Banka hesaplarına göz diken bir virüs var

Virüsler gelişiyor ve akıllanıyor. Yeni bir virüs türü banka hesaplarını çalmaya çalışıyor!

Hangi ülkelerde daha çok etkili?

Hangi ülkelerde daha çok etkili?

Eset Virüs Laboratuvarı Müdürü Juraj Malcho, konuya ilişkin şunları kaydetti:

"Düşünülmesi gereken nokta, virüsün tespit edilemediği ve yüksek miktarda bilgisayarı etkilediği zaman dilimi içerisinde etkilenen dosyaların uygulamanın üreticisi tarafından bizzat dağıtılmış olması. ESET'i asıl endişelendiren ise, uygulamayı dağıtan firmanın bu virüsün tespit edilmesini 'false-positive (yanlış tespit)' olarak değerlendirmesi. Delphi IDE kullanan yazılım geliştiricilerin özellikle dikkat etmesi gereken durum antivirüs programı tarafından tespit edilen 'Win32/Induc.A' virüsünün yanlış tespit olmadığıdır. Sonuç olarak yasal bir uygulama satın alan son kullanıcı uygulamayı çalıştırdığı anda virüs tehdidi ile karşılaşacaktır. Bilgisayarında Win32/Induc.A tehdidi tespit edilen son kullanıcılar vakit kaybetmeden uygulama geliştiricileri ile irtibat kurmalılar."

Virüsün ilk örneklerinin Nisan 2009 tarihinde ortaya çıktığının tahmin edildiği dile getirilen açıklamada, Eset'in elindeki bu virüs tarafından etkilenmiş binlerce örnek içerisinde "Win32/Spy.Banker" olarak etiketlenenlerin ağırlıkta olduğu bildirildi.

Win32/Spy.Banker'ın çoğunlukla Rus ve Brezilya kökenli bilgisayar kullanıcılarını hedef aldığı ve yayılım ağının diğer ülkelere sıçramasının mümkün olduğu belirtildi.

Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Kişisel bilgisayarlarda hesap bilgileri tutulmamalı.

"Banker-Trojan" vs "Banker-Bilo" coming in January 2010... :)

aman eset konusmasinda kim konusursa konussun...

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Hangi ülkelerde daha çok etkili?
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir