaktan aciz bir işlemci mimarisinin sunucularda ne işi var ?

@13 Nis 2013 15:27 File/FTP server gibi cpu gücünden çok I/O gereksinimi duyulan noktalarda sarfiyatı ve ısıyı düşük tutmak amacıyla atom işlemciler kullanılıyor.

netbook kullanmış biri olarak 1.5 senem boşa gitmiş diyorum artık notebook um var dünya varmış bee :d

Atomu işlemciden saymak yanlış olur Nokia c3 telefonum daha hızlı

e bir zahmet kalksın artık atom.

intel sonunda işlemci üretemediğini anladı... :P şaka şaka ATOM işlemcisini bitirmesi gerektiğini anlaması mucize...

core u serisi atom u bitirdi zaten. fakat atom gelecekte düşük güç tüketimi ile telefon ve tabletler için iyi bir işlemci olabilir.

efsane mi?.. kabus desek?

pinti asus eee netbook ile harika bir efsane oluşturacaktı sektöre kan kazandıracak via işlemciyi kullanmak yerine rakibine kaptırmamak adına daha da ucuza veren intel`in atom işlemcisini tercih etti, eğer netbooklarda via işlemci kullansaydı daha az enerji daha hızlı bilgisayar demekti. via`nın hızlı ama çok az güç tüketmesi için özel dizayn edilmiş via nano işlemcisine rakip olarak bu sınıf için hiçbir mimari geliştirme yapılmamış sadece üst modellerin kısıtlanmışından başka birşey olmayan intel atom işlemciyi sürdü [modeller arasındaki isim benzerliğine dikkat çekerim (çok ucuza gittiğinden vur deyince öldür derecesinde kısıtlamakdan bahsediyoruz)] işte intel sektöre köstek olan böyle bir firma!

P I 233 Mhz. Asıl tarih burda :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir