Başlat menüsü sanıldığından erken gelebilir!

Windows 8.2 ile geri döneceği zaten iyi bir haberdi. Ama yeni haber, bundan da iyi!

Başlat düğmesi Windows 8'e geri dönüyor!

Microsoft'un gerçek bir başlat menüsünü Windows'a tekrar ekleyeceği iddiaları Windows 8.1 kullanıcılarını heyecanlandırmıştı. Menüyü geri getirecek sonraki büyük güncelleme olan "Threshold" için biraz beklememiz gerekecekti. Ancak yeni bir rapora göre başlat menüsü daha da erken gelebilir.

ZDNet'in yeni bir raporuna göre Microsoft, gerçekten de başlat menüsünü geri getirmeyi planlıyor, üstelik bu "Threshold" güncellemesinden önce gerçekleşebilir. Buna göre Microsoft, başlat menüsünü 2014 ilkbaharında yayınlayacağı küçük Windows 8.1 güncellemesine ekleyebilir. Microsoft'un üzerinde çalıştığı projenin adı olan "mini-start", firmanın şu anki gibi tüm ekranı kaplamayan bir menü üzerinde çalıştığını gösteriyor.

Rapor, Microsoft'un henüz nasıl bir başlat menüsü kullanacağını kararlaştırmadığını söylüyor. Microsoft'un Windows 7 ve öncesindeki gibi klasik bir başlat menüsüyle mi, yoksa Metro ekranını andıran bir menüyle mi döneceği merak konusu.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 39 Yorum

Umarım klasik başlat gelmez çok çok gereksiz

@12 Ara 2013 19:42 Sana göre gereksiz ama bize göre gerekli..

Metro arayüz geliştirilse çok daha mantıklı olurdu,klasik başlat menüsünden kolayca erişilebilen şeyleri metro arayüzde de el altına koysalar başlat menüsüne gerek kalmazdı bence.Sonuçta insanlar karşılarına çıkan tek satırlık uyarıyı okumaya üşeniyorlar ama zorda kalındımı mecbur yapılıyor.Metro güzel hiç bozmasalar ve insanlar alışsa daha iyi olur.

@12 Ara 2013 19:43 Alışmak zorunda değiliz ve Win7 şu anda ihtiyacımızı fazlasıyla görüyor.Başlat menüsüne niye bu kadar karşısınız anlayamıyorum son derece kullanışlı ve basit bir arabirim ama isteyen yine metro arabirimini de kullansın çoklu seçenek her zaman iyidir..

Aslında insanlara seçme özgürlüğü verseler iyi olur. Hem metro arayüzü, hem de klasik başlat'ı ayarlama imkanı getirebilirler. Çünkü ben gibi metro'ya alışanlar da var...

@12 Ara 2013 20:01 aynen millet ni ye Windows kullanıyo onu unuttu ms, seçme özgürlüğü bunu vermezsen kullanıcıya aple gibi 2 sınıfta kalırsın millete diretirsen bunu kullanacaksın diye olacağı o.

bunun yapmak için çok zamanın vardı Microsoft, geç kaldın!

start8 var stardock'un 5 dolar süper iş görüyor.Yoksa win8.1 çekilmezdi

ben kullanmam metro arayüze alıştım.

iobit yaptığı bi program başlat tuşu ekliyor :D beleş hem :D iobit start menü galiba :d

şaka mı bu? ne başlatı yahu?....

Ne başlst menüsüymüş be, yani win 8 deneme sürümlerinden bu yana kullanıyorum, bir defada başlat menüsü ihtiyacı hissetmedim, evet metro arayüzü kullandığım söylenemez ama 8.1 den itibarende direk masa üstü gelebildiğine göre, masaüstü duvar kağıdımı metro arayüzünde kullanabildiğime göre ki sevmediğim sadece ilk cikistaki o sevimsiz arkaplanlardi, win 8 hız, güvenlik stsbilite ve win 7 nin kalaslığından kurtulmus daha ince sadeligì bu güne kadarki en iyi windows saçma sapan yok baslatmis o yoksa win 8 asla kullanmazmis kullanmazsan kullanma git begendigini kullan kabak tadi verdi bu garip yorumlar, windows hayrani falanda degilim ne isime kolayima gelirse hangisi daha hizli ise onu kullanirim de win 8 isi bilene fazlasiyla yetiyor istede evdede bu kadar basit...

klasik başlatın özelliklerini metro arayüzünde kolayca erişilebilen bir yere koyarlarsa bir sıkıntı olmaz çünkü klasik başlatı kullanım amacımız kısayollara erişmekti şimdi metroyu bir açıyorum önüme bir sürü gereksiz şey geliyor küçük bir alandaki sade bir metro klasik başlattan çok daha iyi iş yapar

bu başlat menüsü ile ilgili haber konularında yapılan neredeyse tüm kullanıcı yorumlarını okumuşumdur ve doğal olarak kimi kullanıcılar kaldırılmasından şikayetçi kimleri kaldırılmasından memnun kimileri değişiklik iyidir gibi yorumlar yapıyor her kez kendince haklı ve bahaneleri var benim yazılım tasarımı konusunda her zaman söylediğim kişiselleştirmeye ne kadar önem verilirse o kadar daha çok kullanıcıya hitab edilir bu başlat menüsü istiyenlerdenim hatta win 8 li yeni pc aldım başlat ve metro arayüznden hemen win7 ye döndüm bence microsoft hata yapıyor apple gibi kullanıcıları kendi sundukları özelliklere yönlendirmek istiyor alın budur başka seçeneğiniz yok gibi bence koskoca microsoft bu başlat menüsünü direk kaldırmak yerine herhangi bir yere bir ayar koyarak isteyen tık ı koyar başlat menüsünü kullanır isteyen tık ı kaldırın başlat menüsü kaybolur bunu yapmak çok mu zor illa sizin sunduklarını kabul etmemiz mi gerekiyor o yüzden bir cihaz bir sistem veya başka birşey alırken en önemli nokta kişiselleştirmeye bakarım bu benim zevkime göre şekillenebiliyor mu diye emin olun hani yüzde yüz olmasa da bu kişisellleştirme seçeneklerini koyarak yüzde doksan dokuza hitap edersiniz ve her zaman kazanırsınız....

tablete ayrı,pc ye ayrı işletim sistemi tasarlansa daha mantıklı.sonra uğraş dur böyle.

ister yapsınlar lsterlerse yapmasınlar.Herkesi bir şekilde başlat menüsünü getiren programları kurup kullanıyor.

Eger bu microsoft bildigimiz microsoft sa ne yapar eder o Baslat menusune bir sekilde metro yu yerlestirir. Yahu bu adamlar hala anlamiyor, yeni yetme kullananlar, daha yeni tanisanlar hemen alisirlar 20 senedir bilgisayar, 18 sene windows kullananlara nasil alistiracaksin.

@13 Ara 2013 01:17 Windows 7 kullanırsın olur biter. Adamlar windows 8 böyle olacak diyorlar sana mı soracaklar? Zorla kullandırtmıyorlar kimseye. Bak işine kardeş. :)

Metro arayüz çok gereksizdi anladılar geri adım attılar.

@13 Ara 2013 03:29 Sana mı soracaklar işletim sistemi yaparken? Zorla mı aldırıyorlar sana bu işletim sistemini? Gereksiz ise kullanmazsın olur biter.

@13 Ara 2013 10:33 arkadaşa olan sorunuza ben cevap vereyim; EVET ZORLA ALDIRTTIRIYORLAR! diyelim bir programla işiniz oldu kullanmak zorundasınız ama o programın tek desteklediği windows olduğu için o programı kullanmak için adama windows aldırmaya zorluyor!

Eğer metro arayüzünü tamamıyla etkisizleştirip başlat menüsüne dönebileceksek yayınlandığı an win8'e geçerim, acımam. Dipnot: İşte böyle tükürdüğünü yalatırlar adama Mic... Metro arayüzüymüş hadi ordan be tablet değil bu, parmaklarımla kullanmıyorum mouse aracılığıyla kullanıyorum.

görende başlat menüsünden çıkmadığımızı sanacak :)

Madem geri donus yapacaksin neden ilk windows 8 de yapmadin milette iskence cektirdin microsoft?

