Bilgisayar Parolaları Öksüz Kaldı!

Hep unutup sinirlendiğimiz ama onlarsız da yapamadığımız parolalar, adeta öksüz kaldı!

Bilgisayar Parolalarının Mucidi, 93 Yaşında Öldü

Bilgisayar güvenliği dünyası, kurucu isimlerinden birini sonsuzluğa yolcu etti. Bilgisayar parolalarını keşfeden isim olarak anılan Fernando "Corby" Corbato, 93 yaşında öldü.

MIT araştırmacısı, "parola korumalı kullanıcı hesabı" konseptini tasarlamıştı. Corbato, Wall Street Journal'ın 2014 yılındaki bir röportajında bunun sadece bir "bölümlere ayırma" ve temel gizlilik adımı olduğunu söylemişti. Ancak bu adım, bilgisayar güvenliğinin şekillenmesine yardımcı oldu.

Parolanın kullanıldığı, Corbato'ya ait "Uyumlu Zaman Paylaşma Sisteminde" kullanılan aynı anda kullanım modeli, bilgisayardan cevap almak için beklemeniz gereken süreyi saatlerden saniyelere düşürmüştü. Corbato'nun Multics zaman paylaşım sistemi ise Linux gibi gelecekteki işletim sistemlerinin daha ayrıntılı gizlilik ayarlarına ve hiyerarşik dosya sistemine sahip olmasının yolunu açtı.

Programcıların hangi dili kullanırsa kullansın, belirli bir sürede aynı miktarda kod yazacağını iddia eden "Corbato Kanunu" da, adından anlaşıldığı üzere yine Corbato'ya aitti. Yani bu düşünceye göre aynı işlemi daha az satır kod yazarak yapmaya izin veren dili tercih etmeniz, daha verimli olmanızı sağlayacaktı. Bu kanun, yazılması çoğunlukla daha çok zaman alan alt seviye kod yerine üst seviye dillerin kullanımını öne çıkardı.

Corbato, parolaların internet sayesinde zaman içinde "bir tür kabusa" dönüştüğünün farkındaydı ve WSJ'ye verdiği röportajda tam olarak bu sözcükleri kullandı. Bilişim dünyası parolalardan uzaklaşmak için yeni yollar bulmakla meşgul ancak bir gün parolaları geride bıraksak bile, Corbato'nun bilişimin temelleri için harcadığı emekler unutulmayacak.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

İlginizi çekebilir