Ay'da süper hızlı internet "bulundu!"

Süper hızlı internet mi istiyorsunuz? Bunun için "sadece" uydumuz Ay'a gitmeniz yeterli!

  • Levent Öztürk
Ay'da süper hızlı internet "bulundu!"

MIT ve NASA arasındaki ortaklık sayesinde, ay üzerindeki geniş bantlı bağlantı hayali gerçek oldu. MIT takımı, Ay ziyaretçilerinin tecrübe edebilecekleri geniş bant hızını ve Dünya ile Ay arasında veri aktarımı sağlayacak kaynakları geliştirmeyi başardı.

Yeni üretilen Lunar Laser Communication Demonstration (LLCD) dünyamızdakinden çok daha yüksek hızlara ulaşmayı başarıyor. Dünya üzerindeki pek çok bölge, henüz yüksek hızlı internet ile tanışmamışken, Ay ve ziyaretçileri buradan daha yüksek hızlar ile karşılanacak gibi gözüküyorlar. Hedefe göre, LLCD'nin Haziran ayında tam olarak tanıtılması ve çalışmaya başlaması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl içerisinde düzenlenen 30 günlük deneme süreci sırasında bir MIT grubu LLCD'yi kurarak kayda değer hızlara ulaşmıştı. İndirme hızı olarak 622 Mbps gören grup, yükleme hızı olarak ise 20 Mbps'ye ulaşmayı başarmıştı. NASA'nın Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (LADEE) araştırma uydusunun bir parçası olarak kurulan LLCD, Ay bağlantılarında kullanılan radyo hızının kat kat üzerine çıkmayı başarmıştı.

NASA'nın amacı ise, LLCD kullanımı ile Uzay haberleşmelerinin hızlanması ve Uzay'a çıkartılacak olan yükün azalması ile masrafların da azaltılmasını içeriyor. Ayrıca bu yeni bağlantı ile, Ay ve Dünya arasında yüksek kaliteli videoların çok düşük bir gecikme payı ile aktarılması mümkün olabiliyor.

LLCD, farklı yeryüzü istasyonları ile de bağlantı kurabildiğini göstermiş durumda. Buna ek olarak, NASA'nın haberine göre, LLCD'nin çalışması için LADEE'ye ihtiyaç yok. NASA, LLCD terminalini aktif ettikten sonra, LLCD radyo sinyallerine ihtiyaç duymadan Dünya üzerindeki istasyonlar ile iletişime geçebiliyor. Öyle ki, LLCD'nin gelecek Uzay görevleri sırasında ana iletişim yöntemi olarak kullanılması bile söz konusu olabilir.

MIT'den Mark Stevens, sistemin yörünge üzerindeki performansının bekleneni karşıladığını belirtiyor. Dünya atmosferinin ışığı kırması yüzünden yaşanan veri kaybının önüne ise, dört farklı teleskop ile geçildi. Atmosferin kırıcı özelliklerinin daha zayıf olduğu noktalardan gönderilen ışınlar, veri kaybının minimuma inmesini sağlıyor.

LLCD tekniğinden oldukça etkilenmiş gözüken NASA ve MIT, düzenlenecek olan konferansta, daha fazla bilgiyi açığa vurmayı planlıyorlar...

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

chip bizi dünyadan göndermek için bu numaralara başvuruyor :D :D

Aya bile gitti bi bizim buralara gelmedi hızlı bağlantı

illa dengeyi bozacaklar bir şekilde

Dünyayı bitirdinizde aya mı açılıyonuz ilk once şu avea ya bi el şehrin gobeğinde 3g çekmiyo

bulunmamış yapmış adamlar bizde hala 8 mbps ile indirelim

dünya yı bi haletsinler sonra aya yerleştirsinler

önce dünyada yapsaydınız bu işi be bizim telefonlar daha bazı yerlerde çekmiyor adamlar insan olmyan yere internet koyuyor ALLAH akıl versin ne diyeyim :D

1 Tane alakalı yorum göremedim. Arkadaşlar Laser tabanlı bir iletişim teknolojisinden bahsediyoruz.Bu inanılmaz birşey , doğrusal olarak ışığı ulaştırabildiğiniz heryerle çok hızlı veri alışverişi yapabilrisiniz demek.Doğrusal olduğu için uzayda kullanılmış mantıklı konuşun.Bu yüzden hala 8 mbps kullanıyorsunuz zaten.. anlayana

Önemli olan bulunan haberleşme sistemi. Her yer için kullanılabilir. Ayrıca dünya yörüngesinde bulunan pek çok uydu da bu sistem aracılığı ile iletişim kurabilir. Radyo sinyallerinin olmaması ise devasa çanakların yerini daha küçük alıcılara bırakması olur ki bu da enerji kullanımını ve maliyetleri düşürür.

Istanbulda 2g ile bağlanıyorum

Dur tahmin edeyim hattın vodafone değilmi

ttnet daha 100 metre götüremiyor

Artık ay üzerinden vpn yaparız :)

Nasılsa aya kimse gidip kontrol edemez sallayalım bişelr demişler

İşiniz gücünüz yok boşu boşuna radyasyon yayın. Sonra neden atmosfer delindi neden küresel ısınma ortaya çıktı neden kanser arttı diye konuşun.

Sen de yorum yaz