@13 Ara 2013 07:15 kime soruyorsun bunu? microsoft seni mi takip diyor filan sanıyorsun. Komik şey seni. :)

gerek yok zaten kullnamak isteyen kişi windows 8 başlat menusu yazdın arama motorundan oradan indirme seçenegi çıkıyor kendimiz indirip ekleyebeiliriz

sırf o arayüz yüzünden windows 8 geçmedim.. nede windows 8.1 geçmek istedim..bekliyorum..

ne zaman yeni bir windows sürümü yayınlansa başlat menüsü zirvede olan polemik oluyor.

Başlatı sadece pc yi kapamak icin kullanirdim bencede gereksiz ama cok istiyorlarsa koysunlar

Başlatı sadece pc yi kapamak icin kullanirdim bencede gereksiz ama cok istiyorlarsa koysunlar

Metroyu, ve yeni başlat ekranını kullanmayı beceremedini tabi, böyle saçma şeylere zorladınız firmayı, sonra da böyle haberlere seviniyonuz.

Başında yapacakları şuydu Windows 8 kurulumu bitti masaüstü geldimi kullanıcıya Classic mi istiyorsun Metro mu, ne veriyim abime? soracaktın, alışkanlık sonuçda belki Başlat menusunu ayda bir kullanıyorduk ama gerektiğinde orda olduğunu biliyorduk. Metro'ya alışmadım çünki gerek duymuyorum Sistem aracına ihtiyacım olduğunda Denetim masasından gidiyorum.. o kadar dock programı var Metro arayüzünü kapaklı yapacığına masaüstünde ekranın 1 köşesine iliştir olsun bitsin...

Su millete "Sana mi soracaklar" diye cevap yetisyirmeye calisan luzumsuz vatandas, sana mi sordular laf yetistirmeye calisiyon?

GNU/Linux uzerinde Gnome 3'ten beri bir baslat cubuguna ihtiyac duymuyorum. Windows 8'de de ayni sekilde. Insanlar yeniliklere ne kadar kapali. Ne kadar sabit fikirli ve bencil.

@13 Ara 2013 22:16 Bencil mi? Arkadas insanlarin soyledikleri tek sey hangi arayuzu kullanmak istiyorsun diye sorulmasi. Bu mu bencillik? Asil senin insanlarin sadece senin begendigin arayuze alismasini istemen bencillik olmuyor mu?18 yildir var o baslat menusu ve hala cok islevsel. Ustelik dokunmatik arabirim olmadan metro kullanmakta tam bir ezyet. Sen alismak zorunda kaldin diye biz de mi alisalim. Ustelik Gnome un Unitiy arabirimi de igrenc zaten. KDE yaninda cok yavas, asiri hantal bir arayuz.

gökhan metroya alıştıktan sonra başlat menüsünü aramıyorsun. bence çok iyi ve kullanışlı olmuş aslında. her şey elinin altında oluyor.

"Sana mı soracaklar" her yoruma altına yazan çocuk Bana soracaklar Ona soracaklar Sanki TR sınırları içinde kişiler ile sınırlıymış gibi, 1 ay sonra Başlat butonu olacak Win 8.2'de ne demeye çıkacak söylentileri yapılıyor. Demek ki bu durumdan müzdarip kişiler var. Eğer MS ceo'su sen olsaydın PC pazarında işletim sisteminde Tekelsin dünya genelinde "Win8'de neden başlat butonu yok" insanlar her ortamda bunu yazıyor dile getiriyor. Ne diyecektin "Sanamı soracağız?" Ticaret yapıyorsan tekelde olsan en ufak çatlatda fırsatını bulduklarında senin işletimi sisteminden kurtulmak için her yolu denerler. Bana sormayan MS nasıl başlat butonlu win8.2 yapıyor. O sebepten akıllı ol bilmediğin konulara anaokulu kıvamında "sanamı sorcaklar" gibi abuk subuk şeyler yazma...

windows 8 çöpüne mecbur değiliz... zorla sattıkları yeter...

Hazır başlamışken MacOS lara filan da Başlat Çubuğu koyun. Hatta evin girişine, muhtarlığa, alışveriş merkezine filan, elimizi korkak alıştırmayalım. Çubuk önemli.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir