Avea'dan "Gören Göze" SIM kart desteği

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Gören Göz, kullanıma hazır!

Avea'dan "Gören Göze" SIM kart desteği

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve görme engelli vatandaşlara hareket serbestliği sağlayan Gören Göz cihazının dağıtımı Sivas'ta gerçekleşti. Sivas'taki dağıtım töreninde AVEA SIM kartlarıyla görme engelli vatandaşlara ayrıca iletişim desteği sağladı

Gören Göz cihazlarının Sivas dağıtım törenine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ve AVEA CEO'su Erkan Akdemir katıldılar.

Dünyada ilk kez Türk mühendisleri tarafından görme engellilerin kent içinde ulaşabilirliklerini artırmak amacıyla tasarlanan Gören Göz cihazı, sesli komutlarla cihaz sahibini yönlendiriyor.

"Gören Göz" görme engellilerin şehir rehberi olacak

 

Ankara ve İzmir'in ardından Sivas'ta dağıtımı yapılan Gören Göz cihazları; cep telefonu özelliklerinin yanı sıra internet ve bluetooth teknolojisi, sesli komut ve navigasyon özellikleriyle kullanıcılarını ulaşmak istedikleri yere götürebilecek tüm özelliklere sahip. Cihazla görme engelliler aynı zamanda bulundukları konumu yakınlarına veya istedikleri kişilere mesaj olarak bildirebilyor ve bluetooth teknolojisini kullanarak görme engelliler birbirleriyle rahatça iletişim kurabiliyor.

 

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Güzel uygulama yalnız görme engelli kardeşlerimizin yürüyeceği yollar ya yapılmamış yada eksik arabaya duvara çarpmadan gidebilirler inş. :(

Gören gözmü? Horus'un gözü olmasın sakın. Ambleme ve slogana bakın!!!

merhabalar, ben de ankarada gören göz cihazını alan bireylerden biriyim. şunu söylemeliyim ki, maalesef gören göz, söylenildiği gibi görme engellileri yönlendiremiyor, şehir içinde hareket özgürlüğü vermiyor. gören göz, htc touch pro2. telefonun teknik özelliklerini buradaki çoğu okuyucu bilir. inanın bana, cihazın sürgülü kapağı açıkken, sol elinizle kullanmanız imkansız. sağ elinizle kullanamazsınız, beyaz baston kullanmak zorundasınız. ayrıca, navigasyon bakımından başarısız. bir görme engelliyi nokta atışıyla istediği yere götürmesi lazım. gören bir birey, aradığı yere 10 metrekare yaklaştığında, etrafa bakarak aradığı yeri görür. oysa görmüyorsanız, cihazınızın aradığınız yeri geçtikten sonra, hedefinize ulaştınız demesi, dönüş olmayan yerlerden sizi bir yerlere döndürmesi, hiç de iyi olmayacaktır. kısacası, büyük umutlarla beklediğim "gören göz" cihazı, maalesef evde kullanılamadan durmaktadır. devletin her cihaza 2 bin lira harcadığı göz önünde bulundurulursa, 2 bin liraya rahatlıkla birer iphone temin edilir, ve ios ile çalışan bir program yazılarak, görme engellilere verilebilirdi.

Gözü gören insan navigasyon cihazıyla yolunu zor bulurken görme engellilere 2000 liralık navigasyon cihazı dağıtmamın mantığı nedir bilmiyorum.

ben 3gli konusamiyorum nededn

Sen de yorum yaz