Avustralya, haritadaki yerini "değiştiriyor"

Belki siz hiç farkına bile varmayacaksınız ama Avustralya, haritalardaki yerini değiştirmek için düğmeye bastı...

  • Levent Öztürk
Avustralya, haritadaki yerini "değiştiriyor"

Avustralya, "aşağıdaki ada" olmak konumundan, "aşağıda ve biraz yandaki ada" olma konumuna geçmek üzere. Ülke, küresel uydu navigasyon sistemleri ile var olan bir uyumsuzluğu düzeltmek için enlemini ve boylamını, (tabii ki kağıt üzerinde) değiştirmeye karar verdi. Devlet organı Geoscience Australia, Avustralya'nın yerözekçil (yermerkezli - jeosentrik) esaslarını güncelleyerek ülkenin ulusal koordinat sistemini uluslararası veriler ile eşleştirmek için harekete geçti.

Avustralya'nın yerel sistemleri ile küresel sistemlerin arasındaki bu fark ise, ülkenin her yıl yaklaşık olarak yedi santimetre yer değiştiriyor olmasından kaynaklanmakta. Verinin en son kaydedildiği 1994 yılından beri de bu hareket, yaklaşık olarak bir buçuk metreye denk gelmekte. Ülke kendi sistemini o zamandan beri güncellemiyordu.

Bu mesafe çok büyük gibi gözükmeyebilir ancak pek çok yeni teknoloji, konumların doğru olmasına güvenmekte. Örneğin sürücüsüz (otonom) arabaların kaza yapmamaları için kesinlikle hatasız yer bilgilerine ihtiyaçları var. Aynı şekilde teslimat için kullanılan insansız hava araçları (drone'lar) ve sürücüsüz çiftlik araçları da doğru bilgilere ihtiyaç duymakta...

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Geç bile kaldılar, geçenlerde bir tekne kiralayıp Greet Barrier Reef denilen Dünyaca ünlü Avustralya'nın mercan adalarını ziyaret edelim dedik elimizdeki son model navigasyon aleti GPS (Global Positioning System; Küresel Konumlama Sistemi) olmasına rağmen istediğimiz yeri bulmakta hayli zorlandık. Sonunda Nemo denilen Clown fish yani palyaço balığının doğal ortamını çocuklara göstermek kısmet oldu. :D

@01 Ağustos 2016 16:04 dislike verenler oraya gidemeyip tatilini yarım yıldız Balkonya'da geçirenlerdir! Az önce TÜİK verilerini okudum tatil yapamayanlar tatile gidenlere gizli nefret besliyormuş. Sıkıysa dislikeye devam edin..

@02 Ağustos 2016 11:33 Dislike veren arkadaşlar kıskanmış olabilir yada size inanmamış olabilirler. 1.5 metrelik bir hata; otonom giden bir aracın bir yere çarpmasına sebep olabilir, fakat 1,5 metrelik bir hata koskoca denizde dediğiniz adaların yerinin bulunamamasına sebep olmaz. Ayrıca TUİK'in, belirttiğiniz "gizli nefret" istatistiğini tuttuğunu hiç zannetmiyorum. Tatile gidebilenler ve gidemeyenler istatistiği olabilir.

@02 Ağustos 2016 18:27 hiciv yolu ile biraz göndermelerde bulundum. Tatil yapanları bir üst gelir grubu sosyal sınıf olarak görenlerin reaksiyonunu ölçmek istedim tabi esprili bir dokunuşla kimseyi incitmeden hakaret etmeden. Gelir dağılımındaki uçurum ve çetin hayat koşullarında hayatta kalma sanatı icra ediyoruz. TÜİK tatile gidenler gitmeyenler diye elbette istatistik yapmaz yaptı diyelim sosyolojik yorum getiremez. Bana bu açıklama fırsatını verdiğiniz için teşekkür ederim.

@01 Ağustos 2016 16:04 yav he he he...

@talper60 keşke üstteki yorumu okusaydın. adam ne olduğunu yazmış.

Bu sadece Avustralya için değil tüm Dünya ülkeleri için güncellenmeli. Her yıl Arap yarımadası tektonik hareket ederek Türkiye'yi iteleyerek yaklaşık 1 cm Yunanistan'a yaklaştırıyor son Marmara depremeinde yarım metre yaklaştık. Yapılan bilimsel tahminler gereği 100 bin yıl sonra Marmara denizi yok olacak ve biz Avrupa'ya tam eklemleneceğiz, yiğitlerse aynı palavra tezi o zamanda kullansın AB; ''Türkiye Avrupa kıtasında değil, birliğe üye olamaz'' yaklaştık az kaldı, bekleyin geliyoruz. :D

@01 Ağustos 2016 16:09 Şu an Kıbrıs zaten üye. Bu nedenle belittiğiniz bahaneyi artık savunamaz AB.

Sürücüsüz otonom araç ve droneler için konum belirlemeyi güncelliyorlar, gelişmişliğe bak! Gelde gıpte etme birde bizim yaşadığımız keşmekeşliğe ve kaotik duruma bak. Nafakayı doğrultup akşam evin yolunu zor buluyoruz. :D

@01 Ağustos 2016 16:13 Sürücüsüz otomobil ve dron olayı haberin orijinalinde yok. Bizim yazar arkadaş, kafa yormuş bu güncelleme neye yarar acaba diye ve kendince çıkarımlarını sıralamış. Olay harita ve kadastro işidir.

@ZiyaretBitti durumdan vazife çıkarmak diye bir şey yok üstad. Alt pasajda geçende habere ait yani güncellemeyi yapanların gerekçesi bu durumda köpürtme yok, yazarın yorumu yok. Nereden mi biliyorum burda çıkan haberlerin çoğu chip.de sayfasında da çıkıyor birebir düzgün çeviri yapılıyor basın emekçilerini yanlış itham etmek bize yakışmaz.

@02 Ağustos 2016 11:28 Elbette yakışmaz hocam. Daha önce şunu okumuştum o yüzden dedim,saygılar: By providing reliable and accurate location information through the FSDF, Geoscience Australia is supporting improved community safety, economic growth, and urban transport.

@ZiyaretBitti '' (...) Geoscience Australia toplum güvenliği, ekonomik büyüme ve kentsel ulaşımı destekler'' 'bunlar ana tema ve gerekçeleridir'' Üstadım, ulaşımın desteklenmesi kategorisine; drone ve otonom araçlar girmez mi, yani doğru pozisyon doğru oryantasyon ve konumlama?! Doğru anlamışsınız detaylarda ve nüans ta sorun olmuş! Okuyan ve araştıran insana her daim saygı duyarım. Sevgi ile kalın.

Keşke ülkeler yer değiştirebilsede Avustrulya kıtasına yakın biryerlere taşınsak ama tabiiki kara bağlantımız olmasın hatta mümkünse aramızdaki mesafe en az 300 km olsunki orayıda bozmayalım.

Sen de yorum yaz