Bilim adamları koyunların sırrını çözdü!

İskoçya'da yaşayan koyunlar giderek küçülüyor! Bu ilginç olayın bilimsel açıklaması da o çok ilginç.

Bilim adamları küçülen koyunların sırrını çözdü!
Koyunlar geçtiğimiz 25 yıl içerisinde küçülerek hayatta kalma şanslarını arttırdı!

İskoçya'nın Hirta adası oldukça sakin ve küçük bir ada. Oldukça düşük bir nüfusa sahip olan adanın asıl yerlileri ise koyunlar. Adanın halkı 1985 yılından sonra adada yaşayan koyunların küçülmeye başladığını fark ettiler. Bu ilginç konuyu araştıran bilim adamları ise küçülen koyunların çok ilginç bir sırrı olduğunu keşfettiler.

Bilim adamlarının çalışmalarına sonucunda ortaya çıkan sonuç boyutları küçülen koyunların hayatta kalma şansının arttığını ortaya koydu. Daha önceden 1 yaşına ulaşmadan hayatını kaybeden koyunların sayısının son 25 yıl içerisinde düştüğü gözlemlendi. Bunun sebebi ise değişen iklim koşullarının koyunların başlıca besin maddesi olan yeşilliklerin azalması ve daha küçük ebatlara sahip olan koyunların daha az gıda ile hayatta kalmayı başarabilmesi.

Normal şartlarda doğanın kanunu daha güçlü olanın hayatta kalma şansının daha yüksek olduğu yönünde ama değişen iklim koşulları görünüşe göre doğa kanunlarını da değiştirmeye başladı...

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Hayatta kalan, türlerin en güçlüsü değildir; en akıllısı da değildir; değişikliğe en iyi ayak uydurandır.
Charles Darwin

alın size darwin !!!!

Çok doğru burada yapay etkilerle değişim hızlanmıştır.

Darvini savunan zavallı kişilerden olmayalım lütfen. Darvinin yaptığı sahtekarlık ortaya çıktıktan sonra Avrupa ve Amerika onun teorisini terketti. Maymun kafatasına insan çene kemiği montajı ile eskileri altatmayı başardı ama bilimi asla. Lütfen biraz daha fazla kitap okumaya ve gelişmeleri takip etmeye çalışalım.

Doğal seleksiyonun kısa zamanlı bir örneği.
Bazı arkadaşların dünyadan, bilimden haberi yok. Çocukluktan itibaren masallarla, hikayelerle büyütüldükleri için gözünün önündeki gerçeği göremiyorlar.
Evrim bütün dünyanın kabul ettiği bilimsel bir gerçektir. Bunu inkar etmek abesle iştigaldir. Yaklaşık 4 milyar yıllık canlılık serüvenini, yok olmuş veya yaşayan 10 milyonlarca canlı türünün oluşumunun tek açıklaması evrimdir. Bunun başka açıklaması veya alternatifi de yoktur. Ki evrim teori değildir, tartışmasız bir gerçektir. Sadece evrimi açıklamaya çalışan çeşitli teoriler vardır. Bu teoriler içinde en kabul gören Darwin'in teorisidir.
Hala dünyadan, bilimden habersiz, evrimi anlayamayan (anlamazlıktan gelen) kişiler varsa Bilim ve Teknik dergisinin Haziran 2009 sayısını okusunlar, bilgilensinler.

"Darvini savunan zavallı kişilerden olmayalım lütfen. Darvinin yaptığı sahtekarlık ortaya çıktıktan sonra Avrupa ve Amerika onun teorisini terketti. Maymun kafatasına insan çene kemiği montajı ile eskileri altatmayı başardı ama bilimi asla. Lütfen biraz daha fazla kitap okumaya ve gelişmeleri takip etmeye çalışalım."

bu yorum umarım şakadır yoksa yanlış kitapları okumuşsun sen.

@22:49 Doğru olabilir yada olmayabilir... O dediğin sahtekarlığı yapmış bile olsa[öyle yada öyle değil, bir şey söylemiyorum] bilimsel yaptığı birşey doğru değil diye yada geçerliliğini yitirdi diye "TU KAKA" tarzı bir tüm bilimsel düşünceleri yanlıştır yalandır, yaklaşımı doğru değil... Bu devirde neler geldi neler geçti, Bilimde dahil herşeyi afedersiniz sidik yarışına çevirdiler, bazı kesimler kızıldeniz gibi ikiye ayrıldı, din yanlıları, bilim yanlıları diye.... ki bu birkere çok yanlıştır... Siyasi bir olaydır aslında bu... Siyasi olayına geçip bilimsel kısmına geleyim çünkü açıkçası siyasetten ve siyasetin bu bitip bilmeyen sidik yarışlarından nefret ediyorum...

Neyse bilimsel açıdan bakacak olursak, Darwin'in naturel seleksiyon(doğal seçilim) teorisini destekleyen bir olay....

Bu adama olan hıncınız neden, adam gezmiş görmüş, gördüklerini doğru yada yorumlamış... Bu yapılanın Galileo'nun dünya yuvarlak dedikten sonra idam edilmesinden ne farkı var;
1)Darwin idam edilmedi
2)Darwin'in evrim teorilerin hatalı noktalar var. Birebir atalarımız maymun değil, ama akrabalık var... Gibisinden

Şimdi zorunuza giden ne aslında onu da anlamıyorum? Atalarına maymun demesi mi? Dinde dendiği gibi(!) insanın aslında Adem ve Havva'dan gelmediğini idda etmesi mi? Ki bu sonuncusuna açıklık getireyim, Dünya 6 günde yaratıldı, ama kime göre, neye göre altı gün? İnsana göre mi yoksa Tanrı'nın kendisine göre bir 6 gün mü? Dünyanın bu günkü dönüş hızına göre mi? Pekala ki,bu 6 gün 6 milyon yılda olabilir, sonuçta tanrının varlığı zamanın başlangıcı ve bitişi gibiyse, Tanrı için 6 milyon yıl veya 6 milyar yılın bize göre 6 gün olmayacağı ne malum?

Ayrıca internette orda burda duyduğun herşeye de inanmamak lazım, etrafta şarlatanlar çok var, çok iyi hatırlarım sözde Kur'an'ı yırttığı için dönüşüm geçirdiği söylenen kız internet efsanesini,resmin aslı Avrupa'daki müze gibi biryerden tarih öncesi dönemlerde yaşayan insanları resmeden heykel gibi birşeyin fotoğrafı.. En basidinden, internette dolayısıyla kulaktan dolma bilgilerle bu kadar sene devam edebilmiş saçma mitlerin olduğu bir dünyada tek bir kaynaktan okumak, dinlemek, hele de onu öyle ahım şahım birşey gibi söylemek? ı-ıh pek akıllıca bir fikir değil..

Mc_GayveR80

bu geyik bitmez

Doğal Seleksiyonun Kanıtı.

"Normal şartlarda doğanın kanunu daha güçlü olanın hayatta kalma şansının daha yüksek olduğu yönünde"

Doğal seçilim hiçbir zaman "güçlü olanın hayatta kaldığı" olmamıştır. İlk başından beri "uyumlu olanın hayatta kaldığı" olmuştur.

şırnak ve hakkaride şahit olduğum birşey ineklerin ve keçilerin bacakları çok kısaydı sanırım dağlık arazi yapısına uyum sağlıyorlar . yoksa evrim falan varmı acep :P

3-5 tane atom demişki gel beraber molekül denen şeyi yapalım sonra demişlerki moleküller lan olum aklıma acayip bir fikir geldi hücre diye bişey yapalım demişler hücreyi oluşturmuşlar:) sonra hücreler altın gününde demişlerki bi birlik beraberlik oluşturalım ilk hayvan bitki mitki oluşturalım demişşşler hop 9 ay 10 gün sonra bizim hz adem dünyaya gelmiş.
bazen inanası geliyor ama mevzu insan yada bugünki varlıkların nasıl oluştuğu değil daha hiçbirşey yokken herşey nasıl oluştu? ne kadar geriye gidersek evrim okadar yalan olur. herzamn şu soruyu soracağım "peki o nasıl oluşmuş?"

bir darwin kuyuya taş atmış 40 akıllı çıkaramamış :P

"bu geyik bitmez"
geyik değil koyun :p
haklısın yaa :)

Eee besin kırıntı kadar kalınca koyunlar da karınca kadar mı olacak? :D

Güzel bilgi oldu sağ ol CHIP.

Benimde bildigim kadariyla dogal secim guclu olanin degil uyum saglayanin yasama sansi bulduguyla ilgili bu guclunun kalmasi masalini kim nerden uydurdu. Oyle olsa fiziksel olarak guclu olan irklar zayif olan irklari dunya uzerinden silerdi simdiye kadar. Bu yalnizca kuresel isinma ile birlikte iklimin yumusamasi cetin kis sartlarina dayanamayan zayiflarinda yasama sansi bulmasi diye aciklanabilir ki bu da olagan bir durumdur. -40 derece koyun yasayamaz alman kurtlarida de +50

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir