Bankalar XP için Microsoft'a para ödeyecek

XP desteğine devam etmesi için Microsoft'a büyük ödemeler yapmaya hazır olanlar var!

  • Cem Şancı
Bankamatiklerdeki Windows XP'ler ne olacak?

Microsoft, 12 yıldır yıldızı sönmeyen Windows XP'ye son vermek için 8 Nisan'da işletim sistemine destek vermeyi keseceğini duyurmuştu.

Ancak bu karar başka bir problemin ortaya çıkmasına neden oldu. Dünyadaki bankaların çoğu, Windows XP işletim sistemini ATM'lerinde kullanıyorlar. XP'ye desteğin kesilmesi ve yamaların yayınlanmayacak olması bu ATM'lerin hacker'lara karşı savunmasız kalması anlamına geliyor. 

İngiltere'deki büyük bankaların her biri, (Lloyds Banking Group , Royal Bank of Scotland, HSBC, Barclays and Santander UK) ATM'leri yenilemek yerine, Microsoft'ta her yıl 100'er milyon dolarlık ödemeler yapmaya hazır olduklarını açıkladılar ki, bu rakam, bankamatikleri yenilmekten çok daha ucuza gelecek gibi görünüyor.

Microsoft ise henüz bu teklife cevap vermedi ancak öyle görünüyor ki, bankalara özel bir müşteri servisini hizmete sokarak, XP'den milyar dolarlar seviyesinde gelir elde etmeye devam edecek. Kısacası Microsoft yine dört ayağının üzerine düştü.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Her sene Microsoft'a 100'er milyon Dolar vereceğinize Linux ile anlaşın, sizlere bankamatikler için özel ve güvenli sistemler üretsinler. Hatta o parayı bana verin, ekibimi kurayım ve bu işi bizzat ben yapayım. Aynı zamanda sizler için süper client ve server sistemler de üreteyim. Teknik hizmet de fiyata dahildir. Bu haberin altında MS parmağı var gibi geldi bana. XP kullanmak isteyenleri söğüşlemeye ve astarı yüzünden pahalı izlenimi vermeye çalışıyorlar izlenimi edindim...

@cleverman seviyosan git konuş bence.senin gibi yeteneği kaçırmak istemezler.

1 - Oha :D 2 - Allah XP'nin belasini versin!

Microsoft çekemeyenleri bu haberi okuyunca hırslarından çıldırırlar simdi

Microsoft Xp den daha da fazla para kazanacak artık desenize :)

bunu kabul etmeli oturduğu yerden para geliyor sonuçta

neden hâlâ xp ya! sitemleri ile dayatma yaparak bir halt yediğini zannedenlere; windows xp sonrasının rezil işletim sistemleri olmasıdır, altucu arama özelliği bile windows 7` de mahvedildiği için; xp`deki düzgün arama özelliğine kavuşmak için 3. parti yazılım yükleme zorunluluğu olayı özetler nitelikte! gidersin efsane fear oyununu oynarsın oyun eax desteklidir ses kartında eax desteklidir ama windows 7 desteklemez (nedense!) öküz gibi oynatır oyunu (o oyunu birde eax ile oynayın), ayrıca 4 çekirdek kullanımı ayrıca ekran kartındaki işlemciyi bile dadanmasına rağmen (ki bu işlemciye çok ciddi yük bindiriyor bizzat biliyorum) xp ile 7 arasında sistem kaynağı kullanımı 20 mislinden fazla fark varsa bu 7`nin berbat bir şekilde programlandığını gösterir hemde o kadar sadeleştirmeye rağmen. windows media player 9`u seviyorum ses desteği ile film seyretmek çok zevkli 11`den itibaren odun gibi birşey yaptılar! xp senede bir format zorunluluğundan dolayı şikayet ediyordu 7`de format manyağı oldu! ki daha 7`deki sorunların tırnağının ucundan bile bahsetmedim benim sistemim 7 için rahatlıkla yeterli zaten kullandım hiç beğenmedim xp kullanmaya devam..... önemli olan microsoft`un ne istediği değil kullanıcıların nasıl rahat ettiğidir microsoft kullanıcılarına saygı duymak zorunda! ama hâlâ bunu anlamamış olması ilginç! microsft düzeltmemekte dayatmakta inat ederse biz çok daha inatçı çıkarız, benim bildiğim bugüne kadar müşterileri ile inatlaşan bütün holdinglerin iflas ettiğidir hiç sekmedi.

Biliyordum Xp nin fişinin bu kadar kolay çekilemeyeceğini yürü be Xp kim tutar seni...

Fistik gibi isletim sistemi niye ortaliktan siliyosun. Bi de arkadaşlae orjinal xp benim bilgisayar ucretsiz olarak orjinal win7ye gecebilir miyim? Bide win7ye para vermeyelim ucuz bisey degil.

bizim doktorun ulturason makinesi bile XP ile çalışıyor, anlaşılan böyle özel işler için hazırlanan makinelerde XP çok yaygın :)

Sen de yorum yaz