Bilgisayar dünyasını sarsan 8 satın alma!

Devlerin küçük şirketleri adeta yuttuğu bu olaylar, yıllar geçse de unutulmuyor!

Bilgisayar dünyasını sarsan 8 satın alma!
Bu satın almalar bilgisayar dünyasında büyük değişikliklere yol açtı

Microsoft, geçtiğimiz yıllarda Skype'ı tarihindeki rekor bir fiyatla, 8.5 milyar dolara satın almıştı. Yakın geçmişte ise Facebook, WhatsApp'ı 19 milyar dolar gibi inanılmaz bir fiyata adeta "yuttu!" 

Şirketlerin bu büyük yatırımlarının onlara neler getireceğini ancak zamanla görebiliyoruz. Örneğin Skype olayında, üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen, somut bir getiri ya da götürüden halen bahsedilemiyor. Bildiğimiz tek bir şey var: Dev satın almaların hiç biri, ilk fiyatında kalmıyor; bazen hem satın alanın, hem de alınanın fiyatını düşürüyor; bazen de tam tersini görebiliyoruz. Bu yazımızda bilgisayar dünyasını değiştiren, hem alanı, hem de satanı birkaç adım ileriye taşıyan bazı satın almaları bir araya getirdik.

Microsoft, 86-DOS'u SCP'den satın aldı

Tarih: 27 Temmuz 1981
Fiyat: 75.000 dolar

Lisanslı kişisel PC işletim sistemi konseptini MS-DOS'la ortaya çıkaran Microsoft, dünyanın en zengin yazılım şirketi haline geldi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış !

Bu satın almalardan en iyisi AMD-Ati çifti bence, her ne kadar AMD'yi zora soktu deselerde, bence AMD'nin yaptığı en iyi iş (yatırım). Eğer gpu mimarisini, APU sistemini kastetmiyorum, cpu'ya adapte etmeyi başarırlarsa çok iyi yol alırlar. CPU, şimdiye kadar olamadığı kadar güçlü bir yapı taşı olur.

yahoo`nun altavista rezaleti unutulamaz, bir arama motoru firması başka bir arama motoru firmasını neden satın alır ki? ister inanın ister inanmayın google ve yahoo`nun bulamadığını altavista`nın bulduğu zamanlar oluyordu. çok yazık oldu :(

Bende çikolatayi satin aldim.. Fiyatinida acikliyorum 1liraya Ceo olarak ilk isimde onu yemek..

@17 Mar 2014 21:52 hehe espri mi bu

Yahoo tumblr. unutulmamalı ms Nokia, Google Motorola mesela

@20 Mar 2014 18:46 "...hem alanı, hem de satanı birkaç adım ileriye taşıyan bazı satın almaları bir araya getirdik." Yahoo ve Nokia uymuyor bu açıklamaya :D

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Bilgisayar dünyasını sarsan 8 satın alma!
2
3
4
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir