Bilgisayarınızın kontrolü sizde olmayabilir!

ESET'in analizlerine göre dünya tehdit listesine giren bu zararlı, büyük bir tehlike saçıyor...

Bilgisayarınızın kontrolü sizde olmayabilir!

ESET Live Grid verilerine göre Ağustos ayında tüm dünyada en yüksek karşılaşılan tehditler listesine yeni giren "Win32/Qhost", yüzde 1.45'lik oran ile listede 8. sıraya yerleşti. 2007 yılında ilk kez görülen bu truva atı, zaman zaman tehdit listelerinde yer almış ancak sonradan kaybolmuştu. Şimdi yeniden ortaya çıkan ve hızla yayıldığı tespit edilen "Qhost", Avrupa tehdit listesinde de yüzde 3.23'lük oran ile üçüncü sırada yer aldı.Nasıl çalışıyor?

Win32/Qhost, sistem açılmadan önce kendisini "%system32%" klasörüne kopyalıyor. Daha sonra da DNS yönlendirmesi ile kendi komuta merkezi ile iletişime geçiyor. Win32/Qhost, e-postalar aracılığı ile yayılıyor ve sisteme bulaştığında, saldırgan kişi sistemi kontrol edebilir duruma geliyor.

Nasıl korunmalı?

ESET uzmanları, bu tür tehditlerden korunmak için sistem yamalarını güncel tutmayı, şüpheli ya da fazla cazip görünen e-postaları açmamayı ve güncel bir antivirus yazılımı kullanmayı öneriyor. ESET NOD32 ve ESET Smart Security yazılımları, bu truva atını tespit ederek karantinaya alıyor ve temizliyor.

Birinci sırada INF/Autorun var

ESET verilerine göre Ağustos ayında tüm dünyada en yüksek karşılaşılan tehdit ise, son dört aydır olduğu gibi yine USB Flash Disk gibi çıkarılabilir aletler yoluyla bulaşan virüsler oldu. USB'ler yoluyla bulaşan zararlı yazılımları tanımlayan "INF/Autorun" virüsü %4.62 oranıyla birinci, kullanıcıyı sahte linklere yönlendiren "HTML/ScrInject.B" virüsü ise yüzde %3.55'lik görülme oranıyla ikinci sırada yer aldı.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Hayatımda ilk tanıştığım virüs USB disklerin baş belası recycle bin virüsüydü. Bir zaman başımı çok ağrıtmıştı. Birçok dosyamı kaybetmiştim. Daha sonra dosyamı kaybetmeme neden olacak bir virüsle karşılaşmadım. Umarım gelecekte de karşılaşmam, kimse de karşılaşmasın.

bit defender f-secure kaspersky avira DURURKEN SENİ KİM NEYLESİN ESED EFENDİ SENİN FLÜDÜNÜN ÖTTÜĞÜ YILLAR 4 SENE ÖNCEYDİ

@ALPEREN3o saydığın anti virüslerde pc yi kasmaktan bşka bişi yaramı yor bnm şuan kullandığın hem ücretsiz tam lisans microsoft security essentials ne pcyi kasıyor ne de güvenlikten taviz veriyor

@ALPEREN3 yaş kaç ergen arkadaş? :)

@02 Eki 2012 20:09 profil sayfamda yazıyor ordan okursun bi zahmet

@02 Eki 2012 10:27 bende eski donanımı düşük olan 2. bilgisayarımda aynısını kullanıyorum

autorun virusunden korunmak icin fortune usb security 2012 tavsiye ederim.

ALPEREN3 yoruma bak ya sen ne iş yaparsın ya. Komik adam. Ne yaptığını ne ettiğini bildikten sonra ne virüs bulaşır ne bir şey. Alperen3 virüs senin beyninede bulaşmış heralde.

@02 Eki 2012 11:02 fikrin varsa fikrini açıkla beni hedef alma. virüs senin uslubuna girmiş haberin yok. sağlıklı bir beyinden çıkacak cümleler kurmamışsın

esed bazen arka planda çalışırken kendini bile virüs görüp sildiği olmuştur :) esed bildiğiniz süs anti virüs hiç bir işlevi yok. kaspersky 1 numara

Uzun süredir Eset Smart Security [ Sürüm: 5.2 ] kullanıyorum. Gayet memnunum.

yahu bır karar verın Nod 32 mı yoksa bit defender mi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir