Bilgisayar dünyasını sarsan 8 satın alma!

Devlerin küçük şirketleri adeta yuttuğu bu olaylar, yıllar geçse de unutulmuyor!

Bilgisayar dünyasını sarsan 8 satın alma!
Bu satın almalar bilgisayar dünyasında büyük değişikliklere yol açtı

Microsoft, geçtiğimiz yıllarda Skype'ı tarihindeki rekor bir fiyatla, 8.5 milyar dolara satın almıştı. Yakın geçmişte ise Facebook, WhatsApp'ı 19 milyar dolar gibi inanılmaz bir fiyata adeta "yuttu!" 

Şirketlerin bu büyük yatırımlarının onlara neler getireceğini ancak zamanla görebiliyoruz. Örneğin Skype olayında, üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen, somut bir getiri ya da götürüden halen bahsedilemiyor. Bildiğimiz tek bir şey var: Dev satın almaların hiç biri, ilk fiyatında kalmıyor; bazen hem satın alanın, hem de alınanın fiyatını düşürüyor; bazen de tam tersini görebiliyoruz. Bu yazımızda bilgisayar dünyasını değiştiren, hem alanı, hem de satanı birkaç adım ileriye taşıyan bazı satın almaları bir araya getirdik.

Microsoft, 86-DOS'u SCP'den satın aldı

Tarih: 27 Temmuz 1981
Fiyat: 75.000 dolar

Lisanslı kişisel PC işletim sistemi konseptini MS-DOS'la ortaya çıkaran Microsoft, dünyanın en zengin yazılım şirketi haline geldi.

IBM, Apple ve Microsoft...

NeXT'in alınmasıyla Steve Jobs geri dönmüş oldu

IBM, Lotus Development Corp'u satın aldı

Tarih: Temmuz 1995
Fiyat: 3.5 milyar dolar

IBM, Lotus Development Corporation'ın birçok yazılımından faydalandı, bunlar arasında en önemlisi ise Lotus Notes'du. 2008'de yaklaşık 145 milyon Lotus Notes lisansı satıldı.

Apple, NeXT'i satın adlı

Tarih: 7 Şubat 1997
Fiyat: 404 milyon dolar

Satın almanın asıl değerinin NeXT CEO'su Steve Jobs'ı geri getirmek olduğunu düşündüğünüzde, Mac OS X bu alımın yanında güzel bir hediyeydi.

Microsoft, Hotmail'i satın aldı

Tarih: 31 Aralık 1997
Fiyat: 500 milyon dolar

Windows Live Hotmail, dünyanın en büyük web tabanlı e-posta hizmeti olarak yıllarca hizmet verdi. Şimdi de, Outlook.com adı altında hizmete devam ediyor..

HP ve Google...

HP, Compaq'ı satın aldı

Tarih: 3 Mayıs 2002
Fiyat: 25 milyar dolar

Carly Fiorina'nın HP'deki CEO görevinin sonunu getiren satın alma, zaman içinde iyi bir hal aldı. HP, artık PC ve sunucu alanında yazdırma ve resim segmentine göre daha çok gelir elde ediyor.

Google, Android'i satın aldı

Tarih: 17 Ağustos 2005
Fiyat: Açıklanmadı

Google onu satın alana kadar Android hakkında çok fazla şey bilinmiyordu. Ancak mobil işletim sistemi, 2010'un dördüncü çeyreğinde evrensel akıllı telefon pazarında en yüksek paya sahipti. Bugün de durum aynı...

Lenovo ve AMD...

Önceleri Lenovo'ya destek olan IBM'in adını artık pek görmüyoruz

Lenovo, IBM'in PC bölümünü satın aldı

Tarih: 8 Aralık 2005
Ücret: Açıklanmadı

Onlarca sene kişisel PC'lerle anılan IBM'in adı artık tüketicilere yönelik hiçbir istemci cihazında yok. Lenovo ise artık dünyanın en büyük PC üreticilerden bir tanesi.

AMD, ATI'yi satın aldı

Tarih: 24 Temmuz 2006
Ücret: 4.3 milyar dolar

Geçirdiği zor zamanların ardından AMD, ATI'yi alarak CPU-GPU teknlojisinde ben de varım dedi. beklediği başarıyı ne kadar yakalayabildiği ise tartışmaya açık bir konu...

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış !

Bu satın almalardan en iyisi AMD-Ati çifti bence, her ne kadar AMD'yi zora soktu deselerde, bence AMD'nin yaptığı en iyi iş (yatırım). Eğer gpu mimarisini, APU sistemini kastetmiyorum, cpu'ya adapte etmeyi başarırlarsa çok iyi yol alırlar. CPU, şimdiye kadar olamadığı kadar güçlü bir yapı taşı olur.

yahoo`nun altavista rezaleti unutulamaz, bir arama motoru firması başka bir arama motoru firmasını neden satın alır ki? ister inanın ister inanmayın google ve yahoo`nun bulamadığını altavista`nın bulduğu zamanlar oluyordu. çok yazık oldu :(

Bende çikolatayi satin aldim.. Fiyatinida acikliyorum 1liraya Ceo olarak ilk isimde onu yemek..

@17 Mar 2014 21:52 hehe espri mi bu

Yahoo tumblr. unutulmamalı ms Nokia, Google Motorola mesela

@20 Mar 2014 18:46 "...hem alanı, hem de satanı birkaç adım ileriye taşıyan bazı satın almaları bir araya getirdik." Yahoo ve Nokia uymuyor bu açıklamaya :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost